Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové by se nová pravidla pro zvýšení kapacity škol měla definovat ve speciálním zákonu, který má stanovit opatření kvůli uprchlíkům z Ukrajiny. Návrh, který ve středu schválil kabinet, počítá mimo jiné s prodloužením termínu pro podání přihlášek uprchlíků na maturitní obory z 1. března do 5. dubna. Do nematuritních oborů by se mohli hlásit do 8. dubna. Podle dalšího návrhu by děti ukrajinských uprchlíků mohly začít chodit i do dětských skupin. Na místa by přispíval stát.

Gazdík řekl, že zákony ve školství mají zajistit, aby ředitelé nebyli pod vlivem situace nuceni porušovat předpisy. Koaliční experti ještě projednají, jaké úpravy by mohla vložit do novel Sněmovna v rámci pozměňovacích návrhů. "Abychom co nejvíc zjednodušili situaci ve školách ředitelům, rodičům i žákům," podotkl.

Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.
Rozumek: Stát sám uprchlíky nezvládne, nakládat na bedra občanům ale nemůže

Rodiče se nemají obávat, že kvůli ukrajinským žákům a studentům nebude místo pro jejich děti v MŠ a ZŠ, zdůraznil Gazdík. "Chystáme se dát ředitelům a zřizovatelům takové možnosti, že budou moci zvýšit kapacitu, vytvářet dětské skupiny pro hlídání," řekl.

Lokálně problémy nelze vyloučit, prostor pro navyšování kapacit je nízký v Praze a prstenci kolem hlavního města, doplnil. Gazdík situaci projednával i s ukrajinským velvyslancem v Praze Jevhenem Perebyjnisem. "Snažíme se informovat, že v Praze je problém se zařazením jejich dětí do školek a škol. I ukrajinské velvyslanectví doporučuje ženám, pakliže chtějí mít děti ve škole a školce, aby vynechali Prahu a prstenec kolem z úvah, že tady budou bydlet," připustil ministr.

Situace na polsko-ukrajinské hranici.
PŘEHLEDNĚ: Do Česka přišlo přes 150 tisíc Ukrajinců, nejvyšší počet tvoří ženy

Podle mluvčí ministerstva nicméně nyní není možné předjímat, jak se pravidla pro navýšení kapacity nastaví, a bude to záležet na tom, v jaké podobě se schválí navrhovaný zákon. Sněmovna ho má projednávat v režimu legislativní nouze, mohl by tak začít platit ještě v tomto měsíci, řekla Lednová.

"Navyšování kapacit je samozřejmě možné i bez změny zákona, standardním postupem, tam kde jsou k tomu prostorové podmínky," doplnila. U některých objektů se podle ní může změnit účel užívání stavby tak, aby mohly sloužit pro vzdělávání. Drobně upravit se v souladu s platnými předpisy může i kapacita stávajících školních budov, dodala.

Podle vyhlášek ministerstva má být ve třídě mateřské školy nejvýše 24 dětí, v základní a střední škole 30 žáků a v přípravné třídě základní školy 15. Gazdík již dříve uvedl, že školy v ČR mohou integrovat kolem 100 tisíc uprchlíků. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes řekl, že počet běženců z Ukrajiny v ČR se blíží 200 tisíc, z toho víc než polovina jsou děti.