21:47 - Poslední prezidentské finále končí. Končíme i my s dnešním on-line přenosem. Od zítřejšího dne Vás budeme provázet druhým kolem prezidentských voleb. Děkujeme za pozornost a těšíme se nashledanou.

21:46 - Karel Schwarzenberg: "Zasadím se o to, abychom rozdělení našeho národa zastavili, abychom začali diskusi, aby politické tábory byly zase schopné mezi sebou mluvit. Slibuji, že budu prezident pro všechny, především pak pro ty, kterým se daří méně, než těm nahoře."

21:45 - Miloš Zeman: "97 procent voličů jsou nestraníci. Dovolte mi prosím, abych poděkoval dvěma nestranickým prezidentským kandidátům z prvního prezidentského kola, Janu Fischerovi a Vladimíru Franzovi za to, že mi vyjádřili podporu v druhém kole a přeji všem nestraníkům, aby je následovali."

21:45 - Poslední minuta na poslední vzkaz voličům.

21:38 - Miroslav Zámečník se ptá Miloše Zemana, jak by zkonsolidoval veřejné finance. Miloš Zeman odpovídá čísly, průměrným HDP za doby jeho vlády a za doby této vlády. Hovoří o nárůstu státního dluhu.

21:35 - Jiří Rusnok se ptá šéfa diplomacie. Ptá se, jak by se oznámkoval za členství ve vládě - především na boj s korupcí a konsolidaci veřejných financí. "Máme slušný výsledek. Co se týče boje proti korupci, tak se nám podařilo dosadit konečně rázné vedení do NSZ," řekl Schwarzenberg s tím, že by se oznámkoval mezi dvojkou a trojkou.

21:32 - Helena Illnerová se ptá Miloše Zemana. Byla dle svého výroku zcela zaskočena kádrováním rodiny protikandidáta. "Poctivě jsem se omluvil panu Schwarzenbergovi i jeho paní za převzetí špatných údajů. Když jsem zjistil, že jsou nepravdivé, omluvil jsem se," řekl Zeman. Podle Illnerové vypustil Zeman džina z láhvě, plné nacionalismu a šovinismu. "Pojmy nacionalismu a šovinismu jsou nálepky, se kterými můžeme šermovat. Český národ se v minulosti dopustil nacionalistického a šovinistického jednání, za které byl spravedlivě potrestán, řekl Emanuel Moravec," zareagoval Zeman.

21:24 - Válečný veterán Pavel Vranský se ptá Karla Schwarzenberga na výrok "Čunek, nebo já", na letošní prezidentskou amnestii a na důchodovou reformu. Schwarzenberg odpovídá nejprve na důchodovou reformu: "Považuji za potřebné stabilizovat náš rozpočet." Ke kauze Čunek řekl: "U pana Čunka se skutečně nepodařilo objasnit situaci, investoval jsem spoustu peněz, aby prošetřila kauzu Čunek a ona nepřišla s jednoznačným výsledkem. Nedal k tomu oprávnění, abych mohl odstoupit, nebyl jednoznačný výsledek." 

21:21 - Zdeněk Svěrák se ptá Miloše Zemana na spojení s prezidentem Václavem Klausem. "Člověk má nikoliv slovy, ale činy prokazovat odpovědi na Vaši otázku. Byl jsem odpůrce Václava Klause celou dobu, počínaje kritikou kuponové privatizace. Možná nedokážete pochopit, že lidé se dokážou vzájemně respektovat, i když mají odlišné názory. To dokáží pouze skutečné osobnosti," řekl.

21:17 - Historik Jak Kuklík se ptá Karla Schwarzenberga na řešení německé otázky po druhé světové válce. "Trvám na tom, že by bylo správné, kdybychom potrestali a potom odsunuli zločince, ale nikoliv ty, kteří s tím neměli co dělat," odpověděl.

21:13 - Věra Čáslavská se ptá Miloše Zemana, jak se vyrovnal se svým svědomím, když se v rámci prezidentské kampaně obrátil o podporu KSČM. "V roce 1968 jste věnovala svoji olympijskou medaili generálnímu tajemníkovi KSČ Alexanderu Dubčekovi," odpověděl Zeman. Čáslavská se v doplňující otázce ptá na přesné číslo popravených spoluobčanů za komunistického režimu. "Číslo je 230 vynesených rozsudků smrti," reagoval Zeman. 

21:10 - Kateřina Zemanová se ptá Karla Schwarzenberga na dohodu ACTA. "ACTA byla založena Evropskou unií, a tím se budeme řídit," odpověděl s tím, že je potřeba nějaké zákonné uspořádání, aby autoři nebyli okradeni o svá práva. 

21:09 - Nyní se budou ptát přívrženci jednotlivých kandidátů toho druhého.

21:01 - "Český prezident má velice omezené pravomoce, z historických důvodů," hovoří k pravomocem prezidenta Karel Schwarzenberg. Václav Klaus, jako ministerský předseda v roce 1992, podle něj velmi usiloval o to, aby byly prezidentské pravomoce "velmi oholeny".

21:00 - Problematika Ústavního soudu je dalším diskusním tématem. "Ústavní soud musí zůstat nezpochybnitelnou autoritou," říká Karel Schwarzenberg. Miloš Zeman prohlásil, že je nutné respektovat i nálezy soudu, které se mu líbit nebudou.

20:53 - "Je pozoruhodné, když mě někdo obviňuje z krytí korupce v případě, kdy já jsem dal příkaz, aby tyto případy byly předány Policii ČR. Že to Policie ČR odložila, to je jiná věc," reagoval Karel Schwarzenberg.

20:52 - Miloš Zeman poukazuje na korupci, na kterou upozornil bývalý úředník ministerstva zahraničních věcí Jakub Klouzal. "Jakub Klouzal na vás podává trestní oznámení," hovoří ke Schwarzenbergovi Zeman. Z publika se ozývá nesouhlasné "mručení".

20:47 - Dalším tématem je reforma státních zastupitelství. Prezident by měl jmenovat šéfa protikorupčního speciálu. "V každém případě bych se radil s experty," říká v diskuzi Zeman. "Tento důležitý úřad by neměl být pod přímým vlivem politických stran," schvaluje to, že by měl šéfa speciálu jmenovat prezident, Schwarzenberg.

20:45 - "Máme nesmyslný řád, že každý poslanec může navrhnout nový zákon, nebo změnu návrhu. Tím se skutečně zákon zpotvoří," říká Karel Schwarzenberg k právnímu řádu. "Velký počet norem je rovněž živná půda pro korupci," dodává s tím, že by se měla dělat důkladná probírka návrhů. "Zákonodárnou iniciativu by měl mít ne jen jeden poslanec, ale poslanecký klub," reagoval Zeman.

20:38 - To, jak se chová prezident, je normotvorné, poukazuje moderátor na dávné výroky Václava Havla. "Já bych samozřejmě pečlivěji vážil svá slova. Ovšem v jistém věku své chování již člověk nezmění," říká Schwarzenberg. Zeman reaguje: "Starého psa novým kouskům nenaučíš. I když jsou psi, kteří se umí učit, ale to záleží na rase."

20:31 - Jiří Weigl by Zemanovi podle jeho slov vedl kancelář prezidenta. "Prezidenta určitě nedělá to, jaký úředník bude sedět v Kanceláři prezidenta republiky," reaguje Zeman s tím, že by se rozloučil s pány Jaklem a Hájkem, kteří nejsou úředníky. "Musí skončit doba, kdy se úřednické posty obsazují podle politického klíče," říká Zeman. Schwarzenberg připomíná dřívější setkání Jiřího Weigla s Miroslavem Šloufem, hovoří o přátelství. Zeman kontruje narážkou na to, že se Miroslav Kalousek v případě zvolení Schwarzenberga na Hrad zřejmě stane předsedou TOP 09 a místopředsedou vlády. 

20:24 - "Jisté sociální reformy byly nutné. Důchodová reforma je prostě důležitá," obhajuje Drábkovy reformy Schwarzenberg. Uznává, že jsou to nepříjemné věci, ale nutné. Podstatou politiky je podle něj kompromis. "Kompromisy považuji za nutný názor v politice," odpověděl.

20:20 - "Já budu velice zdrženlivým prezidentem, myslím, že se nesluší, abych označil nějakého kandidáta za mně bližšího. Mají nastoupit noví lidé," odpověděl Karel Schwarzenberg na otázku, zda se bude po pěti letech vměšovat do prezidentské kampaně. Miloš Zeman na stejnou otázku odpověděl představením své ženy a dcery, po vyzvání moderátora reaguje: "V žádném případě bych nenavrhoval ani nedoporučoval svého nástupce."

20:17 - Oba kandidáti se shodují, že je žádoucí, aby se zabývali přítomností a budoucností. "Vy jste chtěl znejistit lidi v pohraničí," řekl Schwarzenberg s tím, že řada jeho výroků nebyla uváděna pravdivě.

20:15 - Vyjádření europoslance Bernda Posselta, které Česká televize zveřejňuje, ukazuje, že Posselt nevyjádřil podporu žádnému z kandidátů. Miloš Zeman v minulém týdnu hovořil o tom, že Posselt podporuje Schwarzenberga. "Výrok Miloše Zemana není pravdivý," uvedl Posselt. 

20:12 - Česká televize připomíná Zemanův výrok z roku 1992. "V tom videu jsem mluvil o divokém odsunu před Postupimskou dohodou. A tento divoký odsun byl nemorální," konstatoval Zeman. Podle Zemana svými výroky Schwarzenberg výrazně zhoršil vztahy se Slovenskem. 

20:10 - Diskuze se opět stočila na Benešovy dekrety, poslední dobou velmi časté téma. "Bezpečnost majetku v České republice je naprosto zaručena, i o to jsem se staral jako ministr zahraničí," ujišťuje Schwarzenberg a opět vysvětluje svá slova.

20:08 - "Nejsem hrdý na ty své příznivce, kteří vydávají hloupá hesla, například Kdo nevolí Karla Schwarzenberga, není Čech," uvedl Miloš Zeman věc, na kterou není ve své kampani hrdý. "Nasazení mých příznivců bylo někdy příliš velké, až to šlo některým lidem na nervy," promluvil o úskalí své kampaně Schwarzenberg.

20:06 - "Při prvním projevu bych ujistil všechny občany, že ten prezidentský slib, beru vážně. Povolal bych si také všechny představitele parlamentních stran a snažil bych se vést diskuzi, samozřejmě bych navštívil Poslaneckou sněmovnu," odpověděl na stejnou otázku Karel Schwarzenberg.

20:04 - "Jedním z členů Bankovní rady bych jmenoval profesora Jana Švejnara, pozval bych představitele parlamentních stran, kteří by měli začít diskutovat a zároveň bych navštívil jednotlivé kraje, kde bych se rád setkal s vynikajícími osobnostmi, bez ohledu na to, koho volili," uvedl první tři kroky v úřadě Miloš Zeman.

20:04 - Česká televize připomíná, jak vypadá slib prezidenta. Prostřihy připomínají oba české prezidenty.

20:01 - Moderátor Václav Moravec zahájil poslední prezidentský duel. Koná se v divadle Hybernia. Vítá příznivce obou kandidátů.