Škrlová byla oblečena včerných kalhotách a černé bundě a na hlavě měla černou čepici. Vruce držela žluté desky a plyšového medvěda. Pohybovala se bez pout a nyní bude převezena do Brna.

Z mezinárodního letiště vpražské Ruzyni pojede Barbora Škrlová ve společnosti brněnských policistů. Ti by ji měli podle posledních informací přivézt do Brna. Vbudově obvodního oddělení Brno-sever je už pro ni připravena cela předběžného zadržení. Vní zřejmě stráví čas až do té doby, než brněnský městský soud rozhodne ojejí vzetí do vazby.

Barbora Škrlová ve svých třiatřiceti letech stačila prožít dva další životy. Nejprve se vydávala za třináctiletou Aničku, o jejíž adopci usilovala matka týraných bratrů z Kuřimi Klára Mauerová. Pak utekla do Norska, kde se vydávala za třináctiletého Adama.

Podoby Barbory Škrlové si můžete prohlédnout, když kliknete ZDE.

Muž, který dělal Barboře Škrlové alias Adamovi otce, byl údajně spisovatel Martin Fahrner

Muž, který poskytl Barboře Škrlové zapletené vkauze týraných chlapců alibi pro její novou norskou identitu třináctiletého Adama, by údajně měl být bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla (VČD) vPardubicích, spisovatel Martin Fahrner (na snímku z archivu Východočeského divadla). Martin Fahrner patří mezi známé brněnského Viktora Skály. DNA jeho dcery využila Mauerová v opatrovnickém řízení, když se snažila pro Škrlovou získat identitu Antičky.

„Jsem vabsolutním šoku. Vdivadle sice od chvíle, kdy Martin oznámil, že zůstává scelou rodinou vNorsku, tato fáma šla, ale do středečního večera jsem jí nebrala vážně,“ uvedla dramaturgyně VČD Jana Pithartová.

Podle informací policie přicestovala Škrlová do Norska na konci loňského léta spolu spětičlennou českou rodinou. „Část rodiny poté odcestovala zpět do Česka a Škrlová se začala vydávat za třináctiletého syna Adama. Otec rodiny, sníž do Norska přicestovala, ji ke změně identity zřejmě napomáhal a byl po jejím útěku zdětského domova zadržen. Nejprve pro podezření ztýraní „Adama“ a poté pro matení policie. Jako „Adam“ dokonce chodila Škrlová od září vNorsku do školy,“ doplnila Opletalová. Česká rodina na konci léta požádala o povolení kpobytu a o pracovní povolení. Jejich skutečný syn však pobýval po celou dobu vČeské republice. Matka a všechny tři děti zrodiny, která pro Škrlovou vytvořila falešnou identitu, jsou vsoučasné době doma.

Falešný otec Škrlové byl již jednou vNorsku obviněn ztěžkého zločinu. Obvinila ho právě Škrlová, která ho jako svého otce udala úřadu na ochranu dětí, že ji (tedy jeho) hodlal coby svého syna prodat pedofilům, kteří ji (jeho) fyzicky týrali. Obvinění bylo později staženo. Pohnutky Škrlové, které ji ktomuto jednání vedly, zůstávají pro norskou policii záhadou.

„Nemáme ani ponětí, jak se do této kauzy mohl Martin Fahrner zaplést. Vůbec jsme nevěděli, co bude vNorsku dělat. Jako uznávaný spisovatel dost často vyjížděl do zahraničí, kam byl zván na prestižní akce. Proto jsme se nad jeho odjezdem nijak nepozastavili. Zaskočilo nás až jeho rozhodnutí zůstat tam natrvalo, protože před prázdninami tomu nic nenasvědčovalo,“ shrnul mluvčí VČD Radek Smetana. „Byl to skvělý kolega, ke všem se vždycky choval úžasně, ike svým vlastním dětem. Od té doby, co podal výpověď a přestal být naším zaměstnancem, jsme sním ale nekomunikovali,“ uzavřel Radek Smetana.

Poslední měsíce se Škrlová vydávala za třináctiletého hocha

Přestože si třiatřicetiletá Barbora Škrlová myslela, že když se místo třináctileté Anny bude vcizině vydávat za třináctiletého Adama a vyhne se tak české justici, mýlila se. Norská policie Škrlovou zadržela už vsobotu pátého ledna vnorském Tromsø. České velvyslanectví ozadržení ženy informovala tamní policie teprve vúterý.

„Policisté Škrlovou zatkli vsouvislosti spátráním po údajně týraném třináctiletém českém chlapci Adamovi. Nakonec zjistili, že domnělý třináctiletý Adam je ve skutečnosti třiatřicetiletá Škrlová,“ potvrdila Deníku.cz mluvčí ministerstva zahraniční Zuzana Opletalová.

Norská policie zadržela Škrlovou na základě obvinění, které na ni vydalo Městské státní zastupitelství vBrně. Na Barboru Škrlovou jsou podána dvě trestní oznámení. Pod jedno se podepsal brněnský Klokánek za to, že Škrlová, tím, že se vydávala za někoho jiného zařízení poškodila, a Masarykova universita vBrně za to, že místo sebe posílala na přednášky Kateřinu Maeurovou, tetu týraného Ondřeje a Jakuba.

Policejnímu výslechu se vyhýbala, odjela do Dánska

Zamotaný příběh Barbory Škrlové je součástí takzvané kuřimské kauzy. Ta vypukla letos v květnu, když policie díky pozornému sousedovi objevila v jednom z domů v Kuřimi na Brněnsku týraného devítiletého Ondřeje. Jeho matka Klára Mauerová podle vyšetřovacích spisů spolu s dalšími lidmi mučila také druhého syna Jakuba.

Barbora Škrlová tehdy žila s rodinou jako třináctiletá Anička, kterou se Mauerová snažila adoptovat. S chlapci se po zatčení jejich matky dostala do brněnského zařízení pro ohrožené děti Klokánek. Odtud uprchla. Poté se ukázalo, že je ve skutečnosti třiatřicetiletou ženou. Kriminalisté ji chtěli vyslechnout už před několika měsíci. Škrlová ale odjela ke svým příbuzným do Dánska a policejnímu výslechu se vyhýbala.

Barbora Škrlová vystupovala v kauze zatím jen jako svědek. I ona by však podle anonymního zdroje mohla být obětí týrání a dokonce i sexuálního zneužívání. Proč ji ale policie zadržela není zatím jasné. „Je možné, že teď už má policie jiné informace. Pokud ji zadrželi, musí mít ktomu zákonný důvod,“ podotkl právník Josef Kolinský, který Barboru Škrlovou zastupoval.

Vše o kauze Kuřim čtěte v našem speciálu!