Na tři sta rozčilených učitelů dnes protestovalo před úřadem vlády proti údajnému snižování peněz ve školství. Učitelům se nelíbí, že vláda plánuje pro příští rok navýšení platů zaměstnanců pouze o 1,5 procenta. To bude podle nich ve skutečnosti představovat pokles, protože zdaleka nepokryje inflaci.

„Nová školská reforma po nás chce více práce, ale za méně peněz, „ stěžovala si Martina Krpálková zHradce Králové. Tato slova zaznívala na demonstraci nejčastěji. Její kolegyně vyjádřila zklamání způsobení Dany Kuchtové.

„Doufala jsem, že si bude počínat jako vJihočeských matkách, energicky a pevně. Místo toho ustupuje tlakům pravice,“ stěžovala si učitelka základní školy Jana Posádková.

Ministerstvo školství považuje současné protesty na předčasné.

„Ta jednání o konečných penězích ještě probíhají. Současné navýšení rozpočtu ministerstva stačí pokrýt všechny reálné potřeby,“ uvádí náměstek ministerstva školství Petr Roupec.

Odboráři uvedli, že nabízené zvýšení neumožní učitelům další profesní růst. „Budeme muset vykonávat druhé zaměstnání a tím ošidíme nutnou přípravu na výuku,“ obával se Vítězslav Kuntoš.

„Inflace nedopadne na učitele bezprostředně, ale rozprostře se vdelším časovém úseku. Provozní náklady škol se nehradí zrozpočtu ministerstva, ale zřizovatele, tedy kraje. Připočtěme postupný úbyt žáků, který povede kpropouštění učitelů, takže mzdové rezervy budou dostatečné,“ myslí si Roupec z ministerstva.

„Inflace se bude pohybovat mezi čtyřmi až šesti procenty, odchodem pracovníků se dá ušetřit odhadem maximálně půl procenta,“ míní odborář Dobšík.

„Pevně doufám, že vláda dostane rozum, stejně jako vlády bývalé, které vždy ustoupily naším protestům,“ řekl Dobšík

Na otázku, jaké navýšení rozpočtu by ho uspokojilo, uvedl 5 až 6 procent. „Když se to nestane, čekávám velmi horký podzim,“ řekl na závěr František Dobšík.