Ve smutečním průvodu prošli Prahou od Památníku obětem komunismu na Újezdě k Hradu, kde položili věnce na počest svého bývalého člena. Místostarosta skautu Petr Vaněk řekl, že Havel byl pravým skautem také celým svým životem a odkazem.

"Usilovat o věci má smysl proto, že jsou správné, a nikoli proto, že jsou dosažitelné," připomněl mladým skautům Vaněk s tím, že by měli dál šířit poselství pravdy a lásky. Na průvod přišli vedle pražských skautů i junáci z Plzně nebo Nového Města nad Metují. Školákům dnes totiž začaly vánoční prázdniny.

Na závěr shromáždění si junáci odění ve skautském stejnokroji zazpívali skautskou hymnu a v čele s vlajkonoši se přes Karmelitskou ulici a kolem americké ambasády vydali na Pražský hrad. Zde položili věnec s nápisem "Junák, svaz skautů a skautek". Vzdali tak hold dlouholetému členovi Junáku, "bratru Chrobákovi". Havlovi totiž kdysi ve vodáckém oddíle přezdívali Chrobák. I v dospělosti pak byl podporovatelem skautingu.

Skauti už v úterý stáli čestnou stráž u Havlovy rakve v Pražské křižovatce. Na pozvání prezidentské kanceláře se jich pak několik desítek zapojilo do špalíru na hradním nádvoří při smutečním průvodu. Starosta Junáka také poslal kondolenci vdově Dagmar Havlové.

První český prezident zemřel 18. prosince ve věku 75 let. Od 21. prosince do dneška byl vyhlášen třídenní státní smutek. Po státním pohřbu bude poslední rozloučení v kruhu přátel a rodiny ve velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích.

Na státní pohřeb přijel například bývalý prezident USA Bill Clinton s manželkou Hillary Clintonovou, nynější ministryní zahraničí, někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová, britský premiér David Cameron, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a další.