Do školy je v pondělí přivezla jeho žena Rosemary Pemberton. „Zbyšek byl velmi skromný muž. Určitě by nestál o to, aby kolem předání deníků byl velký humbuk. Věřím, že škole a dětem poslouží při výuce. Z návratu do Sloupu mám smíšené pocity. Je to místo, kde manžel strávil část života. Na druhou stranu ve mně vyvolává smutek. Naposledy jsme tu byli ještě spolu. Je to čerstvé, zemřel před rokem,“ řekla Deníku vdova po letci s českými kořeny.

Dodala, že jeden z deníků psal její manžel pro svoji maminku, kterou s rodinou opustil v osmnácti letech, kdy se vydal do Anglie. Druhý popisuje jeho leteckou kariéru. „Deník psal a sám ilustroval pro maminku, zatímco jeho kamarádi vysedávali u piva. O rodinu měl velký strach. Do války odešel velmi mladý, bylo mu osmnáct let,“ dodala Rosemary Pemberton.

Podle ředitele sloupské základní školy Pavla Dočekala se jedná pro školu o velký závazek. „Moc si tohoto vzácného daru vážíme. Deníky určitě využijeme při školní výuce,“ řekl.

Od tlumočníka k letecké službě

Zbyšek Nečas-Pemberton do RAF vstoupil dne 12. 8. 1940 a byl zařazen jako tlumočník pro československé jednotky, které byly školeny na radiotelegrafisty. „Jako tlumočník jsem působil až do 11. prosince 1941. Teprve 12. prosince 1941 po těžké námaze a prošení u československého inspektorátu se mně podařilo dostati se k letecké službě. Konečně,“ zapsal si do deníku Nečas.

Sloužil jako radarový operátor 68. perutě britského královského letectva. Sloup navštívil společně s manželkou Rosemary před sedmi lety. Zúčastnil se také besedy na polním letišti v nedalekých Kotvrdovicích. A dokonce si Sloup prohlédl z ptačí perspektivy.

„Byl to pro mě zážitek letět s pilotem RAF. A také pro něj. Měl ohromnou radost, že se mohl proletět nad místem, kde strávil část svého života a měl rodinu. Na chvíli jsem mu půjčil knipl a letadlo pilotoval,“ vrátil se ve vzpomínkách na neobyčejné setkání šéf kotvrdovického letiště Zdeněk Moravec.

Za dva roky si místní připomenou sto let od narození bývalého příslušníka RAF. Není vyloučeno, že mu ve Sloupu odhalí pamětní desku. „Tento záměr už zazněl. V místě, kde pan Nečas před druhou světovou válku žil, je nyní lékárna a tam by se asi pamětní deska nehodila. Nabízí se proto budova základní školy. Nicméně je to ještě všechno otevřené,“ řekl starosta Sloupu Martin Mikulášek.

Kdo byl Zbyšek Nečas
- narodil se 6. března 1921 v obci Lazy u Orlové
- studoval na gymnáziu v Šumperku
- později se rodina přestěhovala do Sloupu a Nečas studoval na gymnáziu v Boskovicích
- od malička snil o tom, že se stane pilotem
- 3. srpna 1939 odcestoval na dvoutýdenní studentské vízum do Anglie a už tam po vypuknutí druhé světové války zůstal
- v roce 1940 se přihlásil do britského královského letectva, absolvoval kurz palubních radiotelegrafistů i nástavbový kurz
- v roce 1941 začal sloužit u britské 68. noční stíhací perutě jako radarový operátor
- doma i v Anglii získal řadu vyznamenání
- Zbyšek Nečas-Pemberton zemřel podle rodiny 15. března 2018