Gulab přicestovala do Prahy přibližně v sedmi letech z Bombaje. Její získání bylo až překvapivě jednoduché, poznamenal ředitel. Za vším stál indický obchodník M. M. Sharma, který v Československu jednal s tehdejším podnikem zahraničního obchodu Metalimex. „O jeho manželku se starala paní Kostníková, což byla snad sekretářka ředitele toho Metalimexu. Pan Šarma, než odjížděl, tak se ptal, co by pro ni mohl udělat. V nadsázce řekla: ‚Dejte nám do zoo slona.'," vyprávěl ředitel.

Slonici nakládal jeřáb

Obchodník okamžitě po návratu do Indie začal všechno zařizovat, což vyvolalo překvapení i obavy. Pražská zoo totiž neměla peníze ani na zajištění převozu z přístavu Rijeka do Prahy. „Nakonec se to všechno podařilo. Gulab byla převezena na obchodní lodi Jiskra z Bombaje do Rijeky a pak jela na nákladním autě do Prahy," dodal Bobek. Na palubu v Bombaji slonici nakládal jeřáb, který ji vyzdvihl do výšky třetího patra.

Gulab je vůdčí samicí stáda

Před pár lety měl ředitel o Gulab obavy, protože se zdálo, že její zdravotní stav už není nejlepší. Nyní je ale v dobré kondici přiměřené věku. Gulab, která dnes měla na čele namalovaný stejný znak jako při svém příjezdu, je podle chovatele Karla Kaprála vůdčí samicí stáda. Nejbližší vztah k ní má další starší slonice Shanti, která jí stála po boku i dnes. Sama oslavila čtyřicáté narozeniny.

Na oslavu výročí příjezdu Gulab dnes zahráli hudebníci na tradiční indické nástroje. Návštěvníci si mohou rovněž vyzkoušet ruční výrobu papíru ze sloního trusu nebo se podívat na indické tance. Pro děti i dospělé byly připraveny soutěže. Odpoledne se budou konat komentovaná setkání u výběhu v Údolí slonů a uskuteční se rovněž beseda s pamětníky.

Čtěte také: Nový ředitel botanické zahrady chce vybudovat výstavní pavilon