V minulých dnech napadlo v Jeseníkách až několik desítek centimetrů prachového sněhu, teploty zůstávají i přes den pod nulou. Pro sjezdové i běžecké lyžování tak budou o víkendu panovat ideální podmínky. Rolby upravily prakticky všechny důležité trasy pro běžecké lyžování v regionu.

„Po sněžení v minulých dnech jsou aktuálně projeté, a to dnes nebo včera,“ shrnul David Migal ze Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Téměř všechny okruhy jsou upraveny v okolí Dolní Moravy a Paprsku. Upravená je v udržovaných úsecích s krátkými výjimkami i Jesenická magistrála. Dostatek sněhu je na severní straně hor i v nižších polohách. „Projeté rolbou jsou dokonce i okruhy Za Podjezdem v Jeseníku,“ dodal David Migal.

Velkolepě na Dolní Moravě

O nadcházejícím víkendu otevře také řada lyžařských středisek. Alespoň částečně budou v provozu ta v Dolní Moravě, Ramzové, Branné, na Červenohorském sedle, ve Filipovicích, na Pradědu a v Karlově pod Pradědem.

V Dolní Moravě je na sobotu naplánované velkolepé zahájení sezony s lyžařským závodem a doprovodným programem včetně vystoupeními kapel v areálu U Slona.

V lavinových katastrech v Jeseníkách platí první, tedy nejnižší stupeň lavinového nebezpečí. „Během posledních čtyř dnů napadlo v Jeseníkách okolo padesáti centimetrů sněhu. Na závětrných svazích je ho uloženo okolo jednoho metru, místy i více,“ uvádí na svém webu Horská služba Jeseníky. 

Rozšířené sjezdovky na Klínovci

Skiareál na nejvyšší hoře Krušných hor, na Klínovci, zahájil sezonu už na začátku prosince. Letos došlo i k několika změnám. Rozšířily se především sjezdovky Dámská (dlouhá 1,5 km) a Pařezovka (1,5 km).

„Na Dámské se lyžuje každý den. Navíc od víkendu (15. prosince - pozn. red) otevřeme další sjezdovku. Pro lyžaře zprovozníme Pařezovku,“ potěšila milovníky zimních radovánek mluvčí Skiareálu Klínovec Hana Hoffmannová. „Další sjezdovky pilně zasněžujeme, postupně je budeme otevírat,“ pokračovala Hoffmannová.

O víkendu se začne lyžovat také v Božím Daru. Připraven je menší rodinný areál, sjezdovka je upravená. „V sobotu 15. prosince zahajujeme sezonu,“ hlásí ze Skiareálu Novako. Bude-li mrznout, mohly by se v příštím týdnu postupně přidávat další skiareály.

Špindl nezůstal pozadu

Od začátku prosince se lyžuje na Černé hoře a v Malé Úpě. Největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn zahájilo sezonu již 8. prosince. K dispozici byla prozatím modrá turistická sjezdovka o délce 2,7 kilometru ve Svatém Petru. VÍCE ZDE

Dnes se rozjela medvědínská čtyřsedačka, medvědínský vlek a lanovka na Horních Mísečkách. Lyžovat se bude na sjezdovce Machytka a na Hřišti. "Zasněžovat budeme i za provozu, stejně tak většinu dalších, zatím neotevřených sjezdovek,“ sdělil René Hroneš, ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn.

„Ve Svatém Petru dáváme na víkend do pořádku modrou 2, aby se v sobotu mohla rozjet i s Novou Hromovkou a k nim lanovky Hromovka a innogy Line Svatý Petr. K tomu všemu na sobotu otevřeme i 15 kilometrů hornomísečských běžeckých tratí,“ upřesnil.

V Krkonoších ale také platí od čtvrtka kvůli dalšímu sněžení druhý stupeň lavinového nebezpečí. "Na hřebenech Krkonoš je kolem 80 centimetrů sněhu," potvrdil ve čtvrtek lavinový specialista krkonošské horské služby Pavel Cingr. 

Lavinovými oblastmi v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Harrachov start odkládá

Lyžovat se mělo v tuto sobotu i v Harrachově. Podle provozovatelů střediska ale na sjezdovce Červená II není dostatek přírodního ani technického sněhu, informoval Český rozhlas. Proto tak slavnostní start zrušili.

Mrazivé počasí ale přeje a sněžná děla jedou na plno. Technickým sněhem pokrývají nejen sjezdovku Černá II v centru Harrachova, ale také tu na Rýžovišti.

Podle informací Českého rozhlasu by prvně jmenovaná sjezdovka měla být otevřená v polovině příštího týdne. Rýžoviště pravděpodobně až na vánoční svátky.

S největší pravděpodobností zahájí „bílou“ sezonu v sobotu 15. prosince i proto Skiareál Lipno. Lyžovat se bude na páteřních sjezdovkách Jezerní, lišáka Foxe, Dámské a výukovém lyžařském hřišti Foxparku.

Zimní sezona začne o tomto víkendu také v největším skiareálu Jizerských hor na Tanvaldském Špičáku. Lidé se budou moci vyvézt lanovkou na Špičáku i s červenou sjezdovkou. 

Ožívá i Blanensko

Vleky se rozjíždějí i na Blanensku. Již v dnes se otevřela sjezdovka v Olešnici. Podle správce ski areálu Františka Jílka bude na svahu přibližně půl metru sněhu. V provozu bude vlek s kotvou a také dětský vlek na svahu v blízkosti parkoviště.

„Napadlo nám asi patnáct centimetrů přírodního sněhu. Na hromadách jsme měli technický sníh, který jsme začali vyrábět už v listopadu při prvních mrazech. V úterý se začaly hromady rozhrnovat rolbou a v pátek ve tři odpoledne chceme otevřít,“ uvedl Jílek.

V provozu bude už také restaurace a lyžarský servis. „Druhý vlek ještě ale pouštět nebudeme. Potřebujeme tento úsek sjezdovky ještě dosněžit. V příštích dnech má mrznout a jakmile to podmínky dovolí, opět spustíme sněžná děla,“ dodal správce.

Dosud bylo v této sezoně v Jihomoravském kraji možné lyžovat jen v Němčičkách na Břeclavsku, zde mají na sjezdovce umělý povrch.