Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školky jsou nabité až po strop

České Budějovice - Mateřinky v krajské metropoli budou i v nadcházejícím školním roce doslova praskat ve švech. Kvůli velkému převisu dětí, které přišly letos k zápisu, musel českobudějovický magistrát navýšit kapacity ve všech školkách.

17.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

„Celkový převis byl sto třináct dětí. Ten se vyřeší navýšením kapacity až na dvacet osm dětí ve třídě. Teď jsme měli volných ještě pár míst v Čéčově. Otázka ale je, jak se situace vyvine ještě v září. Nakonec by se měly všechny děti dostat,“ uvedl Adolf Lísal ze školského odboru českobudějovického magistrátu.

Na více než tři stovky dětí, jejichž rodiče nechodí do práce, se ale místo v mateřince nedostalo. „Jejich maminky jsou z převážné části na mateřské dovolené, takže ta potřeba zatím není opravdu akutní. A tady je slovo „zatím“ rozhodně namístě. Rodí se čím dál víc dětí a nám by tady mohl vzniknout populační problém v podobě nedostatečné kapacity školek,“ řekl k situaci náměstek primátora Rudolf Vodička.

„Starší dceru jsem chtěla dát do školky na čtyři hodiny denně, jsem ale na mateřské s druhou dcerou, tak jsme se nedostali. Školky jsou přeplněné, jsem moc zvědavá, jak to bude vypadat příští rok,“ poznamenala Jaroslava Kopecká z Českých Budějovic.

Někteří rodiče se poohlížejí po školkách dokonce už rok nebo dva předem. „Na dni otevřených dveří tu byl tatínek s jeden a půl letým miminkem. Rodiče si sondují dopředu, ale slíbit jim nemůžeme nic,“ řekla Dana Orlíčková z Mateřské školy Neplachova.

Přednostně se totiž přijímají děti předškolního věku, které mají docházku povinnou, děti s trvalým bydlištěm v Českých Budějovicích a děti z rodin se složitější sociální situací, např. matek samoživitelek.

„My jsme měli letos 75 žádostí a brali jsme jich 45. Třicet rodičů zůstalo neuspokojených,“ dodala Orlíčková.

„Teď děláme, co můžeme, abychom rodiče uspokojili,“ řekl Lísal s tím, že v záloze pro nadcházející školní rok je ještě jedna třída v Mladém. V průběhu roku pak budou probíhat stavební práce v několika školkách tak, aby se počet míst do 1. září 2009 navýšil.

Školky začnou rozšiřovat

Krajská metropole je zřizovatelem patnácti samostatných mateřských škol a tří mateřinek při základních školách, které dohromady pojmou 2 450 dětí.

Vzhledem k tomu, že o slovo se hláší děti rodičů silných ročníků a kapacita školek v krajském městě je nedokáže uspokojit, radnice pracuje na rozšíření kapacity mateřinek, které si vyžádá stavební úpravy některých budov.

„Jedná se zejména o výstavbu nového pavilonu v Železničářské v Suchém Vrbném a provádí se také přístavba pro dvě nové třídy v Mateřské škole Vrchlického nábřeží,“ vyzdvihl nejdůležitější úpravy Adolf Lísal ze školského odboru českobudějovického magistrátu.

ROZŠIŘOVÁNÍ KAPACITY

Do 1. září 2009 připravuje magistrát navýšení počtu míst ve školkách:

- MŠ Železničářská – výstavba nového pavilonu
- MŠ Vrchlického nábřeží – přístavba budovy pro dvě nové třídy
- MŠ Kubatova – revitalizace (nyní je zde 1. stupeň ZŠ)
- MŠ Jizerská – příprava prostorů v případě zájmu rodičů (závisí na výpovědi současným nájemníkům).

Vzhledem k vysoké poptávce v Rožnově uvažuje výhledově magistrát města i o nástavbě dalšího patra v MŠ Papírenská.

Plno nemají všude

Mateřské školy sice nikde nezejí prázdnotou, ale kromě několika výjimek zatím všude zvládají pokrýt požadavky rodičů.

V Trhových Svinech dokázali uspokojit zájemce, ale jsou naplněni a na očekávané zvýšení počtu dětí se již připravují. Ve spolupráci zřizovatele a vedení mateřské školy se připravuje vestavba, která by v současné mateřince dále navýšila kapacitu o jednu třídu.

Plno mají také v Dubném, ale zatím vše zvládají. „Máme tři třídy a plný stav,“ konstatovala starostka Božena Kudláčková. Velká výstavba v obci v poslední době dokáže školku zaplnit. Ptají se sice i rodiče z Českých Budějovic, jestli by nebylo místo. Přednost ale z pochopitelných důvodů mají domácí žadatelé.

Celkem bez problémů jsou v posledních letech také v Týně nad Vlatvou. Pokud zde měli nějaký převis v minulosti, bylo to jen pár dětí, a to se vždy vyřešilo. Třeba tím, že ne všechny v září nastoupily. Letos uspokojili všechny zájemce, kteří přišli k zápisu, v mateřinkách v Týně nad Vltavou jim mohli nabídnout 270 míst.


Kvůli dětem napsal náměstek ministrovi


Změnit zákony tak, aby vycházely více vstříc zřizovatelům mateřských škol. To by si přálo město České Budějovice. Slibuje si od toho zlepšení svízelné situace s nedostatečnou kapacitou ve svých mateřinkách.

V českobudějovických školkách je téměř 2500 míst a přesto nestačí zájmu rodičů. A zásadní demografická změna v nejbližších letech se dá těžko očekávat.

„Rodí se čím dál víc dětí a nám by tady mohl vzniknout populační problém v podobě nedostatečné kapacity školek,“ říká k situaci náměstek primátora Rudolf Vodička. S ohledem na budoucnost Vodička například navrhuje, aby vedení školek mohlo přijímat děti na dobu určitou.

Celou řadu podobných návrhů obsahuje dopis, který adresovalo město ministru školství Ondřeji Liškovi.

Současná právní úprava zná například pouze přijetí dětí na absolvování celé školkové docházky a v podstatě neumožňuje reagovat na aktuální poptávku a potřebu.

„V minulosti se z pohledu míst ve školce počítaly čtyři tak zvané pětidenní děti jako jedno dítě přijaté na celodenní docházku. To je zrušeno a dnešní tak zvané čtyřhodinové dítě obsazuje jedno místo. Přitom školka na něj může čerpat pouze polovinu peněz. Mnohem výhodnější a efektivnější by ale bylo, kdyby do školky mohly chodit dvě děti na čtyři hodiny, jedno dopoledne a druhé odpoledne,“ přibližuje Vodička další návrh.

„Kdo není s dětmi doma, těžko si představí, jak je důležité mít šanci dát na pár hodin týdně dítě do školky. Ať je počítají, jak chtějí,“ komentovala možnou úpravu Lada Novotná z Českých Budějovic.

Nová legislativa by podle Vodičky měla zohledňovat i požadavky firem na prodloužení provozní doby mateřských škol, pokud by se podílely na finančních nákladech. „Změny by se měly v budoucnu týkat také prázdninového provozu školek ve městě, kde by mohly nově přebývat i děti z okolních obcí, které jinak docházejí do různých školek,“ říká náměstek. Město má nyní ze zákona povinnost umístit v podstatě jen předškoláky.

Edwin Otta


Čerstvá absolventka v září rozjíždí svou školičku

Už odmalička měla jasno, chtěla vlastní školku. Dnešní situace jako by dvaadvacetileté Zuzaně Fraňkové jen nahrála – v mateřinkách schází stovky míst a po alespoň krátkodobém hlídání dětí je mezi rodiči velká sháňka.

„Původně jsem chtěla založit úplně soukromou školku, ale to je poměrně dost složité. Tak jsem se pro začátek rozhodla, že zkusím dopolední hlídání a odpolední kurzy předškolní přípravy. Na západě jsou běžné, ale u nás ještě dost zaostávají,“ řekla čerstvá absolventka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity.

Zuzana Fraňková si pronajala asi třicetimetrovou místnost v objektu nad poštou vedle kulturního domu na sídlišti Vltava a do konce prázdnin ji chce připravit pro svou Školičku Sovičku, která se rozjede počátkem září. V posledním srpnovém týdnu se tu uskuteční den otevřených dveří, kde se rodiče dozví vše potřebné.

Hlídání i kurzy

„Můžu hlídat i miminka, což v Budějovicích asi dost chybí, v dětských koutcích berou většinou až od tří let,“ zmínila Fraňková, která vystudovala obor rehabilitační psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory.

Je vyškolena nejen, jak se o děti postarat, ale také, jak poskytnout předlékařskou první pomoc. Zároveň má už několikaleté zkušenosti s prací s předškolními a také postiženými dětmi (např. Speciální pedagogické centrum, Centrum soc. služeb Empatie).

Služby hlídání dětí mohou využít rodiče od září každé úterý a středu od 9 do 11.30, v případě zájmu se hlídání rozšíří i do dalších dní. Jedna hodina stojí 50 korun, při častějších návštěvách získají rodiče slevu.

Půlroční kurz předškolní přípravy přijde na 6 000 korun a zaměřuje se na všeobecný přehled dítěte, rozvoj osobnosti, řeči, obratnosti, kresby a logického myšlení.

Autor: Daniela Procházková

17.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lídr ODS Petr Fiala
1 14

Ne, menšinovou vládu nepodpoříme, zaznělo z širšího vedení ODS

Bývalý gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili
11

Gruzínec Saakašvili u kyjevského soudu: Jsem válečný zajatec

AKTUALIZOVÁNO

Starosta New Yorku: Exploze na Manhattanu byla pokusem o teroristický čin

/VIDEO, FOTO/ Newyorská policie dnes zasahovala na Manhattanu, kde došlo k několika výbuchům. Linky metra v okolí incidentu byly uzavřeny. Na místě jsou podle dostupných údajů čtyři zranění, z čehož jeden je údajný pachatel. Toho policie zadržela. Pachatel k činu zřejmě použil takzvanou trubkovou bombu. Starosta města Bill de Blasio oznámil, že šlo o pokus o teroristický čin.

Výkladní skříň ruské energetiky startuje. Nový blok JE Leningrad stavěli i Češi

Energetická společnost Rosatom v tomto týdnu spustila hned dva nové jaderné bloky najednou. Vedle 4. bloku Rostovské jaderné elektrárny (JE) začalo fyzikální spouštění také u 1. bloku JE Leningradská II. Ten je vybaven dnes nejmodernějším reaktorem typu VVER-1200, který by chtěli Rusové postavit i ve Finsku a v Maďarsku. 

Pod Rýchorskou boudou se ztratil turista. Našli ho díky termokameře

Ztraceného muže, který se vydal v noci pěšky z Horního Maršova na Rýchorskou boudu, našli dobrovolní hasiči z Horného Maršova s policisty díky čerstvým stopám ve sněhu a termokameře.

Petr Fiala: Nepletu se do toho, co neznám

/ROZHOVOR/ Mňága a Žďorp letos slaví 30 let své existence. Turné vyvrcholí v úterý 12. prosince v pražském Foru Karlín. Zpěvák Petr Fiala povídal nejen o tom, jak jeho nálada a osobní život ovlivňuje tvorbu a jaký má vztah k politice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT