„Dobrý den, přátelé, vracím se zpátky z Vyšného Nemeckého a musím vám říci, že se mi situace tam nelíbí, je tam spousta velmi podezřelých věcí.“ Těmito slovy začíná video, které na Facebook umístila uživatelka označující sama sebe jako Anka Mrúzová.

Známá slovenská dezinformátorka, jejímiž tvrzeními se již v minulosti zabývala slovenská policie, se natočila za jízdy v autě, údajně při cestě ze zmíněného slovensko-ukrajinského hraničního přechodu mezi slovenskou obcí Vyšné Nemecké a ukrajinským Užhorodem, a podělila se se svými diváky o svá „zjištění“. V nich však uvádí prokazatelné lži.

„Nedá se natáčet, vypnuli signál“

Jedním z jejích prvních tvrzení je, že přímo na hranici se „nedá absolutně natáčet z mobilu, protože tam vypnuli signál“. A televizní stanice z Česka i ze Slovenska prý sice poslaly na hranice své štáby, ale „zřejmě na něco čekají, protože nemají vůbec zapnutá média, jen jsou nasměrovaní na hranice a čekají“.

Podezřelé podle ní je i to, že lidé chodí přes hranice pěšky, zatímco autobusy a dodávky přes ni nejezdí. Ty prý přijíždějí od lesů, mají údajně zabedněná okna a nezastavují. „Otázka je, koho vezou? Koho převážejí?“ ptá se údajná Anka Mrúzová. „Probíhá nějaké odvracení pozornosti, všichni se soustředí na hranici a nikdo se nesoustředí na lesy,“ tvrdí s tím, že lituje, že „nemohla natáčet“.

Zmíněná Anka Mrúzová nijak neřeší to, že funkce natáčení, stejně jako fotografování je v mobilních telefonech zcela nezávislá na signálu mobilního telefonu, takže fotografovat i točit videa můžete s mobilem samozřejmě i v místech bez signálu.

Přechod hranice z Ukrajiny na Slovensko přes hraniční přechod Ubla
FAKENEWS: Černoši z Ukrajiny? Slovenská policie vysvětluje situaci na hranicích

Navíc ani informace o „vypnutém signálu“ se nejeví jako pravdivá. Je sice možné, že na hraničním přechodu může být v době přílivu velkého množství uprchlíků signál přetížený, protože do pohraniční oblasti zkrátka směřují tisíce lidí a mobilní sítě zaznamenávají násobně vyšší provoz. Na druhé straně s tímto stavem slovenští operátoři od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině počítali a reagovali na něj.

Konkrétně největší slovenský poskytovatel telekomunikačních služeb Slovak Telekom uvedl ve své zprávě, zveřejněné 6. března 2022 na webu Fony.dnes24.sk, že posilnil 4G signál na hraničním přechodu Ubľa a zároveň vybudoval první Wi-Fi hotspoty v lokalitách Ubľa, Veľké Slemence a právě Vyšné Nemecké. Wi-Fi je je podle něj nainstalováno také v záchytném táboře v Humenném.

Své tvrzení o „zabedněných dodávkách a autobusech přijíždějících od lesů“ není Mrúzová schopná vůbec ničím doložit. Mediální reportáže z místa (například od reportéra Deníku Luboše Palaty z 25. února) potvrzují, že na ukrajinské straně stojí před přechodem několikakilometrová kolona aut a autobusů, přičemž za volanty většiny vozidel jsou ženy. A další tisíce lidí, většinou opět žen s dětí, přechází přes přechod pěšky. 

Podle aktuální zprávy slovenské policie, zveřejněné v pondělí 7. března dopoledne na jejích facebookových stránkách, odbavila za posledních 24 hodin (od šesti hodin ráno 6. března do šesti hodin ráno 7. března) na hraničním přechodu Vyšné Nemecké u vjezdu z Ukrajiny 9 765 osob. Proces podle ní probíhá hladce bez čekání.

„Anka z kuchyně lže do celého světa“

Osoba údajné Anky Mrúzové není slovenské policii neznámá. V polovině října loňského roku na ni upozornila na svém Facebooku policie z Prešovského kraje, která začala tuto dezinformátorku vyšetřovat v souvislosti s podezřením na šíření poplašné zprávy, protože údajná Mrúzová zveřejnila video, v němž tvrdila, že dojde k celosvětovému výpadku elektřiny na 14 dní nebo na měsíc, a že si lidé mají pro ten případ udělat zásoby konzerv a benzínu (její předpověď se samozřejmě nenaplnila).

Neaktuální záběry letadel účastnících se nad Moskvou oslav Dne vítězství. V současnosti se však začaly na Twitteru sdílet jako záběry z bojů na Ukrajině, varuje BBC
FAKENEWS: Údajné záběry z Ukrajiny pocházejí často odjinud, varuje BBC

„Anka ze své kuchyně lže do celého světa. Lhářka, která vystupuje na Facebooku pod názvem Anka Mrúzová, pravidelně natáčí videa ze své kuchyně, kde se s celým světem dělí o šokující odhalení utajovaných plánů a těch skutečných pravd. Mohli bychom s nadsázkou říci, že nejvyšší představitelé tajných mocností žalostně naříkají, protože jejich tajné plány bývají na denní bázi odhalovány Ankou v její kuchyni. Ale tady i ta nadsázka končí, protože v tomto případě jde o mimořádně vážnou věc,“ uvedla 15. října 2021 k této věci slovenská policie.

Video s falešnou předpovědí celosvětového výpadku elektřiny bylo poté z Facebooku odstraněno a v současnosti již není dostupné.