Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorolo­gického ústavu na internetových stránkách www.chmu.cz.

„Během dnešního dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci výraznější změnu celkové imisní situace,“ uvedli meteorologové. Hodnoty průměrných čtyřiadvaceti­hodinových koncentrací prašného aerosolu podle nich budou nadále převážně nadlimitní. Imisní limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, bude na Karvinsku a Ostravsku dál i několikanásobně překračován.

Smog dusí kraj už od minulého úterý

Jedinou měřicí stanicí, která od té doby stabilně zaznamenává průměrné denní koncentrace, které splňují limity, je Třinec na Frýdecko-Místecku.

Naopak nejhorší situace je trvale v Bohumíně, kde dnes v 06:00 činila průměrná denní koncentrace 189 mikrogramů na metr krychlový, a v Dolní Lutyni-Věřňovicích. Tam ráno průměrná čtyřiadvaceti­hodinová koncentrace dosáhla dokonce 252 mikrogramů na metr krychlový, přičemž nejvíce nečistot v ovzduší bylo v noci, kdy ve 22:00 naměřila stanice hodinovou koncentraci prašného aerosolu 531 mikrogramů.

Podniky, které nejvíce znečišťují ovzduší a mají platné regulační řády, musejí už od úterka dodržovat ekologická opatření. Lidé, kteří mají chronické dýchací potíže, srdeční nemoci, starší lidé a malé děti by venku neměli být dlouho. Dospělí bez zdravotních potíží by se neměli venku fyzicky namáhat.