Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sledujeme ON-LINE: ODS a KSČM prohrály senátní volby

ČR - Do Senátu se dostal Tomio Okamura a Jiří Čunek. Komunistická strany zatím má pouze jednoho senátora, ODS čtyři.

20.10.2012
SDÍLEJ:

Senátní volby v Brně.Foto: DENÍK/Attila Racek

On-line reportáž skončila. Děkujeme za pozornost, kterou jste ji věnovali. Sledujte i dále volební zpravodajství na Deníku.cz.

19:05. Seznam všech nově zvolených senátorů najdete zde.

19:00 - Ve většině politických stran panuje s výsledky senátních voleb spokojenost. Výjimkou je ODS, která získala čtyři mandáty a její předseda Petr Nečas to označil za neúspěch.

18:43 - Vůbec nejméně hlasů z letošních finalistů dostala odborářka Stanislava Slavíková (ČSSD) v Brně. Hlasovalo pro ni 3827 voličů, o tisícovku méně než v prvním kole. Největší úbytek hlasů v porovnání s prvním kolem - přes 3000 - postihl staronového senátora ČSSD a starostu Bohumína Petra Víchu.

18:36 - Vlasatý pirát s papouškem na rameni, píšťalky a dort byly hlavními atributy oslav vítězství nezávislého kandidáta Libora Michálka v jeho volebním štábu v pražské kavárně Na kus řeči. Společný kandidát KDU-ČSL, zelených a Pirátů dnes s přehledem zvítězil nad svým rivalem - sociálnědemokratickým poslancem Stanislavem Křečkem. Po oficiálním vyhlášení výsledků, bouchnutí šampaňského a snězení dortu s nápisem "Zvedl jsem hlas, zvednu ho zas" se Piráti chystají proflámovat noc. Až dojde rum, chtějí pít cokoliv s alkoholem. "Vždyť námořní piráti taky říkali rum jakémukoliv alkoholu," shrnul příznivec pirátské strany v kostýmu piráta, kterému nechyběl třírohý klobouk, banditka ani hák místo ruky.

18:28 - Nejvíc hlasů z letos zvolených senátorů získala Daniela Filipiová (ODS) v Praze 8, kde ji ve finále dalo hlas 19.284 lidí. Dostala víc hlasů, než kolik jich bylo celkem odevzdáno v 15 jiných obvodech. Volilo ji trojnásobně více lidí než v prvním kole. Poslanci KSČM Jiřímu Dolejšovi nestačilo na vstup do Senátu ani to, že dostal téměř dvakrát tolik hlasů než v kole prvním.

18:24 - Jan Látka (ČSSD) zvolený za Domažlice označil za jeden ze svých hlavních bodů zájmu v Senátu vylidňování venkova. "S vylidňováním souvisí rušení hasičů, rušení škol, pošt a další infrastruktury, to napomáhá ke zvyšování nezaměstnanosti. Možná do budoucna bych rád navrhl nějaký daňový bonus pro podnikatelské subjekty podnikající na venkově," dodal Látka.

18:17. Tomio Okamura zatím neplánuje, že by v Senátu spolupracoval s nějakým klubem. "Rád podpořím jakýkoliv veřejně prospěšný návrh," uvedl Okamura. Bude hledat spojence napříč politickým spektrem.

18:12 - Vztah své strany s komunisty označil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka za věc vnitřní debaty v ČSSD. "Osobně nevidím důvod pro nějaké dramatické přehodnocování způsobu komunikace a programové debaty, kterou v tuto chvíli vedeme," podotkl. Pro sociální demokracii je podle Sobotky důležité najít v obcích i krajích a v budoucnu ve Sněmovně co nejširší podporu. "Ale bude to vždy prosazování programu ČSSD, nikoliv programu komunistické strany," dodal.

18:10 - Výsledek TOP 09/STAN v senátních volbách je úspěchem, míní předseda Karel Schwarzenberg. Strana získala dvě senátorská křesla. Do horní komory se dostali Jiří Šesták z Českých Budějovic a Luděk Jeništa na Benešovsku.

18:06 - Nebývalou voličskou účast 45,37 procenta měla ve druhém kole senátních voleb obec Svatava na Sokolovsku. Zřejmě ovšem vznikla chybou v zápise, protože při zpracování volebních výsledků se počet voličů z minulého týdne snížil ze 1331 na 335, uvedla ČTK. "Nevíme, jak k chybě došlo. U nás myslím jeden člověk přibyl a jeden naopak zemřel. Ale tisíc voličů se nám určitě neztratilo," řekla starostka Svatavy Kateřina Telínová (nez.). Informaci o tom, že ve výsledcích je zřejmě chyba, začal prověřovat i Český statistický úřad.

17:59 - Zlínský hejtman Stanislav Mišák, kterého v senátních volbách porazil Tomio Okamura, ČTK řekl, že zváží svou účast v politice, jestliže lidé takto volí. „Pokud lidé takto rozhodli, vnímám to jako signál, že se mám věnovat rodině," uvedl Mišák.

17:55 - Občanský demokrat Jaroslav Zeman zvolený v Jablonci nad Nisou se chce v Senátu mimo jiné věnovat řešení romské problematiky a zneužívání dávek. "To mi velmi vadí, protože vidím ve své fabrice, jak se těžce vydělává na chléb a na druhou stranu, jak se velmi lehce chodí pro sociální dávky, které jsou daleko větší než normální plat," řekl. 

17:45 - Značné rozdíly byly ve druhém kole senátních voleb ve volebním obvodu Sokolov ve volební účasti. Zatímco na Přebuzi přišlo k volbám 25,35 procenta voličů, v Mnichově na Mariánskolázeňsku to bylo jen 4,43 procenta.

17:34 - Milada Emmerová zvolená za ČSSD na Rokycansku se chce v Senátu věnovat zejména svému celoživotnímu tématu, a to zdravotnictví. Důležité je to zejména nyní, kdy chtějí zdravotní pojišťovny zredukovat počet akutních lůžek, oddělení i samotných nemocnic, řekla Emmerová. "Není možné, aby pojišťovny bez jakýchkoliv analýz určovaly síť zdravotnických zařízení a tím de facto škodily dostupnosti péče. Akutní péče musí být rozprostřená po celém kraji, a to pokud možno souměrně a s ohledem na počet obyvatel."

17:24 - Premiér Petr Nečas upozornil na to, že ODS se s upadající podporou voličů potýká již delší dobu a nynější volby nejsou izolovaným výsledkem. Svou představu o tom, jak by ODS znovu měla získat své bývalé pozice prý sdělí až na volebním kongresu ODS. Ten bude za čtrnáct dní rozhodovat o novém vedení strany.

17:15 - Někdejší dlouholetá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (zvolená do Senátu za Stranu zelených) věří, že v každodenní politice obstojí. "Už se tak dlouho pohybuji ve veřejném životě, že prostě ty zkušenosti s různými tlaky a nesouhlasy mám. Vím, že je dokážu ustát. V tomto si věřím," uvedla Wagnerová. Zatím neví, do jakého klubu či výboru se v Senátu zařadí.

17:09 - Naše země je rozkradená, zloději zleva i zprava se nám smějou do ksichtu," těmito slovy oznámil nově zvolený senátor Tomio Okamura svou prezidentskou kandidaturu.

17:04 - Místopředseda LSČM Jiří Dolejš soudí, že jeho strana má v Praze v budoucnu naději a bude záležet jen na její práci. Strana by měla "destigmatizovat značku KSČM" a svou politikou oslovovat nejenom občany, ale i partnerská sdružení. "Když budou lidé vnímat, že jsou naše alternativy realistické, nebudou se obávat nám dát hlas a nebude je děsit žádná mobilizace," zdůraznil.

16:54 - Je to během týdne pro vládu Petra Nečase druhý vzkaz, že by měla skončit, komentoval výsledky druhé kola voleb do Senátu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.  

16:51 - Senátor za Náchod a současný královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD), chce obě funkce vykonávat současně. "Jsem přesvědčen o tom, že obě funkce půjde skloubit," řekl Franc, který bude v Senátu prosazovat především témata týkající se volebního okrsku. "To jsou břidličné plyny či záležitosti kolem obchvatů měst a obcí, například Náchoda či pokračování D11 na Jaroměř," řekl Franc.

16:48 - Sněmovnu čeká po senátních volbách drobná obměna. Senátory se totiž stali čtyři dosavadní poslanci. Do dolní komory za ně nastoupí náhradníci ze sněmovních kandidátních listin. Ve vládním táboře čeká změna sněmovní klub TOP 09/STAN. Klub opoziční ČSSD ztratí hned tři dosavadní členy: Miladu Emmerovou, Jana Látku a Františka Bublana. Více se dočtete zde.

16:43 - Voliči odpustí ODS kompromisy a ústupky, nepromine jí ale rozhádanost - ta byla jedním z důvody prohry, uvedl Petr Nečas.

16:37 - Premiér Petr Nečas přiznal, že ODS byla v senátních volbách neúspěšná.

16:21 - Znovuzvolený senátor za Břeclav Jan Hajda ke svým prioritám řadí mimo jiné rozvoj zemědělství. "Jsem proti závislosti České republiky na dovozu potravin ze zahraničí," řekl s tím, že potravinová soběstačnost Česka se v posledních letech výrazně zhoršila. Zaměří se také na problematiku vinařství. "Udělám vše pro to, aby nebyla zavedena spotřební daň na tiché víno. To by zlikvidovalo celé odvětví," uvedl Hajda. Daň by podle něj poškodila nejen vinaře, ale také restauratéry, hoteliéry a podnikatele v cestovním ruchu.

16:18 - "Jsem velmi příjemně překvapen poté, co ODS i Strana svobodných a neoficiálně i TOP 09 se vyjádřily, že podpoří pana Křečka. Je to vítězství, ze kterého mám radost," řekl nový pražský senátor Libor Michálek. Za jeho drtivým vítězstvím prý stojí jeho konkrétní práce, kterou udělal na poli boje proti korupci. "Odráží to znechucení ze starého systému politiky," dodal.

16:13 - V podstatě na svém zůstali lidovci, kteří dokázali obhájit dva mandáty a budou mít přinejmenším šest senátorů.

16:11 - TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí se podařilo obhájit dva mandáty. K zachování jejich pětičlenného klubu jim jeden senátor chybí.

16:06 - Nově zvolený senátor za Sokolovsko Zdeněk Berka chce zatím zůstat senátorem i starostou Sokolova. "Když mě lidé z ČSSD nominovali, tak jsem říkal, že minimálně zkusím zvládat obě funkce. Dejme tomu čtyři nebo pět měsíců a uvidím. Práce v Senátu není tak hektická jako v Poslanecké sněmovně. A i lidé okolo mě mi říkají, abych na městě zůstal," řekl Berka

16:02 - ODS ve volbách utrpěla porážku. Deset mandátů ztratila, bude mít jen 15 z 81 senátorů, nejméně od vzniku horní komory v roce 1996.

16:00 - Neúspěšný pražský kandidát do Senátu Stanislav Křeček (ČSSD) uvedl, že voliči zřejmě uznali, že je třeba jeho služeb více ve Sněmovně, než v Senátu (Křeček je poslancem, pozn. red.). Trochu jej ale mrzí, že nedostal podporu od KSČM. Na jeho prohře se prý částečně mohla podílet i média.

15:53 - Levice bude mít v Senátu poprvé ústavní většinu 49 hlasů. ČSSD a KSČM spolu se zemanovcem Vladimírem Drymlem k ní získaly ve volbách potřebných 14 křesel. ODS naopak deset mandátů ztratila, bude mít jen 15 senátorů, nejméně od vzniku horní komory. Více si přečtete zde.

15:51 - Senátorem za Opavu bude Vladimír Plaček (ČSSD). Porazil Václava Vlčka (ODS).

15:50 - Vítězka senátních voleb v obvodu Praha 8 Daniela Filipiová je přesvědčena, že dílčí úspěch jejího vyzyvatele Jiřího Dolejše z KSČM v prvním kole senátních voleb zmobilizoval voliče, pro které jsou demokratické principy základní hodnotou. "Nechodit k volbám není řešení," podotkla.

15:48 - Senátorem za Šumperk bude Zdeněk Brož (za KDU-ČSL). Porazil sociálního demokrata Miloslava Vlčka.

15:47 - Za Domažlice bude senátorem Jan Látka (ČSSD). Porazil občanského demokrata Rudolfa Salvetra.

15:46 - Senátorem za České Budějovice bude Jiří Šesták (STAN), porazil Jana Zahradníka (ODS).

15:45 - Senátorem za Benešov bude Luděk Jeništa (za STAN). Porazil dosavadního senátora Karla Šebka (ODS).

15:44 - V sídle sociální demokracie se už oslavuje. Předseda Bohuslav Sobotka už dvakrát podnikl přípitek. Gratulace se valí i k přítomné profesorce Evě Sykové.

15:42 - Jiří Dolejš, neúspěšný kandidát KSČM v Praze 8, prohlašuje, že ODS spustila před 2. kolem mobilizační kampaň. Je ale rád za podporu spisovatelky Procházkové a sociologa profesora Potůčka.

15:40 - Za Prahu 4 bude senátorkou Eva Syková (ČSSD). Porazila dosavadního senátora Tomáše Töpfera (ODS). Výsledky najdete zde.

15:39 - Za Mladou Boleslav bude opět senátorem Jaromír Jermář (ČSSD). Porazil Adolfa Beznosku (ODS).

15:38 - Senátorem za Sokolov bude Zdeněk Berka (ČSSD), který porazil komunistu Jiřího Holana.

15:37 - Za Litoměřice bude senátorem Hassan Mezian (ČSSD), porazil Jitku Sachetovou (KSČM).

15:36 - Zvítězil modrý ostrov v rudém moři. Jsem rád, že kečup neprorazil protipovodňové zábrany, komentoval v ČT své znovuzvolení senátor za ODS Jaroslav Kubera.

15:34 - Ve štábu KSČM si stěžují, že vůči ČSSD měli ztížené podmínky pro kampaň. Předseda komunistů Filip přiznává, že vlastního senátního klubu nedosáhnou

15:32 - Senátorem za Sokolov bude Zdeněk Berka (ČSSD), který porazil komunistu Jiřího Holana.

15:30 - Senátorem za Karvinou bude opět Petr Vícha (ČSSD), porazil Miladu Halíkovou (za KSČM).

15:29 - Za Jablonec nad Nisou bude senátorem podnikatel Jaroslav Zeman (ODS). Porazil Stanislava Eichlera (ČSSD).

15:28 - Senátorem za Třebíč bude František Bublan (za ČSSD), porazil Josefa Zahradníčka (KSČM).

15:27 - Za Teplice bude v Senátu znovu Jaroslav Kubera (ODS). Porazil Jaroslava Dubského (KSČM).

15:24 - Neúspěch v senátních volbách může ovlivnit regiony, ne však vedení strany, uvedla v ČT senátorka Daniela Filipiová (ODS).

15:23 - Senátorem za Svitavy bude Radko Martínek (ČSSD). Porazil Zuzku Bebarovou Rujbrovou (KSČM).

15:22 - Senátorem za Chrudim bude Jan Veleba (nezávislý), porazil Tomáše Škaryda (ČSSD).

15:21 - Senátorkou za Rokycany bude Milada Emmerová (ČSSD), která porazila komunistu Jiřího Valentu.

15:19 - Senátorem za Břeclav bude opět Jan Hajda (ČSSD), porazil Zdeňka Tesaříka (KSČM).

15:18 - Senátorkou za Brno-město bude Eliška Wagnerová (za SZ). Porazila sociální demokratku Stanislavu Slavíkovou.

15:17 - Senátorkou za Prahu 8 bude Daniela Filipiová (ODS), porazila Jiřího Dolejše (KSČM).

15:15 - ČSSD by v případě zisku ústavní většiny v obou komorách parlamentu uvažovala o změně Listiny základních práv a svobod tak, aby lépe garantovala lidem základní jistoty související s fungováním sociálního státu. Novinářům to ve stranickém sídle řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Více si přečtete zde.

15:13 - Senátorem za Chomutov se stane opět Václav Homolka (KSČM). Porazil Rudolfa Kozáka (ČSSD).

15:12 - Za Prahu 12 bude senátorem znovu Tomáš Grulich (ODS), porazil Františka Adámka (ČSSD).

15:11 - Za Prahu 2 bude senátorem Libor Michálek (za Piráty). Porazil sociálního demokrata Stanislava Křečka. Michálek už dříve deklaroval, že v Senátu vstoupí do klubu KDU-ČSL.

15:09 - Senátorkou za Prostějov bude opět Božena Sekaninová (ČSSD), porazila Jaroslava Šlambora (KSČM).

15:07 - Senátorem za Zlín bude Tomio Okamura (nezávislý). Porazil Stanislava Mišáka (ČSSD). Průběžné výsledky voleb najdete zde.

15:05 - Senátorem za Náchod bude Lubomír Franc (ČSSD), porazil Soňu Markovou (KSČM).

15:03 - Doufám, že vám v Praze dojde, že chyba nebyla ve Zlínském kraji, ale v médiích, komentoval své vítězství v ČT Jiří Čunek.

14:59 - Senátorem za Vsetín bude opět Jiří Čunek (KDU-ČSL), porazil Jindřicha Šnejdrlu (ČSSD). ČTK to propočetla z údajů Českého statistického úřadu.

14:55 - Do horní komory se za ODS možná opět probojuje teplický primátor Jaroslav Kubera na Teplicku. Na znovuzvolení mohou pomýšlet dva pražští senátoři ODS Daniela Filipiová a Tomáš Grulich. Za KDU-ČSL je blízko vítězství Jiří Čunek na Vsetínsku.

14:46 - V Brně vítězí bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ), v Praze 2 někdejší ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek (za Piráty), ve Zlíně podnikatel Tomio Okamura, v Chrudimi prezident Agrární komory Jan Veleba (oba nezávislí) a v Ostravě podnikatel Leopold Sulovský (za hnutí Ostravak).

14:40 - Senátní volby po sečtení hlasů z desetiny okrsků vede ČSSD ve 13 z 27 obvodů, ODS ve čtyřech, TOP 09 a KDU-ČSL ve dvou, KSČM v jednom obvodu.

14:38 - "Výsledky voleb zatím vypadají dobře," komentoval v ČT prozatimní výsledky předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který si myslí, že jeho strana by mohla získat 12 mandátů.

14:36 - V ostře sledovaném volebním obvodu v Praze 8 zatím poráží Daniela Filipiová z ODS komunistického kandidáta Jiřího Dolejše. Průběžné výsledky můžete sledovat zde.

14:29 - Podle prvních průběžných výsledků zveřejněných Českou televizí vyhrává zatím pouze jeden kandidát komunistické strany.

14:25 - První výsledek letošního finále senátních voleb byl znám ve 14:10. Nejrychlejší byli komisaři v jednom z okrsků v Polici nad Metují na Náchodsku. Před dvěma lety byly první výsledky zveřejněny ve 14:11.

14:23 - Podle Českého statistického úřadu by 99 procent okrsků mělo být sečteno v půl páté odpoledne.

14:14 - Ve štábu ČSSD zatím chybí předseda Bohuslav Sobotka. Měl by dorazit zhruba do hodiny. Zatím tu postává Jiří Dientstbier, socialistický kandidát na prezidenta.

14:11 - Volební výsledky se dozvíte ještě dnes, oficiální podobu ale získají až po pondělním projednání Státní volební komisí. Oficiálně zveřejněny mají být nejpozději v úterý 23. října ve Sbírce zákonů.

14:05 - Lidé vybírali ze 27 budoucích senátorů, neboť každé dva roky volí jen třetinu členů horní komory parlamentu.

14:00 - Volební místnosti byly uzavřeny, začíná sčítání hlasů.

Autor: Redakce

20.10.2012
SDÍLEJ:
Donald Trump
2 5

Donald Trump nebude po boku Hitlera, Stalina či Merkelové? Skandální

Podzemí. Ilustrační foto.
6

Pražské podzemí se otevírá. Odborníci představí nepřístupné chodby

Občan na Hradě? Českou politiku chce vyléčit „čtyřicetiletý kluk“ Marek Hilšer

/REPORTÁŽ Z PŘEDVOLEBNÍ KAMPANĚ A SETKÁNÍ S VOLIČI/ Zkoumá mozkové nádory, tančí tango a nebojí se ozvat, když se někde děje bezpráví. Teď chce být prezidentem. V osm hodin ráno už před Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze panuje čilý ruch. Blikající sanitky přivážejí pacienty a bojují o drahocenné sekundy. Na protější straně silnice, v Anatomickém ústavu, se čas naopak zastavil. Studenti medicíny tu zrovna začínají první cvičení na pitevnách. 

Komentář Kateřiny Perknerové: Vojtěch Filip, génius reálpolitiky

Komunistická strana Čech a Moravy vyhrála sněmovní volby. Tedy ne na první dobrou, ale na druhou ano. Ačkoli skončila až pátá se 7,76 procenta hlasů, její předseda Vojtěch Filip dokázal za poslední měsíc to, co nikdo před ním.

Zpívající rozhodčí a bezdomovcem po své vůli: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 24. listopadu 2017.

Ladislav Špaček: Na Hrad jsem nastoupil s platem 15 tisíc

ROZHOVOR / FOTOGALERIE / Na setkání s někdejším poradcem prezidenta Václava Havla, pedagogem, spisovatelem, novinářem a mistrem v oboru etikety jsem se těšil. I když mírné obavy, jak se správně chovat ve společnosti Ladislava Špačka, jsem měl. Nebyly na místě. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT