Studenti v proslovu na schodech magistrátu vyzvali Prahu, aby od stěhování epopeje ustoupila. „Doufáme, že Praha toto volání vyslyší a nezachová se jako macecha,“ řekl jeden ze studentů Vojtěch Jelínek. Nad hlavami studentů se objevily transparenty „Mucha není na prodej“ nebo „Epopej už domov má. Jižní Morava“.

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09), kterému zastupitelé umožnili vystoupit hned na začátku dnešního zasedání, požádal, aby Praha nechala dílo v Krumlově. „Žádáme zastupitele, aby zvážili rozhodnutí stěhovat Slovanskou epopej do provizorních podmínek ve Veletržním paláci,“ řekl starosta. Dílo by podle něj mělo zůstat na Moravě do doby, než pro něj hlavní město najde vhodné místo v Praze.

"Pan starosta vyrazil do Prahy autem spolu s dalšími lidmi ještě dříve, než vyjely autobusy. Zatím ale nikdo z nás neví, jestli se podaří projednávání setrvání Epopeje na zámku v Moravském Krumlově vůbec prosadit na schůzi zastupitelstva," řekl těsně před odjezdem zhruba stovky lidí z Krumlova místostarosta města Zdeněk Juránek. Ten rovněž odjel v jednom z autobusů směr Praha.

Snahu Krumlovských o zachování pláten ve městě ještě ve středu na poslední chvíli podpořilo třeba město Znojmo. Svým štafetovým pochodem z Krumlova přes Ivančice, Třebíč, Benešov a další města až do Prahy se ke stejné myšlence přihlásila další stovka lidí. Otevřeným dopisem vyzvali k podpoře stejné ideje pražského primátora Bohuslava Svobodu i moravskokrumlovští studenti.

DANIEL SMOLA + ČTK