Znáte podobně absurdní normu? Napište na webeditori@denik.cz. Diskutujte o tématu (pod článkem).

„Všichni žáci vyšší 172,5 centimetru budou mít povinnost přinášet do školy pevný sedací polštářek zvaný podprdelník o výšce 4 cm k vyrovnání výšky sedáku dle normy a několik knih vázaných v pevné vazbě o celkové tloušťce 6 cm k podložení loktů a tím vyrovnání výšky desky stolu dle normy.“

Takový bod školního řádu si začala formulovat do svého počítače ředitelka Hotelové školy v Poděbradech Jana Podoláková. Je to reakce na vyhlášku ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na školy. Ta upravuje poměr velikosti žáka a lavice, v níž sedí. „Druhá možnost je přijímat jen žáky určené velikosti,“ dodává se sarkasmem. Aby splnila „velikostní“ požadavek vyhlášky, stálo by to školu nejméně milion korun na nákup nastavitelného nábytku. A to je jen jeden z bodů normy, kterou pedagogové označují za absurdní.

Byl to lobbing?

„Tyto požadavky tady jsou, ovšem realita je taková, že na jejich splnění nejsou peníze,“ potvrzuje zástupce ředitele Jazykové ZŠ v Praze 4 Jaroslav Střeštík. Školy totiž musí splňovat přísné normy na osvětlení, teplotu či větrání. Zejména ve starších školách podobné úpravy stojí miliony.

„Teď to vypadá hrozně, dát najednou milion, aby se vše splnilo. Ale byla přechodná doba pět let, měli se tím dávno zabývat,“ odmítá námitky škol Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví, které hygienickou vyhlášku připravilo.

Pedagogové se ale na věc dívají se skepsí. Podle ředitele Základní a mateřské školy Jesenice Josefa Buchala je sice v pořádku, že vyhláška chce dbát na zdraví a bezpečnost dětí, i jemu se ale řada požadavků zdá absurdní. A navíc: do vyhlášky se podle něj dostaly jen jako výsledek některých zájmových lobby. „Například každých čtrnáct dní musíme provádět kontrolu výtahů. Samozřejmě ji musíme platit z peněz na provoz školy,“ poukazuje Buchal.

Výhrady má i ředitel pražského soukromého gymnázia EDUCAnet Jan Jirátko. „Například maximální rozdíl mezi teplotou měřenou na podlaze a ve výšce jednoho metru. To tam máme dávat tlusté, chlupaté koberce?“ ptá se Jirátko, podle něhož je vidět, že vyhlášku tvořili lidé, kteří příliš nemají představu o běžném školním provozu.

Podobně absurdní se Jirátkovi zdá i požadavek na výměnu vzduchu na WC pomocí umělé ventilace. „Postrádá to smysl tam, kde je přirozené větrání, nicméně vyhláška je v tomto ohledu nekompromisní. Přitom ve starších budovách jsou stavební úpravy tohoto druhu obtížné, počínaje přívodem energie a konče prorážením otvorů na fasádu,“ dodává.

Ministerstvo si za svými vyhláškami ale stojí. A mnozí ředitelé to prý navíc přehánějí.

Podle vedoucího odboru ochrany veřejného zdraví Jaromíra Hrubého například není nikde jednoznačně řečeno, že školy mají mít výškově nastavitelný nábytek. Stačí jen ten stávající na začátku roku vhodně rozmístit podle velikosti žáků a případně to dvakrát do roka změnit. Podle ředitelů je to ale nesmysl. A zejména v případě osmiletých gymnázií a podobných škol, kde se žáci na každou hodinu stěhují do jiné třídy.

„Nikdo to nebude tak dogmaticky brát. Předveďte mi hygienika, který jde a přeměřuje, jak jsou děti vysoké,“ říká Hrubý. Ředitelé ale argumentují: Ve vyhlášce to stojí, to je pro nás klíčové. „Je to zákonná norma, musíme ji dodržovat,“ kroutí hlavou Jirátko.

INFOGRAFIKA Co nařizuje norma

Hlavně se neudat

„Byli jsme nedávno na setkání ředitelů škol v kraji a když jsem se přítomné hygieničky chtěla zeptat, co mám dělat, když něco nesplňuji, tak mi řekla: Nic mi neříkejte, to byste se přiznala, že něco neplníte. Já bych s vámi musela zahájit správní řízení a dát vám pokutu,“ vzpomíná Podoláková.
A co na to citovaná hygienička Zdenka Trestrová? „To je strašně složitá otázka. To není na nějaké vyjádření do Deníku, to je projednáváno na poradách,“ odpověděla.

Zkušenost s hygieniky mají už v Jesenici. Tamní škola vznikla před pěti lety a na většinu požadavků vyhlášky tedy brala zřetel. „Myslelo se na to již při stavbě,“ říká ředitel Josef Buchal. Přesto se ale dočkali překvapení: Zhruba rok po kolaudaci kontrola hygieniků zjistila, že v jedné třídě jde od oken méně světla. „Když se rozsvítilo, bylo světla dost. Ale to nestačilo. Museli jsme je vybourat a dát tam větší. Přestože to předtím zkolaudovali bez problému,“ dodává.

I ministerstvo školství souhlasí, že v některých bodech je norma přísná. „Dávali jsme připomínky, ale bohužel na ně nebrali zřetel,“ říká vedoucí oddělení vzdělávací soustavy Vladimír Kavan. Vyhláška se sice nyní bude novelizovat, ale podle Hrubého nelze čekat velký obrat. Jediná zásadnější věc vypadne: větrání na záchodech. Zbytek budou prý jen technické úpravy. Podle Hrubého však lze žádat o výjimky při nesplnění některých požadavků, takže problém tak žhavý rozhodně nevidí.