Ministerstvo školství totiž dokončilo operační program Výzkum a vývoj pro inovace. Právě jeho nedokonalé zpracování a promeškaný termín stálo místo ministryni školství Danu Kuchtovou (SZ). Její nástupce Ondřej Liška uvedl: „Mým hlavním úkolem bylo přípravu čerpání evropských prostředků odpolitizovat, urychlit a zkvalitnit tak, aby byl výsledek akceptovatelný pro vládu i Brusel. To se podařilo, ztrátu se nám podařilo dohnat.“ Cílem programu je posílit výzkumný potenciál českých vysokých škol a výzkumných pracovišť. Jejich výkladními středisky by měla být tzv. centra excelence. „Chceme v nich produkovat špičkové, mezinárodně konkurenceschopné poznatky využitelné i komerčními subjekty, ale to nejde bez větší míry mezinárodní spolupráce. Právě tady naše výzkumné instituce zaostávají,“ zdůrazňuje Ondřej Liška. Důležitou součástí operačního projektu VAVPI je rozvoj regionálních výzkumných kapacit.

„Zatímco evropská centra excelence budou orientována na mezinárodní spolupráci a produkci špičkových výsledků, zde se zaměříme na bezprostřední poptávku a potřeby podniků v regionu,“ vysvětluje Liška. Program VAVPI projedná vláda v nejbližších týdnech.

Liškův úřad také dokončil hodnocení globálních grantů v rámci programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Díky němu do roku 2013 přitečou do Česka 53 miliardy korun. Kraje předložily celkem 39 projektů, z nichž už první v hodnotě 6,6 miliardy korun byly schváleny.

Teprve v rámci přijatých grantů budou moci jednotliví žadatelé předkládat své projekty. Globální granty se zatím týkají oblastí

-Zvyšování kvality ve vzdělávání
-Rovné příležitosti dětí a žáků, včetně dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
-Další vzdělávání pracovníků škol a školských zařízení

„Například oblast podpory Zvyšování kvality ve vzdělávání může školám výrazně pomoci při inovaci školních vzdělávacích programů, při zavádění nových vyučovacích metod, při výuce cizích jazyků atd.,“připomíná Ondřej Liška.