Strany se dohodly, že do konce roku vyrovnají vzájemné závazky. Poté, zřejmě po Novém roce, by měl Gazdík rezignovat na svoji funkci ve vedení Sněmovny. "Pokud se dohodneme na vzájemném vyrovnání, tak to udělám. Na žádné funkci nelpím," řekl.

"Starostové nám přišli jednoznačně oznámit, že jakákoli naše společná bilaterální smlouva pro ně není přijatelná a chtějí ji ukončit," řekl Kalousek. TOP 09 to podle něho akceptovala. "Nás to mrzí, myslíme, že pokračování by mělo smysl," podotkl. Záležitost chápe jako rozdíl v cílech. "Buď má někdo cíl volby vyhrát, nebo chce někdo být za každou cenu v jakékoli vládě," uvedl předseda TOP 09.

K počátku příštího roku mají TOP 09 a STAN uzavřít vyrovnávací memorandum. "Požádali jsme Petra Gazdíka, aby zvážil, že je těžko únosné, aby byl místopředseda Sněmovny za TOP 09 a přitom vystupoval jako lídr konkurenčního subjektu," řekl Kalousek.

Podle Gazdíka se obě strany dohodly, že do konce roku vyrovnají veškeré závazky. "Máme ještě příštích šest let senátory, máme společné poslance," poznamenal. "Součástí té dohody je i to, že si TOP 09 přeje, abych opustil post místopředsedy Sněmovny po uzavření té dohody," popsal Gazdík.

Původně spolupracovaly TOP 09 a STAN na základě smlouvy z roku 2009, která skončila s rokem 2012. Spojenectví pak pokračovalo bez formálního ujednání. Novou, už volnější dohodu uzavřely strana a hnutí na podzim 2013.