Základní vybavení do škol leží na pultech obchodů skoro měsíc, největší nápor ale obchodníci očekávají tento víkend. Vrchol slevových akcí přijde ještě později, nejlevněji nákup vyjde na začátku září, kdy se budou vybrané výrobky prodávat i s padesátiprocentní slevou. Ještě nižší ceny budou pravděpodobně na internetu.

Už teď je patrné, že maminky a tatínkové školáků počítají každou korunu, v obchodech totiž před nákupem jednotlivých věcí dávají přednost setům. „Letos pozorujeme, že zákazníci více než v minulých letech šetří čas a peníze nákupem tzv. školních setů. Ty obsahují aktovku nebo batoh, penál a sáček v jednom designu, takže jedním nákupem se dá školákovi pořídit hlavní výbava. Průměrně u nás rodiče utratí kolem 1100 korun," říká mluvčí e-shopu Mall.cz Michala Gregorová.

Ochránci spotřebitelů ale varují před tím, že ne každá sleva je ve skutečnosti sleva. „U výprodejových akcí musí být spotřebitel extrémně opatrný, protože existuje spousta marketingových triků. Typické jsou nápisy „sleva až 70 procent", u kterých by mělo varovat slovíčko „až". Cílem je nalákat spotřebitele do prodejny. Časté jsou také uvedené slevy, které ale výsledné ceně neodpovídají," upozorňuje právník ze spotřebitelské poradny dTest Lukáš Zelený.

Dobrá zprává je, že začátek září nežene dospělé k úvěrovým společnostem. „Poptávka po půjčkách se v souvislosti se začátkem školního roku nezvedá," potvrzuje mluvčí společnosti Home Credit Zuzana Bienvenu. A to i přes to, že začátek školy je čím dál tím víc spojován také s pořizováním mobilních telefonů nebo tabletů, jejichž cena se šplhá do tisíců.

Horší je to s financováním školních výletů a škol v přírodě. Na ty si podle průzkumu společnosti Cetelem půjčila dvě procenta rodičů. Nejčastěji rodiny na školní akce vydají mezi dvěma až čtyřmi tisíci korun, pětina rodin ale musí do kapsy sáhnout ještě hlouběji, školní výlety dětí je přijdou až na šest tisíc korun.

Hello Kitty a fotbal

Každý začátek školního roku má svůj trend, který je nejvíce vidět na potiscích batohů, penálů a krabiček na svačiny. Obrázky se Spider-Manem, Barbie, Hello Kitty nebo Transformers přetrvávají, letos se pro holčičky navíc objevily motivy seriálů Monster High a Winx, kluci se zas nechali inspirovat nedávným mistrovstvím světa ve fotbale a častěji sahají po věcech s fotbalovým míčem.

Největší pozornost by měli rodiče věnovat výběru batohu. Zaprvé musí odpovídat výšce 
a váze dítěte, zadruhé může být zdrojem nebezpečných látek. „Předtím, než rodiče koupí aktovku, doporučil bych, aby se podívali do databáze nebezpečných výrobků. Takové tašky totiž mohou obsahovat jedovaté ftaláty, snadno oddělitelné části mohou dítěti zaskočit, volné šňůrky ho zase mohou přidusit," varuje Lukáš Zelený. Jednou takovou databází je například evropský systém rychlého varování Rapex. Štětce nebo barvy se v podobných databázích příliš nevyskytují, riziko u nich totiž hrozí už z jejich podstaty.

Inspektoři se na kontrolní akci zaměřenou na školní potřeby nechystají. Podle Miloslavy Fléglové z tiskového oddělení České obchodní inspekce nemají žádnou zprávu o tom, že by byly nějaké závažnější problémy. „Aktovky musí mít reflexní značení a musí na nich být uvedena nosnost 
a určení pro třídu, tedy pro první až čtvrtou třídu a pro pátou a výš," doplňuje Fléglová.

Kolik stojí prvňáček

Fyzioterapeutka Dagmar Mostecká: Batoh by měl mít utahováky, které zátěž stáhnou k tělu

Když fyzioterapeuti vidí děti s velkými a těžkými školními batohy na zádech, trpí. Nejvíc ale trpí záda školáků, které se pak jen těžko uzdra-vují. Podle Dagmar Mostecké z pražské Fyzioterapie Be Balanced zátěž nevyřeší ani batoh, který lze vozit na kolečkách. U nich je totiž přetížena jedna ruka, která se nezapojuje do správné chůze a zdravého držení těla.

Jak vybrat dobrou školní tašku? Co především by rodiče neměli při nákupu podcenit?
Měla by mít parametry kvalitního sportovního či turistického batohu: zpevněná záda, dostatečně široké popruhy pro ramena a ideálně 
i bederní popruh a stahovák, které zmenší objem batohu 
a jeho obsah přitáhnou blíž 
k tělu. Neméně důležitá je kvalita materiálu a zpracování. Dobrá a kvalitní školní taška by měla vydržet dlouho.

Velký problém je hmotnost potřeb, které děti do školy nosí. Jak velkou zátěž si mohou maximálně naložit?
Váha batohu se odvíjí od věku a hmotnosti dítěte. Neměla by ale převýšit deset procent jeho hmotnosti. Záleží ale právě na batohu, jak je schopen hmotnost rozložit 
a udržet co nejblíž k těžnici těla. Proto je důležité, aby měla taška pružné utahováky zezadu nebo z boku. Tímto způsobem přitažená zátěž působí na páteř mnohem méně deformačně. Bederní popruh pak přenese většinu zátěže 
z ramen na pánev. Dnes je dokonce možné koupit i univerzální bederní popruh a připnout ho k jakémukoli batohu.

Může školákovi pomoct batoh 
s kolečky, který se dá nosit na zádech, zároveň ho ale lze táhnout v ruce po zemi?
Toto řešení se může při dnešních hmotnostech školních tašek zdát jako ideální. Otazník ale visí nad jeho praktičností. Při chůzi po schodech, při přesunech ve škole mezi třídami nebo při nastupování do dopravních prostředků je potřeba ho přenášet. Takže dítě zvedá a poponáší velkou zátěž ne celým tělem, ale jen jednou rukou. Není ani vhodné, aby dítě nemělo volné ruce, například při chůzi, když se jí jedna ruka nemůže účastnit svým souhybem, trup nerotuje na obě strany stejně. A to může vést k asymetrii v držení těla. Tato rizika je potřeba při nákupu zvážit, stejně tak je potřeba zohlednit preference dítěte. Důležité ale je, aby tašku nosilo tak, jak má.

Módou mezi školáky je nosit batoh skoro až u kolen. Jak moc by měly být utaženy popruhy 
a v kterém místě na těle by měl mít batoh dno?
Rozhodně není dobré mít batoh s příliš dlouhými popruhy. Takový batoh táhne dítě dozadu a tento tah tělo musí nějak kompenzovat. Spodní část batohu by měla sahat do úrovně horní části pánve, tedy aby případný pás obepínal horní část pánevních kostí.

Starší děti většinou nosí batoh, prvňáci aktovku. Proč je aktovka pro prvňáky lepší a v kterém momentě ji lze vyměnit?
Předpokládám, že aktovka je více zpevněná a má pevné přihrádky pro učebnice 
a svačinu, takže je pro prvňáka praktičtější a lépe se v ní zorientuje. Pro oba typy tašek ale platí, co jsem již zmínila: zpevněná záda, široké popruhy pro ramena a stahováky. Na ničem jiném nezáleží

Jaká aktivita nebo které cviky mohou záda posilovat?
Důležitá je kvalita napřímení páteře a její zajištění správnou souhrou svalů trupu, břišních, zádových, bránice a pánevního dna. Tuto kvalitu si vytváříme během raného dětství a pak si ji celý život neseme s sebou. Pokud kvalita naší koordinace nebude ideální, všechny nevhodné podněty budou tuto situaci spíše zhoršovat. Mezi ně patří právě nevhodná 
a příliš těžká školní taška, celodenní sezení i nadměrná 
a nevyvážená pohybová aktivita. Proto bych doporučovala hlavně pestrost pohybu, není dobré trénovat pouze jeden stranu. Statickou zátěž spojenou s chozením do školy je potřeba co nejvíce kompenzovat. ⋌(cib)

KATEŘINA CIBOROVÁ