Poslat krátkou zprávu během vyučovací hodiny? Pro dnešní mládež to není žádný problém. Zjistil to průzkum jednoho mobilního operátora. Podle něj zhruba tři čtvrtiny dětí z Olomouckého kraje běžně používají svůj mobilní telefon.

Mobil je součástí výuky

Například na Základní škole Šromotovo v Hranicích berou mobil jako běžnou součást života. „Jen je třeba jej využívat v souladu se zásadami slušného chování. A k tomu žáky školy vedeme,“ vyjádřil se tamní ředitel Radomír Habermann. Školáci na Šromoťáku mohou mobil použít i jako praktickou pomůcku při vyučování. „Není problém jej využívat jako kalkulačku či slovník. Vždyť v běžném životě mají žáci telefon hned po ruce, tak ať se jej naučí používat. Práce s mobilem výuku nijak nenarušuje,“ doplnil ředitel.

Jinde hrozí kázeňské postihy

Úplně opačný pohled zastává vedení Gymnázia Hranice. „Používání telefonu během hodin neumožňuje školní řád,“ sdělil ředitel Radovan Langer s tím, že ani jako kalkulačku nebo slovník by neměli gymnazisté svůj mobil používat. „Příslušné pomůcky mají žáci k dispozici od vyučujících nebo vlastní,“ řekl Langer. Obdobně jsou na tom i na Soukromé střední odborné škole v Hranicích. Zakázáno je zde i fotografování či natáčení. „Posílání SMS nebo dokonce telefonování by bylo kázeňsky postihováno. Žáci si však často pouze vypnou zvonění a přístroj pak používají místo hodinek, které už dnes většina z nich nenosí. Takové počínání většina učitelů toleruje,“ uvedl zástupce ředitele SSOŠ Dalibor Šimko.

Kompromis

Ke kompromisu proto došli na Střední lesnické škole, kde je problematika telefonů také upravena školním řádem. „Nezakazujeme žákům použití telefonu jako kalkulačky při předmětových cvičeních či praxích. Vše je na vhodném posouzení vyučujícího. S porušováním řádu jinak vážné problémy nemáme,“ informoval ředitel školy Miroslav Kutý.

Průzkum operátora ale ukázal, že třiasedmdesát procent školáků mobil v hodině skutečně používá. Alespoň se k tomu přiznali. První mobil děti nejčastěji dostávají mezi šestým a desátým rokem od rodičů. Dvě třetiny školáků přitom používá mobil dražší než tři tisíce korun, který není starší než jeden rok. A jen dvanáct studentů ze sta uvedlo, že si kredit nebo paušál platí sami ze svého. V drtivé většině jsou plátci účtů rodiče.