„Na hladinách toků v povodí horní Moravy byl během noci zaznamenán setrvalý stav, v ranních hodinách mírný pokles," sdělil Radek Špatka. . Na středním toku řeky Moravy zaznamenávají vodohospodáři postupný vzestup hladin vlivem dotoku vody z horní části povodí. Podle meteorologů stále pro olomoucký region platí výstraha kvůli povodňové pohotovosti a výskytu vydatnýh dešťů. Předpověď hlásí dopoledne déšť na celém území, odpoledne pak už přeháňky či bouřky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 13 až 16 °C, na horách 7 až 11 °C. 

Bečva na se Přerovsku zklidnila, bdělost už neplatí

Zvýšená, ale už bez hrozící povodňové pohotovosti, byla v sobotu ráno hladina řeky Bečvy na Přerovsku. V měřící stanici v Teplicích nad Bečvou už byl podobně jako v Dluhonicích v Přerově odvolán první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost.

Bečva v Dluhonicích od pátku pěti hodin odpoledne, kdy dosáhla 378 centimetrů, postupně klesala. V sobotu ráno už měla 248 centimetrů. První stupeň povodňové aktivity se přitom v Přerově vyhlašuje, když dosáhne úrovně 370 centimetrů.

V Teplicích nad Bečvou byla situace obdobná. Bdělost platila na Hranicku do šesté hodiny večer, pak už se hladina vody snižovala. V sobotu dopoledne zde dosáhla Bečva úrovně 196 centimetrů a do dosažení prvního stupně jí tedy zbývá 60 centimetrů.

„Během noci a rána srážková činnost v oblasti Beskyd a Jeseníků postupně ustávala. Za posledních šest hodin spadlo v Beskydech do 5 milimetrů srážek, v Jeseníkách do 6 milimetrů," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Vlivem doznívající srážkové činnosti v oblasti Beskyd a Jeseníků klesá hladina toků v horním i dolním povodí Bečvy. „Na tocích v povodí horní Moravy byl během noci zaznamenán setrvalý stav, v ranních hodinách mírný pokles. Na středním toku řeky Moravy je postupný vzestup hladin vlivem dotoku vody z horní části povodí," doplnila.

Povodí Moravy provádí manipulace na vodních dílech operativně, a to podle aktuální hydrologické situace. Na vodním díle Bystřička a Horní Bečva platí stále první povodňový stupeň.

Hasiči na Přerovsku měli noc klidnou.„V noci ani během sobotního rána neměli v souvislosti s velkou vodou ani větrem žádný výjezd," uzavřela krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. 

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji klesly

Na třech řekách v Moravskoslezském kraji platil dnes okolo 08:00 první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti. Šlo o Lubinu v Petřvaldě na Novojičínsku, Odru v Bohumíně na Karvinsku a Ostravici ve Frýdku-Místku. Na ostatních místech v kraji už se toky vrátily do normálního stavu. Vyplývá to z informací na internetových stránkách podniku Povodí Odry.

Hladiny řek ve Slezsku a na severní Moravě se zvedly po vydatných deštích v noci na pátek. V Českém Těšíně na Karvinsku dosáhla Olše třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. Průtok řeky tam měl úroveň desetileté vody. Během dne ale hladiny začaly klesat.

Zatímco během pátku do 18:00 evidovali hasiči 436 výjezdů kvůli událostem souvisejícím s deštěm nebo větrem, od té doby do dnešního rána to už bylo jen 11 výjezdů. Mluvčí hasičů Petr Holub informoval, že v sedmi případech se jednalo o odstraňování spadlých stromů, větví či poškozené střešní krytiny. Hasiči stále monitorují situaci v Holasovicích na Opavsku, kde se kvůli sesuvu půdy zřídila hospodářská část jedné budovy.

„Během dnešního dne by měli započít odstraňovat poškozenou střešní krytinu na domě v Opavě na Krnovské ulici, která je z tohoto důvodu uzavřena," doplnil Holub.