Eriksenová má ve škole šest set padesát dětí ve věku od šesti do šestnácti let. Patnáct z nich navštěvuje speciální třídu pro děti cizinců. Jde o přípravný roční kurz, ve kterém se děti připravují na normální výuku. Adam neboli Barbora Škrlová chodil právě do této třídy. A svým učitelům podle ní řekla, že ji sexuálně zneužíval a týral nějaký muž.

V telefonickém rozhovoru pro Deník Rovnost popsala ředitelka Eriksenová vše, co o záhadné Aničce alias Adamovi ví.

Jak vypadala výuka, na kterou chodila Barbora Škrlová?
Výuku jsme rozvrhli na pětadvacet hodin týdně. Každý den tedy zhruba pět až šest hodin. Učíme děti norštinu a pak vyučujeme další předměty: bio〜logii, historii, tělocvik, hudební výchovu. Adam ale do tělocviku chodit nechtěl, a tak jsme ho ani nenutili. Nemůžete dítě nutit, aby se svléklo, když nechce.

Přestože jde o ženu Barboru Škrlovou, mluvíte o ní stále jako o chlapci.
Nechci o něm mluvit jako o ní. Pro nás to bude vždycky chlapec Adam.

Kdy jste se tedy dozvěděli, že Adam je Barbora alias Anička?
Tuto sobotu od policie.

Od té doby jste ji už neviděla?
Ne. Neviděli jsme ho od šestnáctého prosince, kdy utekl z dětského domova.

Jste ředitelka školy. Přijímala jste Škrlovou vy? Jaký jste z ní měla první dojem?
Když s matkou přišli, ukázala mi pas, kde měla své tři děti, z nichž jeden byl Adam. Řekla: toto je Adam a má třináct roků.

Neměli jste vůbec žádné podezření, že by mohlo jít o dospělou ženu? To na vás nepůsobil nijak zvláštně?
Nejprve jsme si mysleli, že je to ona. Ale v tomto věku je ještě možné dívku a chlapce zaměnit. Když nám však matka řekla, že je to Adam, už jsme o tom vůbec nepochybovali. Do školy přijímají každé dítě.

Kdy v Norsku vlastně začíná školní rok a kdy k vám Adam přišel?
Přišel k nám osmnáctého září. Školní rok začíná v srpnu, ale děti přijímáme v průběhu celého roku.

Škola se nezajímá o zázemí dětí, které přicházejí, či o podrobnosti o rodičích?
Přijmeme každé dítě a snažíme se mu dát tu nejlepší péči. Pokud přijedete do Norska jako běženec nebo i z vlastního rozhodnutí a máte děti, musíme jim poskytnout vzdělání. Jestli žijete v kostele nebo kdo jsou vaši rodiče, už není v žádném případě naše věc.

Platí se za výuku v Norsku školné?
Ne, v Norsku je vše zadarmo. Myslím, že je to stejné jako v České republice. Chceme se o děti starat. Proto jsme se ujali i Adama. Myslela jsem si, že má rakovinu a navíc to bylo dítě podle mého názoru v hluboké duševní krizi.

Mluvila Barbora Škrlová, tedy Adam, vůbec norsky?
Bylo to trošku divné, protože za chvíli už mluvil celkem obstojně. Teď už rozumím proč. Předtím žil totiž v Dánsku a naše jazyky jsou velmi podobné. Byl opravdu v norštině velmi dobrý.
Adama viděla každý den

Potkávala jste se s Adamem jako ředitelka školy osobně?
Každý den jsem jej viděla přicházet do školy. Pak jsem ho potkávala na chodbách, školním dvorku nebo při návštěvách tříd, kam chodím pravidelně.

Učila jste ho z nějakého předmětu?
Ne, učili jej a starali se o něj tři učitelé. Hodně si s ním povídali a často si s ním i večer telefonovali. Nejvíce Adam kontaktoval jednoho z nich.

Po jaké době Adam s učitelem navázal kontakt?
Prakticky hned po příchodu do školy.

O čem si povídali?
Adam byl opravdu zvláštní dítě s velkými psychickými problémy. Říkal nám opravdu strašné věci. Že jej dali k muži, který trpěl pedofilií a sexuálně jej zneužíval a mučil. Asi si to nedovedete představit.

Zneužíval ho muž, který se vydával v Norsku za jeho otce?
Ne. Říkal, že to byl někdo v Česku.

Takže šlo o zážitky z minulosti. Neříkal Adam, o koho mělo přesně jít?
Ne, to neupřesnil.

Adam se tedy obracel na jednoho z vašich učitelů. Rozhodli jste se po čase poskytnout mu odbornou péči?
Oslovili jsme psychologa. Mluvil s Adamem každý týden celý měsíc. Potom jsme se rozhodli kontaktovat sociální péči. Ti pak zavolali policii, která zatkla jeho údajného otce.

Ano, to byl šéfdramaturg Východočeského divadla Martin Fahrner, který se za otce Adama v Norsku vydával. Toho však později norští policisté propustili, protože se prokázalo, že toho neměla Anička na mysli.
Obávali jsme se, že jej otec prodával někomu, kdo ho zneužíval. Otce zatkli a Adama poslali do dětského domova, kde strávil dva týdny a potom zmizel. Od šestnáctého prosince jej nikdo od nás ze školy neviděl.

Co jste si myslela, že se mu stalo?
Vzhledem k jeho psychickému stavu jsme se obávali, že spáchal sebevraždu.

Mezitím se skrýval s údajným otcem Martinem Fahrnerem a pak ho norští policisté vydali do Česka. Ve vaší škole strávil tři měsíce. Jak se choval?
Chodil zahalený v dlouhé bundě a pořád měl něco na hlavě, nikdy neukazoval celou svoji tvář.

Jak se choval ke svým spolužákům?
Byl osamělý a stranil se ostatních. Částečně i proto, že mluvil norsky a ostatní cizinci jen anglicky. Vyhledával společnost dospělých, tedy učitelů.

Chodil do školy pravidelně?
Ano, každý den.

Odlišoval se Adam ve škole ještě něčím?
Protože byl hodně dobrý v matematice, namísto učebnice pro třináctileté dostal učebnici pro šestnáctileté. Ale to zase není tak neobvyklé, na to jsme celkem zvyklí. A pak se odlišoval ještě svou psychickou poruchou. V angličtině bych řekla, že byl blázen, i když to není úplně to nejlepší slovo.

Měl Adam nějakou zálibu, smál se někdy?
Nikdy se nesmál ani neusmíval. Hrál však velice dobře na koncertní křídlo Bacha, Beethovena a další klasiky. Na třináctiletého chlapce to byl docela výkon, ale na třiatřicetiletou ženu to zase takový zázrak není.

Viděla jste se někdy s lidmi, kteří se vydávali za jeho rodiče?
Nejdříve jsem viděla asi dvakrát matku. V říjnu se ale prý musela vrátit do Česka. Adamovi hodně chyběla. Pak jsem asi dvakrát slyšela otce v telefonu, byl velice milý a příjemný.
Cítili jsme se oklamaní

V této chvíli je třiatřicetiletá Barbora Škrlová ve vazbě v Česku za falšování identity. Jaký máte z celé kauzy pocit?
Když jsem se dozvěděla, že Adam je třiatřicetiletá žena, nemohla jsem tomu uvěřit. S kolegy jsme se cítili oklamaní. Taky jsme se obávali, že opravdového Adama, za kterého se ta žena vydávala, v Česku zabili. Teď už se tomu jenom smějeme.

Byla jste s Adamem v kontaktu každý den celé tři měsíce. Proč se mohla dospělá žena podle vás vydávat za třináctiletého chlapce?
Nevím proč a nechci to vědět. Adam či Barbora Škrlová je hodně nemocný člověk. S učiteli jsme se jí pokusili poskytnout útěchu. Chudák chlapec nebo chudák děvče.

Událost na vás jistě zapůsobila. Nebudete teď u nově příchozích dětí na vaši školu v Oslu více na pochybách?
Zítra do stejné třídy, do které chodil Adam, nastupuje nový chlapec z Thajska. Žádné pochyby ohledně falešné identity dětí nemáme a ani mít nebudeme. Taková událost se stává jednou za celý život.

Škrlovou zkoumají psychiatři. Její "norský" pomocník patří k sektě jejího otce

Barbora Škrlová je od pátku na speciálním psychiatrickém oddělení vězeňské nemocnice vBrně, kde se už podrobila prvním vyšetřením. Svým norským učitelům se však svěřila, že ji její blízcí "mučili, hrubě bili a pálili cigaretami".

Škrlová prý slékaři normálně spolupracuje. Pokud by lékaři zjistili, že trpí nějakou psychickou poruchou, měla by Škrlová ipo skončení lékařského vyšetření na oddělení zůstat. Lékaři prý Škrlové tuto možnost nabídnou ivtom případě, že uní vyšetření žádnou nemoc neprokáže. Důvodem je, že Škrlová má mít problémy se stísněnými prostory.

Právník Barbory Škrlové Richard Novák uvedl, že chce svou mandantku dostat na svobodu. Proti vazbě už podal stížnost kterou bude projednávat Krajský soud vBrně. Soudu nabídl kauci vneomezenévýšce.

Jeho předchůdce Josef Kolínský pochybuje, že by sama Škrlová nebo její rodina měla dost peněz na kauci, kterou vneomezené míře nabídl Novák soudu. „Mohou to být osoby, které mají obavu, že bude mluvit. Její peníze to nebudou. Podle mne to byl jen takový slovní obrat, nevěřím, že by se mohli pohybovat vnějakých větších částkách,“ řekl Kolínský. Kolínský se domnívá, že Škrlová skončila vNorsku, protože to pro někoho zapleteného do případu mohlo být výhodnější.

Ještě před týdnem se třiatřicetiletá Barbora Škrlová, korunní svědkyně vzamotaném příběhu týraných bratrů zKuřimi na Brněnsku, pohybovala po světě. Bez jakéhokoliv omezení. Teď jí dělají problémy stísněné prostory. Je totiž ve vazební věznici, kam ji ve čtvrtek poslal brněnský městský soud. Ato jí údajně dělá velké psychické problémy.

„Žena se podrobila standardním vyšetřením, jež souvisejí spřijetím každého obviněného do vazby. Jsou to například laboratorní vyšetření, rentgen plic, vyšetření stomatologa a podobně,“ uvedla mluvčí brněnské vazební věznice Soňa Haluzová.

Po všech procedurách skončila Škrlová na speciálním psychiatrickém oddělení. Vpřípadě, že lékaři uní poznají nějakou psychickou poruchu, snejvětší pravděpodobností na tomto speciálním oddělení zůstane. Bude jí to ale stát šedesát korun denně. Stejně jako za pobyt vnemocnici.

Škrlová zůstává korunní svědkyní záhadami opředeného příběhu, který odstartovalo odhalení týraných sourozenců vKuřimi. Ausoudu by svědčila ivpřípadě, že by ji psychiatři zbavili svéprávnosti.

„Pokud je člověk nesvéprávný, může usoudu vypovídat. Záleží pak na soudci, jak si výpověď svědka zbaveného svéprávnosti vyloží a jakou váhu na jeho vyprávění bude klást,“ řekl soudce brněnského městského soudu Tomáš Kurfiřt, který ve čtvrtek uvalil na Škrlovou takzvanou útěkovou vazbu. Je totiž obviněna ztoho, že se vydávala za třináctiletou Annu a poškodila tím zařízení pro týrané děti Klokánek. Ztoho loni vkvětnu utekla. Škrlové hrozí až dva roky vězení.

Jestliže by odborníci zjistili, že stíhaná žena je opravdu nesvéprávná a soud by ji zbavil svéprávnosti, trestní stíhání by se podle něj muselo zastavit. „Při rozhodování ovazbě jsem sní strávil více než tři hodiny. Chová se sice někdy jako dítě, ale na mnoho otázek odpovídala jako dospělý. Tak by se nesvéprávný člověk nechoval,“ poznamenal Kurfiřt.

Muž, který poskytl Barboře Škrlové zapletené vkauze týraných chlapců alibi pro její novou norskou identitu třináctiletého Adama, by údajně měl být bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla vPardubicích, spisovatel Martin Fahrner. Kdy přijela Škrlová do Norska, nechce říct. „Neřeknu, kdy přijela. Ale prozradím, že se nechtěla vydávat za někoho jiného. Ktomu ji donutili,“ řekl Fahrner vrozhovoru pro norský deník Dagbladet.

Vyšetřovatelé se kpřípadu nechtějí vyjadřovat. Důvod je prostý. Škrlovou alias Annu ještě nevyslechli.

"Otec mě prodal pedofilům"

Ingjerd Eriksenová, ředitelka školy, do které se Škrlová coby Adam v září zapsala, v pátek poprvé promluvila o detailech možného utrpení Barbory Škrlové, které z jejích úst vyslechla. Informovala no tom sobotní MF DNES.

"Adam říkal i to, že ho otec v dětství prodal pedofilům a že ho různí dospělí sexuálně zneužívali," popsala Eriksenová. Norští učitelé dlouho nevěděli, co si s Adamem (alias Barborou či Annou) počít. Nebyli si jistí, zda mluví pravdu. "Vyprávěl, že nikdy nesměl vzít do ruky hračku. Na druhou stranu ale hrál skvěle na klavír," vzpomíná Eriksenová.

Kontaktovat policii se ředitelka školy rozhodla poté, co uviděla obrázek, který "Adam" namaloval. "Bylo na něm sedm dětí, každé očíslované. Měly krvavé rány na rukou a nohou. Nad nimi stál muž a hrozil jim," vzpomíná.

Adam-Barbora učitelkám vysvětlil, že on má na obrázku číslo sedm a že spolu s ním skutečně někdo mučil dalších šest dětí. Po zásahu policie se Adam-Barbora ocitl v dětském krizovém centru v Oslu. Odtud 16. prosince utekl a až do minulého víkendu ho doprovázel další muž spjatý s podivnou brněnskou sektou, dvaatřicetiletý Michal Říha.

Norská učitelka uvedla, že Adam nikdy nezmiňoval jména dětí, které nakreslil. "Ty děti vystupovaly jen pod čísly," líčí Eriksonová. Podle ní měl Adam z nějakých lidí v Česku strach už od příchodu na školu. "Prosil nás, abychom ho nefotili, že by ho ti lidé mohli identifikovat třeba na internetu a přijeli by si pro něj. Také se hodně zahaloval, aby ho nikdo nepoznal," dodává Eriksonová.

Jak zvládá Škrlová pobyt ve vazbě?

Ani bezmála statisícová kauce, ani písemný slib nepomohly Barboře Škrlové před vazbou. Tam ji včera poslal brněnský městský soud. Existovala totiž obava, že pokud by ji soud do vazby neposlal, mohla by z Česka zase zmizet.

„Mám obavy z toho, že by mohla uprchnout nebo se skrývat před trestním řízením,“ vysvětlil rozhodnutí soudce Tomáš Kurfiřt. Škrlová je obviněná z poškozování cizích práv. Brněnské zařízení Klokánek totiž obalamutila, když se vydávala za dítě.

Ve vazební věznice v brněnských Bohunicích bude tak dlouho, dokud nepominou důvody vazby. S uvalením vazby nesouhlasí obhájce Škrlové Richard Novák.

Do jeho mandantky se policisté pustili už na ruzyňském letišti, přestože do Česka přijela podle něj dobrovolně. „Zvažuji stížnost proti rozhodnutí o vazbě. Klientka je teď zasažena informacemi a není na tom psychicky dobře. Všechno dění kolem s ní otřáslo,“ dodal.

Zatím nebyla schopná výslechu

Policisté chtěli Škrlovou vyslechnout. Je totiž důležitým svědkem v kauze týraných sourozenců z Kuřimi. Vyšetřovatelům ale Škrlová neřekla ani slovo. „Byla ve špatném psychickém stavu. Její výslech se proto nekonal,“ řekla Deníku brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.

Policie také chce na Škrlovou vypracovat znalecké posudky z oboru psychiatrie a psychologie.

Bývalý advokát obviněné ženy přišel s pozoruhodnou informací. „Vůbec nevím a nejsem si jistý, jestli ta osoba, která byla v noci na čtvrtek přivezena z Norska do Brna, je Barbora Škrlová,“ řekl Zdeněk Hrouzek. Své pochyby ale nedokázal zdůvodnit. Dlouho totiž Škrlovou neviděl. „Shledal jsem se s ní někdy v létě v Kodani. Vypadala jinak než na fotografiích z tohoto týdne,“ doplnil.

Barboře pomáhal při útěku další sektář

Do brněnské sektářské skupiny, odštěpené od Hnutí Grálu, která je nejspíše v pozadí velé "kauzy Kuřim", patří podle serveru iDNES i dvaatřicetiletý Michal Říha, který spolu se svou sestrou odvezl Škrlovou přestrojenou za Adama z krizového dětského centra v Oslu. Říhu a jeho sestru policisté objevili v Tromso na letišti. Policisté sourozence vyslechli, sestra Michala Říhy se pak obrátila na český konzulát v Norsku o pomoc. Říhovým nejspíš došly peníze.Podle norské policie jsou už oba zpět v Česku.

Kdo je vlastně Fahrner

Třiatřicetiletá Škrlová, která se v Česku vydávala za třináctiletou Aničku byla zadržena v Norsku. Tam se měla prokázat pasem třináctiletého postiženého Adam Fahrnera. Spolu s ní tam byl právě otec Adama, bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla v Pardubicích Martin Fahrner.

Lidé v divadle jsou ze těchto událostí v šoku. „Martin byl vzdělaný a nekonfliktní člověk. Nedovedu si vysvětlit, jak se do této kauzy mohl zaplést,“ kroutil hlavou ředitel divadla Petr Dohnal. „Nevěřím tomu, že by měl něco společného s někým, kdo měl údajně páchat nějaké nepravosti na dětech, jak o tom spekulují některá média,“ sdělil ředitel.

Falešný otec Škrlové přitom byl již jednou v Norsku obviněn z těžkého zločinu. Obvinila ho právě Škrlová, která ho jako svého otce udala úřadu na ochranu dětí, že ji hodlal coby svého syna prodat pedofilům. Obvinění bylo později staženo. Pohnutky Škrlové zůstávají pro norskou policii záhadou.

„Vycházeli jsme z informací, které úřadu na ochranu dětí poskytla právě sama tato žena,“ popsala postup policie inspektorka Rohdeová pro zpravodajský server Nettavisen.

Čtěte také:

Martin Fahrner je podle učitelů pečlivý rodič

Známá Fahrnerových: Martin nezapadl, nevěřím ale, že by někoho týral

Stopa sekty také v Šumperku

Zatímco doklady skutečného Adama Fahrnera v Norsku posloužily změněné identitě Škrlové, chlapec navštěvoval šumperskou speciální školu Pomněnka. Třináctiletý hoch trpí lehkou mentální retardací a chodí do Speciální školy Pomněnka. Včera do školy nepřišel, maminka ho omluvila.

„Jsem z toho překvapený, rodina byla bezproblémová,“ říká starosta Bratrušova Jiří Matýs. O rodinu se přesto začala před několika měsíci zajímat policie i sociální pracovníci. Po odstartování kuřimské kausy loni v květnu totiž Fahrnerovi na dva týdny zmizeli.

Policie: je to skutečně Škrlová

Praha - Policisté z odboru mezinárodní spolupráce policejního prezídia potvrdili, že zatčená žena, na ni soudce včera v Brně uvalil vazbu, je Barbora Škrlová. Michael Weiss z tohoto odboru zároveň uvedl, že v Norsku byli zatčeni další tři občané ČR. Odmítl potvrdit nebo vyvrátit, zda mezi nimi byl i otec Škrlové. „O jejich dalším osudu nyní jednáme s norskou stranou, zatím nevíme, zda je Norové obviní,“ sdělil Weiss.

Prozradil, že Škrlová na policisty při převozu do Česka působila jako náctiletá dívka, která si ale plně uvědomuje svou identitu. Měla u sebe také doklady na jméno Barbora Škrlová.

„Žena byla ve stresu, celou dobu jsme s ní proto mluvili,“ popsal cestu z Norska do Prahy Weiss. Podle něj v Norsku hrála roli třináctiletého Adama tak, aby bylo zjevné, že jím být nemůže.

„Tato žena má mimořádné schopnosti, je vynikající matikářka a klavíristka, zřejmě chtěla tou absurdní přeměnou dát najevo, že musí být někým jiným než hochem v pubertě,“ sdělil policista.

(mas)

Zvětšte si infografiku kliknutím na ni!