Pro Sobotkovu rezignaci hlasovalo 78 zástupců jihomoravské ČSSD, proti tomuto usnesení jich bylo 33, 14 se zdrželo hlasování, řekl podle České televize tajemník krajské ČSSD Michal Škerle.

 „Výsledek voleb nelze označit jinak než jako debakl. Pokud sociální demokracie má pomýšlet na budoucí zlepšení, musí radikálně změnit své vystupování, svoji politiku a svoje vrcholné představitele,“ stojí v usnesení, které četl člen krajského výboru strany Pavel Blažík. 

Sobotka do Břeclavi však nedorazil, stejně tak volební lídr Lubomír Zaorálek. K jejich neúčasti na konferenci se vyjádřil bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Je to škoda, mohli mít zpětnou vazbu od členské základny ČSSD na jižní Moravě,“ napsal na svém Facebooku.

Bývalý hejtman Michal Hašek je toho názoru, že cesta k tomu, aby lidé začali brát sociální demokracii vážně, spočívá v opravdovém restartu strany. „Nemůže to být tak, že se sejde sjezd, sní se řízek, odhlasují se nějaká usnesení a pojede se domů. Jsou tu konkrétní lidé, kteří nesou volební odpovědnost za výsledek ve volbách. Musíme se vrátit k našim programovým prioritám a měli by je představit lidé, kteří budou důvěryhodní,“ uvedl pro server Novinky.cz.

Hašek dodal, že v čele strany by měli stát noví lidé, a proto on sám do vedení nechce.

Sobotka následně uvedl, že odstoupit nehodlá. Podle něj jde o „předem organizovaný nátlak několika brněnských funkcionářů“, a on se jím nenechá zastrašit, řekl České televizi.

V sobotu zároveň oznámil bývalý poslanec a předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc, že odchází ze strany. Své rozhodnutí zveřejnil na svém Twitteru.

 Podle iDnes své rozhodnutí s nikým ve straně nekonzultoval a v sobotu předal dopis, ve kterém ukončuje členství v ČSSD.

„Celý ústřední výkonný výbor jasně ukázal, že není schopen dostatečné sebereflexe. ČSSD není v situaci, kdy by si měla jeden den vyříkat to, kde se stala chyba. Na to nestačí ani dny dva. Především ale není možné, aby o předsedovi rozhodovali delegáti, kteří se účastnili minulého či předminulého sjezdu,“ sdělil serveru iDnes Tejc.

Širší vedení ČSSD totiž před týdnem rozhodlo, že mimořádný sjezd bude 18. února v Hradci a o předsedovi budou jako dosud rozhodovat jeho delegáti, nikoliv celá členská základna.

Tejc patřil společně s bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem či jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou k oponentům nynějšího stranického vedení v čele s Bohuslavem Sobotkou, Milanem Chovancem a Lubomírem Zaorálkem.

Sociální demokraté získali v parlamentních volbách jen necelých osm procent hlasů a míří z vlády do opozice.