Mimo jiné si ho všimla světová mateřská organizace Skautu, World Organization of the Scout Movement (WOSM), která ho vystavila na svých facebookových stránkách, kde měl včera v podvečer přes 1300 sdílení a téměř 4000 „lajků".

Převzal ho i mezinárodní zábavný server Mashable nebo server International Business Times, který text o Lucii uvedl větou: „Lidé ze všech společenských vrstev přišli do ulic během extrémně pravicového pochodu vyjádřit svou podporu rozmanitosti." Skautky si ale všimly i české pravicové organizace, sympatizující s pochodujícími extremisty (například skupina Pro-vlast nebo takzvaný Blok proti islamizaci).

Ty začaly upozorňovat na to, že mladá skautka proti jednomu typu extremismu protestuje, ale druhému, konkrétně mezinárodnímu anarchistickému hnutí, vyjadřuje sympatie. Konkrétně skupině Good Night White Pride (v překladu Dobrou noc, Bílá pýcho), což je podle Wikipedie antifašistické hnutí vytvořené německou hardcore punkovou scénou.

Lucie totiž na sobě měla kromě skautského kroje podkolenky s logem této organizace, zobrazujícím ležícího nacistu a nad ním stojícího antifašistu, kopajícího nacistu do hlavy. Sama Lucie Myslíková uvedla v rozhovoru pro Radio Wave, že ji zajímají antifašistická a feministická témata, bytová situace, squatting a klerofašismus. Protestu proti extremistickému pochodu se ve skautském kroji zúčastnila podle svých slov proto, že skauting vychovává své svěřence k tomu, aby byli svobodní a stavěli se proti tomu, co se jim nelíbí.

Skaut její účast chválí. „Jsme rádi, že mladí skauti a skautky z vlastní vůle vyjadřují nesouhlas s pochodem pravicových extremistů veřejným prostorem, že to dělají sebevědomě, samozřejmě a civilizovaně," uvedla pro Deník mluvčí českého Skautu Jitka Taussiková.

Skauti podle ní byli vždy, ať v kroji či bez něj, v rozporu s diktaturami, ať nacistickou nebo komunistickou. „Pokud mají zášť šířící organizace s takto prezentovaným postojem problém, nijak nás to nepřekvapuje," zakončila mluvčí.

(kj)