Téměř okamžitě po zveřejnění fotografie se ozvali zaměstnanci hostelu Bed and Breakfast vseveronorském Tromsø a pohřešovaný chlapec byl vzápětí zadržen. Policisty ale čekalo překvapení. Ukázalo se, že chlapec je ve skutečnosti žena. A není jí třináct, nýbrž třiatřicet let.

Oběť vymyšleného zločinu

Jak prokázalo následné vyšetřování, Škrlová se vNorsku ukrývala od září loňského roku a za pomoci rodičů chlapce, za kterého se vydávala, předstírala, že je jejich třináctiletý syn. Česká rodina, která má celkem tři děti, vNorsku na konci léta požádala o povolení kpobytu a o pracovní povolení. Jejich skutečný syn však pobýval po celou dobu vČeské republice. Matka a všechny tři děti zrodiny, která pro Škrlovou vytvořila falešnou identitu, jsou vsoučasné době doma.

„Otec rodiny je nyní stejně jako třiatřicetiletá Češka zadržen vNorsku za křivou výpověď,“ uvedla ve středu pro norský deník Dagbladet policejní inspektorka Hanne Kristin Rohdeová.

Falešný otec Škrlové byl již jednou vNorsku obviněn ztěžkého zločinu. Obvinila ho právě Škrlová, která ho jako svého otce udala úřadu na ochranu dětí, že ji (tedy jeho) hodlal coby svého syna prodat pedofilům, kteří ji (jeho) fyzicky týrali. Obvinění bylo později staženo. Pohnutky Škrlové, které ji ktomuto jednání vedly, zůstávají pro norskou policii záhadou.

„Vycházeli jsme zinformací, které úřadu na ochranu dětí poskytla právě sama tato žena. Hledali jsme chlapce, protože jsme o něj měli obavy,“ popsala postup policie inspektorka Rohdeová pro zpravodajský server Nettavisen.

Šokovaní učitelé

Škrlová úspěšně předstírala, že je třináctiletý chlapec, a od září loňského roku navštěvovala základní školu Marienlyst vOslo. Jako dospívající chlapec udělala svými znalostmi a schopnostmi na učitele norské základní školy velký dojem.

„Hrál úžasně na piáno,“ popisovala ředitelka školy Ingjerd Eriksenová Škrlovou pro zpravodajský server Nettavisen. O Barboře Škrlové mluvila neustále vmužském rodě. „Jeho studijní výsledky potvrzovaly, že je to bystrý hoch.“

Učitelé Škrlovou vesměs popisují jako pracovitého chlapce, který měl vpořádku učebnice a vhodinách pilně pracoval. „Zvlášť vynikal vmatematice, tam výrazně převyšoval úroveň ostatních třináctiletých žáků. Nabídli jsme mu, že může přeskočit ročník,“ uvedla dále Eriksenová pro Nettavisen.

Učitele při běžném styku vůbec nenapadlo, že by se mohlo jednat o dospělou ženu. „Říkali jsme si, že nevypadá zdravě. Potom jsme usoudili, že na tom asi nebude nejlépe psychicky,“ sdělila ředitelka školy.

Všichni zaměstnanci školy jsou zcelé události všoku. Norská policie předpokládá, že důvodem kpodivnému jednání Škrlové je snaha vyhnout se případnému trestnímu stíhání vČeské republice.

Zkauzy Anička se stal případ Adam

Přestože si třiatřicetiletá Barbora Škrlová myslela, že když se místo třináctileté Anny bude vcizině vydávat za třináctiletého Adama a vyhne se tak české justici, mýlila se. Norská policie Škrlovou zadržela už vsobotu pátého ledna vnorském Tromsø. České velvyslanectví ozadržení ženy informovala tamní policie teprve vúterý.

„Policisté Škrlovou zatkli vsouvislosti spátráním po údajně týraném třináctiletém českém chlapci Adamovi. Nakonec zjistili, že domnělý třináctiletý Adam je ve skutečnosti třiatřicetiletá Škrlová,“ potvrdila Deníku.cz mluvčí ministerstva zahraniční Zuzana Opletalová.

Norská policie zadržela Škrlovou na základě obvinění, které na ni vydalo Městské státní zastupitelství vBrně. „Je obviněná ztrestného činu poškozování cizích práv. Uvedla vomyl Fond ohrožených dětí, když se vbrněnském zařízení Klokánek vydávala za třináctiletou Annu,“ vysvětlil okolnosti zadržení mluvčí brněnského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský.

Zastupitelský úřad vnorském Oslo věděl opřípadu týraného Adama od poloviny loňského prosince. Tehdy jej kontaktovala česká Linka bezpečí stím, že se na ni obrátil chlapec zneznámého dětského domova vOslo. Toho prý týrá a zneužívá otec. Norská policie již tento případ řešila. Chlapec však zdětského domova záhadně zmizel a policie po něm vyhlásila pátrání. Rozuzlení přineslo až následné zadržení Škrlové.

Podle informací policie přicestovala Škrlová do Norska na konci loňského léta spolu spětičlennou českou rodinou. „Část rodiny poté odcestovala zpět do Česka a Škrlová se začala vydávat za třináctiletého syna Adama. Otec rodiny, sníž do Norska přicestovala, ji ke změně identity zřejmě napomáhal a byl po jejím útěku zdětského domova zadržen. Nejprve pro podezření ztýraní „Adama“ a poté pro matení policie. Jako „Adam“ dokonce chodila Škrlová od září vNorsku do školy,“ doplnila Opletalová.

Ovydání Škrlové se zatím jedná

Škrlová je vtuto chvíli vNorsku a bude vbrzké době předána české policii. Zatím se ojejím vydání do Česka snorskou stranou teprvejedná.

„Cizinecká policie na ruzyňském letišti, kde by se předpokládané předání uskutečnilo, bude samozřejmě ověci informována. Vtuto chvíli nemáme žádné informace, že by se Barbora Škrlová měla do republiky transportovat. To ovšem neznamená, že zpráva se podle vývoje situace nebude vnejbližších hodinách aktualizovat,“ řekl Deníku.cz náměstek ředitele cizinecké policie Vladislav Husák. „Samozřejmě, že vakci operují izahraniční detektivové, například zInterpolu, kteří deportaci zmíněné ženy mají na starosti,“ dodalHusák.

Místo výslechu anabáze do Dánska

Škrlová se vydávala vbrněnského Klokánku za třináctiletou dívku Annu. Kriminalisté ji chtěli vyslechnout už před několika měsíci. Škrlová ale odjela ke svým příbuzným do Dánska a policejnímu výslechu se vyhýbala.

„Její otec tvrdil, že by jí to ublížilo. Byla totiž psychicky labilní,“ řekl před časem právník Josef Kolinský, který Barboru Škrlovou zastupoval. Před dvěma měsíci sní a jejím otce Josefem Škrlou přestal spolupracovat. „Přestalo se mi to líbit. Stýráním dětí nechceme mít nic společného,“ uvedl Kolinský.

Vkauze týraných bratrů vKuřimi vystupovala Škrlová zatím jako svědek. Později se ukázalo, že iona mohla být obětí. Proč ji ale policie zadržela není zatím jasné. „Je možné, že teď už má policie jiné informace. Pokud ji zadrželi, musí mít ktomu zákonný důvod,“ podotkl Kolinský.

Na Barboru Škrlovou jsou podána dvě trestní oznámení. Pod jedno se podepsal brněnský Klokánek za to, že Škrlová, tím, že se vydávala za někoho jiného zařízení poškodila, a Masarykova universita vBrně za to, že místo sebe posílala na přednášky Kateřinu Maeurovou, tetu týraného Ondřeje a Jakuba.

Vše o kauze Kuřim čtěte v našem speciálu!