"V tuto chvíli platí termín v listopadu," konstatoval po jednání místopředseda Petr Šimůnek.

Filip vede KSČM přes 15 let. Loni po podzimním debaklu komunistů v krajských volbách uvedl, že znovu kandidovat na předsedu nebude. V dubnu, kdy svou pozici obhájil v hlasování ústředního výboru, Filip řekl, že funkci dá k dispozici na sjezdu, který se má konat až po volbách, v listopadu. Uvedl tehdy také, že mandát vedení strany považuje za dostatečně silný.

Filip po dubnovém pokusu o odvolání uvedl, že KSČM nechce v podzimních volbách klesnout pod výsledek z roku 2017. Tehdy získala 7,76 procenta, se ziskem 15 mandátů dopadla nejhůře ve své polistopadové historii. V roce 2018 se dokonce komunisté poprvé od roku 1990 nedostali do pražského zastupitelstva. Pád preferencí strany se ale podle Filipa zastavil.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný hovoří 26. března 2021 v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny
Volný blokoval ve Sněmovně schvalování zákonů. Mluvil přes tři hodiny

Podle posledních volebních modelů KSČM nyní osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory. Podle volebního modelu agentury Data Collect pro Českou televizi z tohoto týdne by KSČM získala 6,2 procenta.

Šimůnek řekl dnes ráno před zasedáním, že vyměňovat stranické vedení krátce před volbami považuje za obousečné. "Jedni říkají, že je špatné měnit vedení v tuto chvíli, a druzí říkají, že to může být impuls pro veřejnost, protože strana třeba omladí, přijdou lidé, kteří tomu vdechnou trošku jinou náplň," míní. Nevyloučil, že i mladší lidé by díky příchodu mladších členů vedení mohli KSČM volit.