K premiérovi Petrovi Fialovi, ministrům Mariánu Jurečkovi (KDU-ČSL) a Pavlovi Blažkovi (ODS) a také poslanci Václavu Královi (ODS) směřuje nová Petice, která žádá, aby Aliance pro rodinu (Alipro), konkrétně její představitelé v čele s Janou Jochovou, přestali působit ve vládních strukturách.

Aliance podle textu působí jako poradní orgán pro ministerstva práce a sociálních věcí a spravedlnosti, Jochová je zároveň asistentkou poslance Václava Krále.

Sňatek homosexuálního páru - Ilustrační foto
Svazek homosexuálů by se nemusel nazývat manželstvím, naznačili poslanci

Srze ně dle signatářů Alipro prosazuje své cíle, které pošlapávají demokratické principy společnosti. „Spolupráce vašich stran s Aliancí pro rodinu podkopává naši důvěru v dodržování těchto principů,“ uvedl autor petice a evangelický farář Jakub Helebrant. Dokument je na internetu k podpisu dostupný od středy 28. června, do čtvrteční jedné hodiny odpoledne nasbírala už přes devět a půl tisíce podpisů.

Kritici Alipro vyčítají postoj k homosexualitě, kterou označuje za nemoc, šíření morální paniky a davové hysterie namísto klidné debaty, popírání a znevažování vědeckého poznání. Upozorňují také na spolupráci s organizacemi Ordo Iuris nebo Alliance Defending Freedom, které jsou dlouhodobě kritizovány za tvrdé postoje k LGBTQ komunitě nebo potratům.

Kritikům také vadí veřejné projevy předsedkyně Jochové, mimo jiné výrok, že by nešla bojovat za volební právo žen a postoupila by ho manželovi.

Výzvu podpořil i ministr Bartoš

Petice vznikla podle Helebranta na základě žádosti lidí přidat svůj hlas k otevřenému dopisu, který tento týden zaslali kvůli téže věci zástupci různých církví vládě a poslancům. 

Mezi podepsanými jsou například husitská farářka Martina Viktorie Kopecká, římskokatolický kněz Václav Vacek nebo rabínka v zácviku Kamila Kopřivová. S výzvou veřejně na Twitteru souhlasil i ministr pro regionální rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Deník oslovil ODS i KDU-ČSL s žádostí o vyjádření k textu petice i směru další spolupráce politiků s Alipro. Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka se se zněním petice už seznámil. „Stejně jako pro autory a signatáře jsou i pro mne hodnoty porozumění, empatie a sounáležitosti zcela stěžejní, stejně jako principy svobodného, demokratického právního státu. Totéž si troufnu říci platí i o všech členech mého užšího i širšího týmu na mně svěřeném ministerstvu,“ prohlásil.

Odmítl, že by představitelé Alipro byli někdy součástí přímo jeho týmu. „Jsem seznámen s tím, že u jiných resortů působí. Mne s nimi však nepojí žádné bližší vazby či užší spolupráce. Jediné zapojení Aliance do práce tohoto ministerstva spočívalo v připomínkování Strategie rodinné politiky,“ upřesnil.

Český premiér Petr Fiala
Vláda schválila konsolidační balíček. Změny v něm neudělala

Podle Jurečky se současně s Alipro připomínkování účastnili i další zástupci neziskového sektoru, včetně těch, které stojí na názorovém protipólu.

Mluvčí ODS Jakub Skyva stanovisko strany k petici a stavu spolupráce členů s Aliancí pro rodinu nesdělil. „Adresáty otevřených dopisů jsou jednotlivé persony, nikoliv Občanská demokratická strana,“ zdůvodnil.

Vyjádření Jany Jochové, premiéra Petra Fialy a poslance Václava Krále zjišťujeme.