Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) oznámil po dnešním jednání s vedením policie, že členové vedení útvaru včetně ředitele Šlachty požádají o odchod do civilu. Šlachta podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka nesouhlasí s chystanými změnami v policii. „Nerozumím kroku plukovníka Šlachty, jenž ani nepočkal na finální rozhodnutí o reorganizaci. Mrzí mne to. Je to zjevně politické gesto," napsal na twitteru Chovanec.

Ministr financí a vicepremiér Babiš po Šlachtově oznámení obvinil ministra vnitra z destabilizace policie. „Je to zatím nejvážnější krize. Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády," řekl serveru Aktuálně.cz. „V ANO se poradíme, jestli chceme být v takové vládě," doplnil. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) řekl Českému rozhlasu – Radiožurnálu, že „se tady někdo chová mimořádně neprofesionálně".

„Související výroky pánů Pelikána a Babiše na adresu vedení policie jsou hrubým útokem na její nezávislost," reagoval na kritiku Chovanec. Babiše obvinil, že vede prostřednictvím svých médií dezinformační politickou kampaň. O chystané reorganizaci policie a možném odchodu Šlachty totiž jako první informovaly Lidové noviny, které patří pod Babišovo vydavatelství Ma­fra.

Tuhý zbavení se Šlachty popírá

Deník spekuloval, že cílem reorganizace je právě zbavit se Šlachty. Policejní prezident Tomáš Tuhý to ale popřel. „Počítal jsem s ním na podstatné místo i do nové organizační struktury," sdělil v dnešním tiskovém vyjádření. Šlachty si váží jako schopného policisty a manažera. „Jestli se rozhodl odejít z policie, tak mě to mrzí, oficiálně tak neučinil. Za panem plukovníkem jsem stál, zůstal ve funkci ředitele i přes některé kontroverzní kauzy, které se staly předmětem kritiky ze strany veřejnosti a odborníků," doplnil Tuhý.

Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Kritizovali to politici i například státní zástupci. „Bylo silově zasaženo do policie. Tento krok nemůže mít legitimitu a důvěru policistů," řekla po Šlachtově oznámení odchodu od policie vrchní pražská státní zástupkyně Lenka Bradáčová serveru Lidovky.cz. „Naplnily se mé obavy, že špatně komunikovaná reforma může vést k odchodu zkušených a slušných policistů," uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Kalousek: Politici by k odchodu vedení ÚOOZ měli být zdrženliví
Rozhodnutí policistů z vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) včetně jeho šéfa Roberta Šlachty odejít kvůli reorganizaci do civilu komentují někteří politici tak, že činnost policie nemůže stát na jednom člověku. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek bere jejich rozhodnutí na vědomí, podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Romana Váni (ČSSD) možná nebylo zapotřebí tak silných gest.

„To rozhodnutí plukovníka Šlachty vnímám jako emocionální a množná nebylo potřeba tak silných gest," řekl předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD). Dodal, že je mu to líto, protože je škoda každého dobrého policisty, který se rozhodne odejít do civilu. Poznamenal však, že činnost policie ani žádného útvaru nestojí a nepadá s jedním člověkem.

„Toto prostě beru na vědomí, pánové se rozhodli a odcházejí a já se domnívám, že politici by k tomu měli být zdrženliví," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Ta reorganizace není zákonem ani rozhodnutím vlády, to není rozhodnutí politické, to je rozhodnutí policejního prezidenta. TOP 09 chtěla mít vždy policejního prezidenta nezávislého na politických tlacích, tak ho teď nebude politickým tlakům vystavovat, my nejsme babišovci," dodal.

Podle předsedy ODS Petra Fialy nemůže bezpečnost a vymáhání práva stát na jednotlivcích, ale na policii jako celku. „O reorganizaci policejních útvarů se mluví dlouho, je to odborná záležitost, hnutí ANO z toho zbytečně dělá politický případ. Policie není hračka ve sporech uvnitř koalice ani prostředek k vyřizování politických účtů," sdělil.

Bývalý ministr vnitra a senátor František Bublan (za ČSSD) podle serveru Aktuálně.cz míní, že se Šlachtou odejde mnoho zkušených policistů, kteří budou policii chybět. „Kdybych byl na místě ministra vnitra nebo policejního prezidenta, určitě bych ještě nějaká jednání vedl a snažil bych se jej přemluvit," citoval server Bublana.