Je v tom pořádná dávka emocí. Studenti, jejich rodiče i vedení gymnázií se ostře vymezují proti plánované optimalizaci školství v Libereckém kraji. Vznikají petice, demonstruje se, žádá i prosí. To ale nemění nic na faktu, že dětí dospívajících do věku nástupu na střední školy ubývá.

Na Jablonecku zasáhne úbytek dětí především průmyslové školy – Střední průmyslovou školu technickou v Jablonci a Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě.

Se skutečně existenčními problémy by se potýkali i na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci. „My jsme už v situaci, kdy se děti nenarodily, prostě nejsou,“ popsala Jiřina Princová, vedoucí krajského odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu. A právě s tímto bojuje připravovaná optimalizace školství Libereckého kraje.

Volných míst v odborných školách je pořád dost

Proto se z odborných škol ozývají hlasy optimalizaci školství schvalující. „Je fakt, že na Jablonecku, potažmo v celém kraji, je gymnázií velmi mnoho, jsme dalece nad republikovým průměrem. A rodiče zatím stále věří spíše všeobecnému vzdělání,“ sdělila Zdeňka Laštovičková, ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě.

Pro příklad nemusí daleko. Škola musela vypsat třetí kolo talentových zkoušek pro obor Výtvarné zpracování skla a světelných objektů. „Máme stále dvanáct volných míst,“ popsala Laštovičková.

Podobné názory sdílí i Jiří Dostál, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci. „Něco se udělat musí. Protože pokud se nic nestane, budeme brečet všichni. Pro naši školu by optimalizace znamenala jednoznačné plus, musí však proběhnout podnětná diskuse,“ popsal akademický sochař.

I „jeho“ střední škola cítí úbytek zájemců o studium. „Počty přihlášek se snižují. Vždyť před dvaceti lety jsme měli sto sedmdesát přihlášek, letos kolem šedesáti,“ popsal akademický architekt.

Dětí prostě ubývá a vidí to všichni. A proto je optimalizace žádaná i nenáviděná. „Určitě to bude bolestné, ale také zcela jistě nevyhnutelné,“ míní Dostál.

Kvůli stagnující situaci se tak odborné školy dostávají do problémů. „Do prvního ročníku střední školy bereme třicet studentů, letos jich máme po přijímačkách dvacet devět. Jenže jsou před námi přijímačky na gymnázia. Někteří ze studentů odejdou právě tam,“ popsal Dostál.

Po řemeslech zase začíná být opravdu hlad

V letošním roce se ale podle Laštovičkové začíná situace odborných škol mírně lepšit. „Rodiče i děti vidí, že začíná být po řemeslech opravdu hlad a že řemesla mají zlaté dno, jak se říká. Můžu říci, že naši absolventi mají na trhu práce velké uplatnění,“ uvedla Laštovičková.

Přesto je to běh na dlouhou trať. A mnoho učebních oborů a středních odborných škol zatím počítá rány.

Konkrétní případy? Třeba Střední průmyslová škola technická v Jablonci se s nedostatkem studentů potýká již dlouhá léta.

„Vybíráme ze zbytků. Pokud neprojde jisté omezení gymnázií, katastrofa pokračuje, řemesla vymřou,“ popsala Vlasta Fischerová, ředitelka SPŠT.
A dodává konkrétní čísla. „Loni jsme třeba na obor strojírenství nabízeli šedesát volných míst. Přihlásilo se nám sedm zájemců. Mechatroniku chtělo dělat sedm studentů, naplněnost ročníku je ale třicet. Některé obory prostě ani neotvíráme,“ spočítala.

Vyšší ročníky jsou na škole naplněny přece jen více. Přesto jsou na šedesáti procentech plného stavu. „Proto můžu potvrdit, že i naše škola je plánované optimalizaci nakloněna,“ dodala Fischerová.

Na učební obor sklář se nehlásil jediný zájemce

Střední škola řemesel a služeb musela již před časem uzavřít učebny oboru sklář v Železném Brodě. Důvod? Na učební obor se nehlásil jediný zájemce. Přitom o foukače skla je v místních firmách stále zájem.

„Tři roky se nepřihlásil jediný učeň. Pro příští rok ale vypadá, že se obor znovu otevře,“ popsal František Lufinka, ředitel Střední školy řemesel a služeb.
I on volá po reformě. „Nejhorší bude, když se nic dělat nebude. To by znamenalo konec technických oborů. Už dnes na řemesla zbývají ti žáci, kteří o studium nejeví přílišný zájem. Učňovské obory jsou v kritickém stavu, technické obory jsou na tom také špatně,“ dodal ředitel.

Reforma školství je pro odborné školy otázkou života a smrti. Shodli se na tom všichni oslovení ředitelé.

Čtěte také: Gympl nedáme, volali studenti za rakví