"V následujících dnech SÚKL zveřejní zadávací dokumentaci na novou veřejnou zakázku na dodávku léčebného konopí tak, aby byla jeho dostupnost pro české pacienty zajištěna," uvedla Přinesdomová.

Dosavadní smlouva měla zajistit dodávku 40 kilogramů léčebného konopí ve čtyřech dodávkách, lékový ústav ale od firmy převzal jen 11,2 kilogramu. První dodávku léčebného konopí poskytl Elkoplast na základě nizozemského dokladu o jakosti. Certifikát ale nezahrnoval kompletní rozsah analýz podle české legislativy. Pěstitel dostal výjimku, chystané další dodávky měl doprovodit certifikátem české laboratoře, která ale v Česku údajně není.

Obě strany se pak na převzetí dalších dodávek nedohodly. Poslední převzetí se mělo uskutečnit dnes. "Předmětem kupní smlouvy může být pouze konopí, které odpovídá podmínkám stanoveným uzavřenou smlouvou. Takové však neměl pěstitel k dispozici, proto takové konopí pro léčebné použití SÚKL nemohl převzít a zaplatit za něj," uvedla Přinesdomová. Pěstitel se dnes k situaci nechtěl vyjádřit.

Od března letošního roku do dneška bylo podle SÚKL v lékárnách vydáno celkem asi 1,7 kilogramu konopí pro léčebné použití, a to měsíčně v průměru zhruba 20 pacientům. Rámcovou smlouvu, na jejímž základě mohou lékárny objednávat české konopí, mělo v srpnu se SÚKL uzavřeno 20 lékáren. Předepisovat léčebné konopí mohlo 13 lékařů.

Konopí je v Česku dostupné výhradně na elektronický recept s omezením. Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři.