Proti Hamáčkově dalšímu působení nehlasoval žádný z členů zasedání ČSSD, tři lidé se ovšem zdrželi.  

O důvěru požádal také místopředseda Zimola, předsednictvo o něm však nehlasovalo. Podle některých hlasů by totiž podporu nezískal, což by znamenalo jeho odchod z místopředsednického křesla.

Podle kuloárových informací vyzval k tomu, aby se nehlasovalo, náchodský starosta a poslanec Jan Birke, a to prý kvůli tomu, aby se z prvního místopředsedy nestal „zhrzený mučedník“. Zimola s tím však nesouhlasil. „O důvěru jsem chtěl žádat proto, abych zjistil, nakolik je životaschopný náš tandem Hamáček-Zimola. Z toho, že se o mně nehlasovalo, nemám radost," citovala jej Česká televize. 

Hamáček si však stál za svým. Podle něj měl o důvěru žádat on sám jako předseda. „Je to o předsedovi, aby určil směr a získal pro něj důvěru. Mělo by to být jen o mně… Nemyslím, že je čas, abychom hlasovali o jednotlivých členech vedení, na to máme sjezd,“ řekl.

Nová témata

„Musí skončit období, kdy se ČSSD zabývala převážně sama sebou a hádala se uvnitř. Musím říct dost. Pojďme se věnovat aktuálním tématům. Chci za účasti ministrů a úspěšných komunálních politiků vytvořit programovou radu, která bude hledat nová témata," dodal Hamáček.

Poslanecký klub ČSSD vyjádřil Hamáčkovi důvěru již v pátek a podpořil také vládní angažmá strany.

„Respektujeme výsledky stranického referenda o účasti ve vládě. Vyslovujeme důvěru předsedovi. Spolupráce mezi poslaneckým klubem a ministry za ČSSD je bezproblémová a směřuje k naplňování programu ČSSD. Nevidíme důvody k personálním změnám ministrů za ČSSD,“ shrnula páteční výsledky jednání klubu jeho místopředsedkyně Kateřina Valachová (ČSSD).

V pátek se sešlo také předsednictvo strany a i tady získal Hamáček podporu. Delegáti naopak kritizovali platformu Zachraňme ČSSD, kterou založil Jiří Zimola společně s bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Zimola bývá kritizován za to, že údajně podrývá jednotu strany.

Platforma doporučovala po volbách výměnu některých sociálnědemokratických ministrů ve vládě s hnutím ANO. Zimola podle kuloárových informací označil svoji platformu za černé svědomí sociální demokracie.

Také kritizoval některé členy ČSSD, například kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho, kterého odmítl prezident Miloš Zeman jmenovat. Tomu vytkl "osobní ambice", přičemž jeho kritice neunikl ani končící předseda Senátu Milan Štěch.

„Jako strana si zakládáme na tom, že jsme názorově bohatí, proto má i tato platforma smysl. Nehlasujeme, nevolíme, je to neformální diskusní plarforma. Měli bychom být pyšní na to, že se dokážeme scházet, pojmenovat problémy,“ uvedl Zimola.

Hamáček však vyzval platformu, aby svou činnost ukončila. „Není cestou, aby každý člen vedení měl svoji platformu. Mou platformou je sociální demokracie,“ řekl podle České televize

Jednání klubu se neúčastnil někdejší první místopředseda Milan Chovanec, který zastává názor, že ČSSD by měla kabinet opustit úplně.

Nesrozumitelná a rozhádaná parta

Podle něj působí strana jako nesrozumitelná a rozhádaná parta, které jde jen o to, aby se za každou cenu udržela u moci, uvedla Česká televize. Hamáček ale Chovancovy návrhy odmítl a připomněl, že vstup do vlády schválili členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu.  

Hamáček to, že požádá o důvěru avizoval již ve středu. „Je potřeba předstoupit před členy nejvyššího orgánu sociální demokracie mezi sjezdy, sdělit jim svou vizi na fungování ČSSD pro následující měsíce, minimálně do sjezdu, který nás čeká v březnu, a v souvislosti s tím požádat o důvěru při realizaci této vize,“ řekl Hamáček ve středu.

Součané stranické vedení vzešlo z mimořádného sjezdu, který se uskutečnil teprve letos v únoru a v dubnu po fiasku v loňských sněmovních volbách. Příští sjezd ČSSD se bude konat 1. a 2. března v Hradci Králové.

Dnes bilancovali volební výsledky také komunisté, kteří ve volbách přišli o své zastoupení v Senátu a ztratili 1200 obecních křesel.