Novela má zakázat řetězení desetiměsíčních smluv tím, že minimální délku pracovního poměru pro pedagogické pracovníky stanoví nejméně na jeden rok. Kratší smlouvy by mohli ředitelé uzavírat jen v přesně vymezených případech, jako jsou zástupy za dlouhodobě nemocného učitele, učitele na mateřské nebo rodičovské dovolené a angažování nekvalifikovaného pedagoga na nezbytně nutnou dobu.

„Novela vychází z potřeby praxe, není to žádný výmysl ministerstva," uvedla zpravodajka Nina Nováková (TOP 09 a Starostové). Podotkla, že se bude vztahovat i na asistenty pedagogů, které nedávná školská novela zařadila mezi učitele. Sociální demokratka Vlasta Bohdalová (ČSSD) poznamenala, že díky novele si učitelé nebudou muset hledat na léto brigády. „Když student najde učitele v kiosku na Lipně, k prestiži učitelského povolání to nepřispívá," uvedla.

Rovněž podle předsedy výboru Jiřího Zlatušky (ANO) mají být učitelé zaměstnáni stabilně. Podivil se ale tomu, že odbory ani ministerstvo školství nemají údaje o tom, kolika učitelů se zaměstnávání pouze na školní rok týká. Poslankyně TOP 09 a Starostů Anna Putnová se zase pozastavila nad tím, zda je tuto „nemravnou praxi" nutné řešit zákonem.

Pro novelu nakonec hlasovalo všech 13 přítomných členů výboru. Ve Sněmovně má tedy značnou šanci na schválení.

Ministerstvo školství chce, aby se podle nových pravidel uzavíraly pracovní smlouvy již pro nadcházející školní rok. Novela by měla být účinná patnáctým dnem po vyhlášení, což se vzhledem k obvyklé délce legislativního procesu odhaduje zhruba na začátek července.