Při zhoršených rozptylových podmínkách by se lidé neměli venku vystavovat zvýšené fyzické zátěži. Doporučení platí hlavně pro lidi s chronickými dýchacími potížemi nebo srdečním onemocněním, pro starší lidi a malé děti. Podle meteorologů by lidé také měli omezit jízdu auty a přednostně by měli používat veřejnou dopravu.

Na Třinecku, kde je vyhlášena regulace, musí některé podniky s prašnými provozy omezovat výrobu. Regulace platí od dnešního večera i ve Zlínském kraji, v tomto regionu však kromě tepláren velký znečišťovatel ovzduší není.

Čtěte také: Na nemoci dýchací soustavy v posledních letech umírá více lidí

Smogovou situaci meteorologové vyhlašují v okamžiku, kdy aspoň na polovině stanic překročil výskyt škodlivin v dvanáctihodinovém průměru hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán pokles.

Podle Roberta Skeřila z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu špatné ovzduší v Brně způsobilo znečištění, které o víkendu putovalo z Polska a Moravskoslezského kraje na Zlínsko a Olomoucko a dál se posouvá. "Je tím zatížený i zbytek Jihomoravského kraje," řekl Skeřil.

Lidé v Brně by mohli ale po dobu smogové situace jezdit městskou hromadnou dopravou zdarma. Zda to tak bude, rozhodnou v úterý radní.

Přečtěte si: Týden manželství má posílit vztahy, uspořádá 120 akcí