"Na území ČEZ Distribuce způsobil silný vítr na konci minulého týdne škody ve výši necelých deseti milionů korun," sdělil dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Společnost kvůli vichru vyhlásila kalamitní stav v 18 okresech. Nejvíce zasažen byl Královéhradecký kraj, kde mimořádná situace platila ve všech pěti okresech.

Čtěte také: Česko zasáhl silný vítr. Kácel stromy, ochromil dopravu, shazoval střechy

Problémy měl i další z distributorů E.ON. Společnost již na začátku týdne vyčíslila škody jenom v jižních Čechách na milion korun. Mluvčí firmy Vladimír Vácha dnes ČTK řekl, že vichřice z distribučního území E.ON zasáhla z převážné většiny právě jih Čech, částka tak prakticky odpovídá celkovým škodám, které společnost v souvislosti se silným větrem eviduje.

E.ON zaznamenal kvůli vichřici několik desítek poruch na vysokém napětí na Českokrumlovsku, zejména v okolí Větřní, Vyššího Brodu nebo Lipna nad Vltavou. Problémy byly i na Prachaticku v lokalitách Vimperska a Volarska, na Jindřichohradecku a na Pelhřimovsku.

Nepřehlédněte: Vítr rve stromy i s kořeny. V kabině auta zemřel muž

Silný vítr postihl Česko i tento čtvrtek. Energetici kvůli pádům stromů do vedení evidovali desítky poruch, zejména na vedeních nízkého napětí. Například v Libereckém kraji byly bez elektřiny desítky domácností. Podle Kříže ale situace tak dramatická jako před týdnem nebyla.

"Včerejší (čtvrteční) vítr byl výrazně slabší. Evidovali jsme sice zvýšenou poruchovost v průběhu dne, výpadky se ale dařilo posíleným četám rychle opravovat a škody nejsou velké," dodal.