Způsoby, jak zařadit do výuky obě skupiny, se různí. Někteří ředitelé požádali o navýšení kapacity tříd, jinde hodlají budovat zcela nové (byť asi dočasné) školy výhradně pro ukrajinské žáky. Jedna taková vznikne například v Plzni na Borských polích v nevyužívaném objektu někdejších kanceláří. Město teď s úřadem práce hledá mezi uprchlíky kantory, kteří by od září učili.

„Musíme vytvořit kapacitu pro zhruba dva tisíce dětí, pokud budeme počítat s tím, že ještě některé z ukrajinských rodin k nám přijdou,“ uvedla radní Plzně pro školství Lucie Kantorová.

Ukrajinské děti při hodině českého jazyka. Ilustrační foto
Náměstek ministra školství Jan Mareš: Míst pro ukrajinské děti je dost

O navýšení maximální kapacity mateřských škol požádala například radnice ve Velkém Meziříčí na Vysočině. „Máme podanou žádost, čekáme na rozhodnutí,“ potvrdil vedoucí odboru školství a kultury na velkomeziříčské radnici Pavel Stupka. Školky ve městě chtějí přidat tři až jedenáct dalších míst.

Optimistická data? 

Aktuální data ministerstva školství vypadají relativně optimisticky. U základních škol je maximální limit 30 (výjimečně 34) žáků na třídu. Letos je ale průměr „jen“ 19,3 žáka na třídu. U mateřinek je limit 24 dětí (výjimečně 28) a letos je v nich průměrně 21,5 dítěte na třídu.