Státní zástupkyně požádala letos v březnu v závěrečné řeči, aby soudce uložil Lukáši Rázlovi nejméně devět let vězení.

Z obžaloby vyplývá, že Skloexport přišel o více než půl miliardy korun při transakcích s akciemi a při převodech majetkových podílů ze svých zahraničních zastoupení. Žalobkyně Rázla považuje za hlavního viníka. Rázlův obhájce označil transakce svého klienta za legální a chtěl, aby ho soudce zprostil obžaloby. "Šlo o veřejný projekt a žádné nezákonné převody majetku se neuskutečnily," uvedl advokát.

Skloexport dlužil Komerční bance a Živnobance dohromady téměř 1,4 miliardy korun a státnímu rozpočtu dalších více než 0,75 miliardy korun. Rázl odmítl jakýkoliv podíl na krachu projektu a na trestných činech. Do holdingu se podle něj chystali vstoupit zahraniční investoři a k úspěchu prý chyběl krůček. "Projekt zničily v září 1997 spory majitelů o vlastnické podíly," prohlásil již dříve.

Skloexport i Skloexport Group jsou nyní v likvidaci. Rázla a jeho matku Reginu Rázlovou obžaloba viní ze zneužívání informací v obchodním styku. Podle spisu se Rázlová dopustila i poškozování věřitele. Rázlová se hlavního líčení ani jednou nezúčastnila. Je těžce nemocná a její případ bude později projednáván samostatně. Rázl je obžalován z návodu k poškozování věřitele. Pro Rázlovu sestru Adélu Olivovou navrhla státní zástupkyně podmíněný trest.