Třiatřicetiletá žena, která se vČesku nejprve vydávala za třináctiletou Aničku, se měla ve Skandinávii prokázat ve škole pasem třináctiletého postiženého syna Martina Fahrnera Adama!

„Jsem všoku. Martin patřil osm let kmým nejbližším spolupracovníkům. Byl to vzdělaný, inteligentní a nekonfliktní člověk. Rozuměli jsme si vpohledu na divadlo, názorech na lidi i spolupracovníky. Nedovedu si vysvětlit, jak se do této kauzy mohl zaplést,“ kroutil hlavou ředitel VČD Petr Dohnal. „Nevěřím tomu, že by měl něco společného sněkým, kdo měl údajně páchat nějaké nepravosti na dětech, jak o tom spekulují některá média,“ sdělil ředitel VČD. Ten se musel vyrovnat sFahrnerovým nečekaným odchodem zdivadla na konci prázdnin. „Poslal mi e-mail, že zůstává vNorsku. Od té doby byla komunikace sním už jen velmi střídmá. Na e-maily neodpovídal,“ líčil Petr Dohnal.

„Jeho manželka Helena nám vlistopadu přijela předat jeho výpověď, odvezla si jeho soukromé věci a vrátila služební počítač. Tím naše komunikace vpodstatě skončila,“ podotkl ředitel VČD. „Samozřejmě jsme se spolu bavili o tom, proč odešli do Norska. Ona jen reagovala, že jde o jedno zMartinových zvláštních rozhodnutí, kterých už vživotě udělal několik. Tvrdila, že vNorsku se jim moc nedařilo, a proto se s postiženým synem Adamem rozhodla vrátit do Čech. Vysvětlovala to i tím, že Adam potřebuje lékařskou péči,“ prohlásil Petr Dohnal. „Helena mi tehdy řekla, že Martin zůstal vNorsku proto, aby tam sehnal pracovní povolení. Myslím, že ona už se zpátky za ním nevracela. Jen mi potom poslala vzkaz, že už si vČesku zajistila nové bydlení. Dům, který měli před odchodem do Norska, totiž pronajali,“ pravil ředitel VČD.

„Určité fámy o tom, že by mohl být stouto kauzou spojen, šly divadlem už na podzim. Byly však velmi vágní, že jsem jim nepřikládal žádný význam. Různých fabulací je totiž vdivadelním světě spousta. Nenapadlo mě, že by něco takového bylo vůbec možné,“ pokračoval Petr Dohnal.

„Myslela jsem si, že se tam Martin rozhodl žít srodinou kvůli lepší zdravotní péči pro jeho postiženého syna Adama,“ sdělila jedna zFahrnerových nejbližších spolupracovnic, dramaturgyně Jana Pithartová. „Od prázdnin, kdy Martin poslal řediteli divadla Petru Dohnalovi e-mail, že zůstává vNorsku, jsme si spolu vyměnili pouze jeden e-mail. Vněm mimo jiné napsal, že nás všechny zdraví a že se omlouvá za komplikace, které svým nečekaným odchodem zdivadla způsobil,“ uvedla jedna zjeho nejbližších pardubických spolupracovnic, dramaturgyně Jana Pithartová. Ta zároveň nevidí důvod, proč by tato kauza měla poškodit VČD. „Jedna věc je to, jak se člověk chová vpráci a druhá soukromý život. Ten má každý svůj vlastní,“ dodala Jana Pithartová.

„Je to naprosto šílená a překvapivá zpráva. Mám pocit, že Martin žil dvojí život. Asi nikoho znás nenapadalo, do čeho se mohl zaplést. Vdivadle jsme o této kauze diskutovali už dlouho, ale vůbec jsme netušili, že by vní měl Martin figurovat. O to víc je to teď drsnější,“ nechala se slyšet nejoblíbenější herečka VČD Petra Janečková. „Martin se rozhodně nechoval nijak divně, i když hodně času trávil mimo divadlo. O možnosti, že by vtomto případu mohl být zapleten, jsme začali uvažovat ve chvíli, kdy se náhle rozhodl zůstat vNorsku,“ prozradila Petra Janečková.

„Tuto informaci se o Martinu Fahrnerovi se dozvídám teprve od vás. Naprosto mě šokovala. Nevím, co ho vedlo k tomu, že se do této kauzy zapojil,“ pokrčil rameny Roman Štolpa, představitel MUDr. Martina Lišky vtelevizním seriálu Rodinná pouta, který sMartinem Fahrnerem spolupracoval na pardubických inscenacích Sugar a Donaha!. „Měli jsme spolu krásný, přátelský vztah. Jako dramaturga jsem si ho vážil. Byl to výborný člověk, který skvěle vykonával svou práci. Nic zvláštního jsem na něm nepozoroval, pro mě to byl fajn chlap,“ uzavřel Roman Štolpa.

Tomáš Dvořák
Pro zvětšení grafiky na ni klikněte myší

Umístil fotky týraných dětí zKuřimi na web někdo zPardubic?


Pardubická policie vsoučasné době prověřuje trestní oznámení na neznámého pachatele, který na internetovou síť poskytl fotky týraných dětí zKuřimi. „Trestní oznámení podalo ministerstvo práce a sociálních věcí před několika dny stím, že je na internet umístil někdo zPardubic. Momentálně jsme ve fázi šetření, nikdo zatím obviněn nebyl,“ uvedla mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová a vyvrátila tak spekulace o zahájení trestního stíhání konkrétních osob. Podle Vavřinové má policie na toto šetření zákonnou lhůtu dvou měsíců. (saf)

Fahrnerovi působili jako vzorní rodiče

Šumperk/Bratrušov/ Kauza Kuřim, ve které je několik osob vyšetřováno vsouvislosti stýráním dětí, zasáhla iŠumpersko. Dramaturg a spisovatel Martin Fahrner, který se vNorsku vydával za otce Barbory Škrlové žije se svou rodinou na statku vOsikově uBratrušova na Šumpersku. Policie připustila, že se orodinu zajímala.

Třiatřicetiletá Barbora Škrlová vNorsku změnila svou identitu a vydávala se za třináctiletého Adama. Ktomu jí pomohly doklady skutečného syna Fahrnera Adama. Ten vté době navštěvoval šumperskou speciální školu Pomněnka.

Třináctiletý Adam Fahrner trpí lehkou mentální retardací, postižení se projevuje ipři chůzi a řeči. Předškolní docházku a první léta školy absolvoval ve speciálním zařízení na Třebízského ulici vŠumperku, teď chodí už druhým rokem do Speciální základní školy Pomněnka, která je určena pro děti smentálním postižením.

Včera do školy nepřišel, maminka ho písemně omluvila.

„Je to usměvavý, pohodový kluk, kultivovaný a má velkou slovní zásobu. Navzdory postižení je na tom velmi dobře, což je zásluha jeho rodičů. Vždy mu věnovali a věnují velkou péči, táhnou ho výš a také se školou velmi dobře spolupracují. Máme snimi ty nejlepší zkušenosti,“ řekla Marcela Pudilová, vedoucí pro výchovu a vzdělávání vPomněnce. Adamova maminka vedla ve škole půl roku loutkovou terapii a věnuje se taky aromaterapii, tedy oboru, který se zabývá vůněmi ovlivňujícími psychiku člověka.

Rodina Martina Fahrnera, který sehrál roli otce třináctiletého Adama alias Barbory Škrlové, žije vOsikově, místní části Bratrušova na Šumpersku. Martin Fahrner smanželkou Helenou mají tři děti. Kromě třináctiletého Adama, dvanáctiletého hocha a dceru, která navštěvuje první třídu. Rodinu místní vnímali jako bezproblémovou.

„Jsem ztoho překvapený, rodinu Fahrnerovu jsem znal. Martin Farhner se také občas zastavil na obecním úřadě, když něco potřeboval, spravovali totiž domek. Působil na mě jako klidný a rozvážný člověk, rodina byla bezproblémová. Někdy pan Fahrner měl ssebou iAdama, vždy se kněmu choval velmi pěkně,“ míní starosta Bratrušova Jiří Matýs. Podle něj je těžké věřit tomu, že by Fahrnerovi své děti týrali ikdyž patrně patřili ke stejné sektě jako sestry Mauerovy. „Osektě jsem vobci nic neslyšel, přece jenom Osikov leží poněkud stranou,“ dodal starosta.

Také ředitelka bratrušovské základní školy Dagmar Pěničková potvrdila, že Fahrnerovi se školou dobře spolupracovali a zúčastňovali se všech jejích akcí. „Prostřední dítě Fahrmerových chodilo do naší školy pět let, letos již musel začít šestou třídu navštěvovat jinde, protože my máme pouze pět ročníků. Jeho sestra vzáří nastoupila do 1.třídy, ale rodiče požádali oindividuální vzdělávací plán zdůvodu odjezdu do zahraničí. Splnili všechny předpoklady, takže nebyl důvod jim nevyhovět,“ řekl ředitelka Dagmar Pěničková. Helena Fahrnerová se soběma dětmi zNorska vrátila vpolovině října, nejmladší dcera opět začala navštěvovat školu. „Dnes je omluvena zrodinných důvodů,“ sdělila včera ředitelka Pěničková.

Orodinu se přesto začala před několika měsíci zajímat policie isociální pracovníci. Po odstartování kuřimské kausy vkvětnu minulého roku totiž Fahrnerovi na dva týdny zmizely. Děti ve škole omluvili pouze telefonicky. „Jihomoravští policisté nás požádali osoučinnost, vyšetřování je zcela vjejich kompetenci,“ konstatoval mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Martinovi Fahrnerovi dosud nebylo sděleno žádné obvinění. Včera to potvrdila mluvčí Městského policejního ředitelství vBrně Andrea Procházková. „Pana Fahrnera nevyšetřujeme, zajímá nás jen Barbora Škrlová,“ řekla Procházková. Podle ní by případné vyšetřování Martina Fahrnera bylo vkompetenci šumperských policistů.

Šumperští policisté již začali rodinu Fahrnerových prověřovat. „Tento týden nás požádali brněnští kolegové oprověření možné trestné činnosti vrodině Fahrnerových. Více informací nesdělíme sohledem na zákon osoudnictví ve věcech mladistvých,“ sdělil šéf šumperských kriminalistů Milan Pospíšek. Jak dodal, rodina čelí obrovskému mediálnímu tlaku, což se nepříznivě odráží na špatném psychickém stavu dětí. Někteří novináři se je totiž včera za každou cenu snažili kontaktovat, což odporuje zákonu na ochranu mladistvých.

HANA KUBOVÁ, STANISLAVA RYBIČKOVÁ

ČTĚTE TAKÉ:

Policie potvrdila totožnost Škrlové, v Norsku zadrženi další Češi

Vše o kauze Kuřim čtěte v našem speciálu!

Podoby Barbory Škrlové si můžete prohlédnout, když kliknete ZDE.