Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vyzdvihlo práci prezidenta Miloše Zemana. Prezidentem má být podle usnesení strany i po lednových volbách nadále člověk, který bude podporovat přímou demokracii, bude bojovat proti migraci, islamizaci a bude bojovat za národní zájmy. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda hnutí Tomio Okamura. Přímou podporu Zemanovi konference nevyslovila.

Podle Okamury by prezidentem neměli být lidé, jejichž jediným programem je "nebýt Zeman".

O Zemanovi a jeho prezidentském předchůdci Václavu Klausovi prohlásil, že to jsou bojovníci, kteří mají vize a jasné a srozumitelné názory, které předkládají a obhajují. "Přestože s mnohým, co řekli nebo udělali, nesouhlasím, musím hluboce souhlasit s tím, jak za svými názory stojí," prohlásil Okamura.

Delegáty vyzval, aby na Hrad byla vybrána silná osobnost, která umí a bude hájit svou vlast a svůj národ.

Vážení kolegové, začal Zeman

"Všechny strany jsou hodny naší pozornosti, včetně pozornosti prezidenta republiky a všechny strany mají stejné šance a stejný prostor pro komunikaci," řekl úvodem Zeman, jenž straníky SPD nazval kolegy. V politice jsou totiž podle něj všichni kolegové.

"Přímá demokracie je nebezpečná. Většina politiků se totiž bojí svých občanů," podotkl Zeman.

Své pak Zeman řekl mimo jiné k inkluzi, proti níž dlouhodobě bojuje. Uvedl, že dítě je tak zbavováno pocitu úspěchu, neboť v normální třídě bude vždy poslední. 

I když Zeman podotkl, že nesouhlasí s názorem SPD ohledně vystoupení Česka z EU, udělá vše pro to, aby se mohlo referendum konat. "Každý z nás bude muset respektovat výsledek svobodné volby," sdělil Zeman.

"Je hezké, že chcete bojovat proti příchodu muslimským imigrantům a že si uvědomujete kulturní neslučitelnost islámu s našimi tradicemi. To je vše fajn. Je výborné, že odsuzujete, stejně jako většina evropských politiků, teroristické útoky. Bohužel tím to končí. Vzít do ruky zbraň a bojovat proti islámským teroristům je daleko těžší. A to je přesně to, co neděláte," vyčetl SPD Zeman fakt, že hnutí nechce, aby čeští vojáci bojovali proti islámským teroristům na zahraničních misích.

Předseda SPD Tomio Okamura po sjezdu novinářům řekl, že hnutí svůj názor na mise nezměnilo a je proti vysílání vojáků do zahraničí na mise mimo mandát OSN. Prioritou podle něj musí být ochrana českého území. "Bojovat tisíce kilometrů daleko, to je jako zrnko písku na velké pláži," řekl.

Okamurovi Zeman poděkoval za stanovisko k přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zkritizoval naopak Evropskou unii, kterou označil za zbabělou. EU dělá podle něj vše pro to, aby propalestinské teroristické hnutí mělo převahu nad hnutím proizraelským. Zeman je známý svými proizraelskými postoji. V minulých dnech přivítal vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, které vyvolalo protesty v muslimském světě a kritiku řady zemí.

SPD prezident poděkoval za aktivní a prospěšnou práci při schvalování vedení Poslanecké sněmovny a poblahopřál Okamurovi, že byl zvolen jedním z místopředsedů. Podotkl, že on by počet pěti místopředsedů snížil o jednoho až dva, Okamuru by ale mezi nimi ponechal. Delegáti sjezdu často Zemanovo vystoupení přerušovali potleskem.

Zeman také na sjezdu řekl, že zmínky o ovlivňování voleb cizími rozvědkami jsou trestným činem šíření poplašné zprávy. Na toto nebezpečí upozorňoval jeho protikandidát Jiří Drahoš.

Na celostátní konferenci SPD v Praze se podobně jako do štábu při parlamentních volbách nedostala některá média. Hnutí jim nedalo akreditaci a zdůvodnilo to tím, že má pochybnosti o jejich objektivitě. Práci tuzemských novinářů v části projevu kritizovali Okamura i Zeman.

"Akreditaci nám sice SPD e-mailem nabídlo, ale pak nám mluvčí vzkázala, že sice děkují za náš zájem, ale že nemají důvěru v objektivitu našeho zpravodajství, a tak nám akreditaci zamítají," sdělil Lukáš Werner, vedoucí domácího zpravodajství Aktuálně.cz a HN. Podle Okamury bylo akreditováno asi 30 novinářů, účast nebyla povolena asi pěti či šesti médiím. Řekl, že SPD nemá zájem, aby přišli novináři, kteří "mají zájem hnutí pošpinit a poškodit". Akreditaci podle něj dostala média, která ve vztahu k SPD nelhala a informovala objektivně.