Z 269 odevzdaných hladů bylo pro Zemana 245, jeden byl proti a 23 hlasů bylo neplatných.

Dvěma Zemanovými místopředsedy se stali rovněž podle očekávání šéf pražské organizace SPOZ, sedmadvacetiletý vysokoškolský učitel Vladimír Hönig a šéf zemanovců Olomouckého kraje třiatřicetiletý Radek Augustin, bývalý člen ČSSD. Zvoleni byli drtivou většinou hlasů. Zeman si, podle zdrojů z jeho blízkosti, přál po svém boku právě tyto muže.

Původně sice předseda volební komise Josef Baxa oznámil, že bylo do funkcí místopředsedů navrženo pět kandidátů. Během představování se však tři z nich kandidatury vzdali. Delegáti nakonec vybírali dva místopředsedy ze dvou kandidátů.

Neprošel ani návrh z pléna, aby bylo místopředsedů více. I to Zeman rozhodně zavrhl s tím, že stačí místopředsedové dva. Jeden by měl koordinovat činnost strany v českých krajích, druhý v moravských. "Navolme lidi, kteří už v čele krajských organizací dobře pracovali," zdůraznil Zeman.

Nová strana by podle Zemana měla být výrazně proevropská v zahraniční politice a pragmatická v politice domácí. Prosazovat chce zavedení prvků přímé demokracie, například zákon o všeobecném referendu či přímou volbu starostů, hejtmanů a prezidenta. Rovněž chce posílit právo občanů upravovat kandidátky a zvýšit počet volebních krajů pro volby do sněmovny na 35, aby voliči lépe znali lidi, pro něž hlasují, a mohli účinně ovlivnit jejich zvolení.

Zeman také předložil recept na řešení rozpočtových schodků. Je jím zvýšení složené daňové kvóty z nynějších 35 procent na 40 procentní průměr Evropské unie. Dosáhnout by toho chtěl progresivním zdaněním příjmů a DPH na luxusní zboží. Rozpočet by se podle Zemana dostal rázem do přebytku 50 miliard korun. Dodal také, že jeho vzorem je Švédsko, kde je složená daňová kvóta 60 procent.

Je také podle něj nutné přijmout protestantskou etiku, což znamená, že nikdo nedostane nic zadarmo. Stát musí nabízet nezaměstnaným veřejně prospěšnou práci a musí mít právo jim odmítnout podporu, když takovou práci nepřijmou.

Bývalý Zemanův ministr Miroslav Grégr navrhl vytvoření penzijního fondu, do kterého by plynuly příjmy z privatizace a dividendy ze státních podniků. Fond by měl vyrovnávat výpadky důchodového systému. Letošní byl 18 miliard korun. Zemanovy návrhy na řešení rozpočtových schodků a Grégrovy na vyrovnávání výpadku důchodového systému budou obsahem rezolucí, které sjezd přijme v neděli.

Zeman opět směřuje do vysoké politiky

Zemanovi stoupenci, kteří svůj idol hodlají opět prosadit do vysoké politiky, jsou přesvědčeni, že pětiprocentní zisk volebních hlasů, který je nutný pro vstup strany do sněmovny, určitě překročí. Svého šéfa začali zviditelňovat už pomocí občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana.

Jeden z iniciátorů hnutí i nové strany, Zemanův dlouholetý poradce a přítel Miroslav Šlouf, je přesvědčen, že se Zeman do vysoké politiky vrátí a opět zazáří podobně jako v minulém století někdejší francouzský prezident Charles de Gaulle nebo britský ministerský předseda Winston Churchill.

Sjezd, který SPOZ zahájila státní hymnou a na kterém účastníky při příchodu vítala cimbálová muzika, byl prodchnut patosem. Delegáti zdůrazňovali svůj obdiv ke svému idolu - Zemanovi.