Uplynulou neděli postihla rodinu zavražděného Jakuba další tragická událost. Jeho dvaapadesátiletou matku Hanu Šimánkovou našel v neděli odpoledne na toaletě mrtvou její bratr. Paní Šimánková měla na hlavně nepatrnou tržnou ránu. Protože přivolaný lékař na místě nezjistil příčinu smrti, byla provedena soudní pitva. „Příčinou smrti byla otrava oxidem uhelnatým,“ řekla po skončení pitvy mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová. Podle ní kriminalisté šetří tři možné verze neštěstí: sebevražda, nešťastná náhoda a cizí zavinění.

Jakubův otec Hynek Blaško nevěří tomu, že šlo o sebevraždu. Podle něho Jakubova matka chtěla vidět, jak hlavní líčení s Novákem, který měl jejího syna zavraždit, dopadne.

Jakub Šimánek byl nezvěstný od 4. května loňského roku. Obžalovaný Antonín Novák, kterého policie zadržela 7. června, se v přípravném řízení k vraždě Jakuba doznal. Kriminalistům také ukázal, kde tělo mrtvého chlapce ukryl. Stalo se tak asi 500 metrů za Havlíčkovým Brodem.

Hlavní líčení s obžalovaným Antonínem Novákem je u hradeckého krajského soudu naplánováno na dny 2. až 4. února. „Soudní jednání budou doprovázet zpřísněná bezpečnostní opatření,“ řekl pro Deník mluvčí krajského soudu Michal Strnad. Dodal, že pokud se nevyskytnou neočekávané problémy v průběhu jednání nebo další důkazní návrhy státního zástupce a obhájce obžalovaného, mohl by senát vynést rozsudek již ve středu 4. února.

Slovák Antonín Novák se na území ČR pohyboval nelegálně. Na Slovensku byl odsouzen k ústavní, později ambulantní léčbě, kterou však nedokončil. Ve své domovské zemi je také stíhán pro majetkovou trestnou činnost.

U hradeckého krajského soudu hrozí Novákovi za vraždu Jakuba trest odnětí svobody až na 15 let, případně výjimečný trest až na doživotí.