„Před tím, než se uhlí dostane do kotle, dochází k jeho předehřívání, aby dobře hořelo. Tento proces se pečlivě sleduje. Bohužel včera došlo k jeho vznícení,“ řekl Deníku dobře informovaný zdroj z firmy. K požáru vyjeli firemní hasiči, kteří začali požár ihned hasit. Následně došlo ve čtrnáctipatrové násypce k výbuchu.

Strach o život: počítali zaměstnance

Před detonací viděli zaměstnanci firmy velký záblesk. Většina z nich měla strach o život. Podle svědka události ihned začalo přepočítávání zaměstnanců, jestli jsou všichni pracovníci zdraví a živí.

„Byla to obrovská rána, výbuch poničil kotle a také vedlejší budovu. Škoda je asi 5 milionů korun,“ uvedl zdroj. Policejní mluvčí Ladislav Mareš uvedl, že výbuch poškodil stěny a střechu budovy. Samotná firma zatím mlčí. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat. Stanovisko poskytla automobilka,“ řekla Deníku mluvčí Ško-energa Hana Koišová Jandová.

Hasičům se podařilo dostat požár pod kontrolu asi za dvě hodiny. Na místě však zůstali až do čtvrtečního dopoledne a rozehřáté palivo dohašovali a hlídali. „Podle provedeného šetření nedošlo k úniku žádných jedovatých zplodin a ani provoz ve výrobě nebyl ohrožen. Přesná příčina události i konkrétní míra zavinění jsou předmětem dalšího šetření,“ dodal mluvčí policie Ladislav Mareš.

Při výbuchu se nikdo nezranil a celá událost nemá větší vliv na chod firmy, přestože se teď budou vyšetřovat příčiny detonace. „Dodávky tepla pro město ani energií pro automobilku nebyly přerušeny,“ uvedl pro Deník mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý.

Společnost Ško-energo sídlí v areálu automobilky Škoda Auto a kromě dodávek tepla a elektrické energie dodává firmě průmyslovou, pitnou a chladící vodu, stlačený vzduch, zemní plyn a čistí a odvádí odpadní vody z celého areálu automobilky. Navíc zásobuje centrálním teplem převážnou část Mladé Boleslavi, tedy přes 12 tisíc domácností i další větší odběratele. Vlastní dodávku tepla po městě zajišťuje distributorská společnost Centrotherm.

Pár dnů před výbuchem prošla firma kontrolou

Zajímavé je, že jen pár dnů před výbuchem prošla firma Ško-energo bezpečnostní kontrolou zaměřenou na riziko výbuchu. Pojišťovny provádějí pravidelně rizikové kontroly firem, aby si ověřili, zda jejich pojištěnci o svá zařízení řádně pečují a nehrozí tak velké riziko, kdy budou muset v případě plnění hodně platit.

Výsledek poslední kontroly, která se uskutečnila před několika dny, sice dopadla pro firmu velmi dobře, jenže k výbuchu nakonec došlo. „Byl jsem spokojen, jak celá firma funguje, ale i s vedením firmy, které si je naprosto vědomo případných rizik vyplývajících z provozu nebo ze zavedení nových technologií. Sice to může vypadat, že mám pouze jednostranný pohled, ale z hlediska našeho pojištění to pro nás velký význam má,“ řekl Tomáš Horyna, riskmanager České pojišťovny, která je hlavním pojistitelem Ško-energo.

Hnědé uhlí je výbušnější

Podle Horyny existuje pro Ško-energo hned několik možných hrozeb. Například součástí pojištění je i riziko výbuchu, které vzniklo v souvislosti se změnou paliva. „Pro nás bylo nejdůležitější zabezpečit uhlí proti výbuchu. Přešli jsme totiž na hnědé uhlí, které je daleko výbušnější, než černé, které jsme spalovali před tím. Vynaložili jsme spoustu finančních prostředků, abychom tomu předcházeli,“ vysvětlil jednatel Ško-energo Miroslav Žďánský. Bohužel k výbuchu nakonec došlo.

Další nepříjemnou hrozbou pro firmu je přerušení provozu, kdy i přes problémy je třeba neustále dodávat vyrobené energie do automobilky tak, aby nebyla ohrožena výroba. Všichni zástupci pojišťoven, kteří se účastnili rizikové kontroly, se jednoznačně shodli, že vše je bezpečně zajištěno na velice vysoké úrovni. „Takto dobře zabezpečené prostory a vůbec technologie se v praxi rizikových inženýrů vidí poměrně málo. Musím říct, že ve většině případů, které my jako odborníci vidíme, je to podstatně horší. Až v devadesáti procentech jsou prostory zejména z hlediska požární ochrany zabezpečené hůře. Bylo to doslova pohlazení po duši,“ řekl po kontrole Bohuslav Šilar, zástupce Generali pojišťovny.

Odborníci z pojišťoven měli pouze jednu připomínku, chtěli větší zabezpečení počítačových serverů. Přitom doporučili zabezpečení stabilního hasičského zařízení na plynové bázi. Jak je tedy možné, že přesto po pár dnech k výbuchu došlo? To je teď otázka pro policii, experty a vyšetřování.

Pavel Svačina, Tomáš Ježek