Minulý čtvrtek o ni požádal muž z Vietnamu. Boleslavskému deníku to řekla vedoucí inspektorátu cizinecké policie v Mladé Boleslavi Eva Svobodová.

Vládní projekt má za cíl pomoci cizincům (mimo zemí EU), kteří v ČR ztratili zaměstnání a nemají peníze, aby se mohli bezplatně vrátit domů. Důvodem má být prevence, aby zahraniční dělníci bez práce neskončili v Mladé Boleslavi na ulici bez práce a nezačali si obživu zajišťovat krádežemi a jinou trestnou činností.

Opozice ovšem kritizuje, že náklady na návrat těchto lidí do vlasti by měly hradit personální agentury, které je sem přivezly a vydělávaly na nich.

Zatím to vypadá, že se kvůli propouštění agenturních dělníků nijak nezvedla kriminalita. Nepřibylo ani loupeží či snad dokonce vražd. Městská policie má ovšem s cizinci jiné zkušenosti, protože pravidelně řeší páchání přestupků.

Ředitel městské policie Tomáš Kypta v této souvislosti uvedl, že se jednak v poslední době zvýšil i kvůli propuštěným cizincům počet bezdomovců ve městě, a to z 50 na 90, jednak se navýšil i počet drobných krádeží o 80 procent.

Městská policie na to reagovala tím, že právě v blízkosti obchodních středisek zvýšila ostrahu a monitoruje zde situace prakticky nepřetržitě. I díky tomu se podařilo, podle ředitele Kypty, snížit počet případů různých forem obtěžování občanů v blízkosti nákupních center.

Také cizinecká policie podle Svobodové ve městě provádí kontroly cizinců pravidelně, i dvakrát týdně. Upřesnila, že podle jejích informací se počet agenturních zaměstnanců v automobilce Škoda Auto snížil z loňských 4000 na současných zhruba 600, z toho je 126 Vietnamců.

Jejich dosud platná povolení vyprší buď v březnu, či srpnu. Stovky dalších cizinců z Evropské unie, ale i například Vietnamu a dalších zemí, dosud zaměstnávají agentury a firmy v Mladé Boleslavi.

Poměrně šokující je však číslo o celkovém počtu cizinců na Mladoboleslavsku. Ačkoli by se mohlo zdát, že jich sama Škodovka zaměstnávala opravdu hodně, byl to jen jejich malý zlomek.

Na Mladoboleslavsku totiž cizinecká policie eviduje k 31. lednu 2009 celkem 11 391 cizích státních příslušníků, z toho je 1 900 cizinců s trvalým pobytem a téměř 9 500 cizinců s dlouhodobým pobytem.