Dodal, že ve vládním prohlášení je slib odstartování diskuse na toto téma. „Tak už ji konečně zahajme,“ vyzval Topolánek.

Ministryně školství Dana Kuchtová (SZ), která dnes oficiálně podá demisi, je přesvědčena, že pokud školné bude zavedeno, musí jít o odložené platby. „Je nutné pracovat na systému půjček a spoření,“ uvedla ministryně. Absolventi VŠ by teprve po několika letech praxe své alma mater zaplatili určitou částku. Zatím se hovoří o deseti tisících za jeden školní rok.

Rektoři jsou pro školné

Většina rektorů proti určité formě školného nic nenamítá. „Každý člověk si víc váží toho, do čeho musí investovat nejen úsilí, ale i peníze,“ míní rektor ČVUT Václav Havlíček.

Akademičtí funkcionáři zároveň připomínají, že uvažovaná částka rozvoji jejich škol nijak výrazně nepomůže. Jde spíš o motivační faktor a demonstraci příslušnosti kdané univerzitě. Topolánek konstatoval, že české vysoké školy nejvíc tlačí pata vnedostatku špičkových výzkumných pracovišť a nízkém počtu studentů. „Jinými slovy potřebujeme zvýšit kvantitu i kvalitu,“ pravil premiér.

Kuchtová, která se včera vrátila zBruselu, rektorům také oznámila, že do deseti dnů bude schválen a záhy podepsán program Vzdělání pro konkurenceschopnost. Díky tomu do ČR připutuje 59 miliard korun. Naopak Evropská komise má výhrady kprogramu Výzkum a vývoj pro inovace. Na něm je podle Kuchtové ještě zhruba dvouměsíční práce. Pokud EK poté shledá, že její připomínky byly zohledněny, české vědecké a vzdělávací instituce by měly získat 68 miliard korun.