Zatím ale pražské firmy úbytek nemocných pracovníků nezaznamenaly. „Tesco operuje ve více zemích, proto můžeme situaci srovnávat se zahraničím. Na Slovensku byl implementován velmi podobný systém a nemocnost se snížila. S podobným vývojem tedy počítáme i v České republice, i když je ještě brzy na nějaké velké hodnocení,“ říká Jana Matoušková, mluvčí řetězce.

Každý podnik se však s problematikou nové nemocenské vypořádává jinak. „Nikdy jsme neměli s vysokou nemocností potíže, protože máme slušné mzdy. Lidem se zkrátka nevyplatilo marodit. Proto se situace podle mého názoru nezmění ani teď,“ soudí mluvčí Metrostavu, jedné z největších pražských firem, František Polák. „U nás se příliš nemarodí, proto si nemyslím, že by to mělo nějaký výrazný dopad. Obecně si troufám říci, že instituce, jako jsou pojišťovny nebo banky, s tímto problémy mít nebudou,“ dodává Václav Bálek z České pojišťovny.

Některé společnosti poskytují i různé druhy zaměstnaneckých výhod, které mohou dopomoci snížení nemocnosti. „My máme v kolektivní smlouvě zakotveny dva dny placeného volna, které si zaměstnanec může vybrat, kdy co chce. Je to vstřícný krok zaměstnancům, aby si kvůli osobním věcem nemuseli vybírat dovolenou,“ dodal Bálek.

Další změna za rok

V roce 2009 se ale pravidla pro vyplácení nemocenské opět změní. V platnost totiž vstoupí odložený zákoník práce, který ukládá zaměstnavatelům platit zaměstnancům prvních čtrnáct dnů nemocenské ze svého.

„Mnoho podniků doufá, že klesne nemocnost zaměstnanců, která je ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy neodůvodněně vysoká. Není to ale první opatření. Původně padesátiprocentní výše nemocenské po první tři dny klesla na 25 procent, to platilo až do konce loňského roku, a výsledky to přineslo,“ uvedla včera pro Deník pracovnice odboru nemocenského pojištění ministerstva práce a sociálních věcí. Větší firmy se shodují, že by na změně neměly prodělat, přesto se zákoníkem nejsou spokojeny.

„Chybějí nám tam ale větší pravomoci při kontrole zaměstnanců, jestli jsou opravdu nemocní. Vždycky musí být v rovnováze odpovědnost a pravomoc,“ uzavřel mluvčí Metrostavu Polák.