Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První oběť zimy: v Praze umrzl bezdomovec

Česko - Sníh pořád paralyzuje zemi. Pod tíhou sněhové peřiny dál padají na sloupy elektrického vedení stromy a energetikům se tudíž stále nedaří dodávky elektřiny obnovit. V Praze si zima vyžádala první oběť, umrzl zde bezdomovec. Sníh už způsobil škody za desítky milionů korun.

16.10.2009 7
SDÍLEJ:

Říjnový příval sněhu v Peci pod SněžkouFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Dvaačtyřicetiletý bezdomovec se stal první obětí letošní zimy. Umrzl v noci na čtvrtek v Praze pod Barrandovským mostem. „Jeho tělo objevil náhodný kolemjdoucí. Vyděšen kontaktoval strážníky a záchranku. Lékaři mu už bohužel nedokázali pomoci. Podle některých svědků, kteří pod mostem na zlíchovském břehu rovněž přebývají se mrtvý muž jmenoval Jaroslav a pocházel z Jihlavy,“ prozradil mluvčí pražské městské policie Jan Čihák. Příčinou úmrtí podle něj byla nezřízená konzumace alkoholu a následné podchalzení. „Cizí zavinění smrti kriminalisté neshledali. Jeho totožnost známe,“ doplnila policistka Eva Miklíková.

Česká pojišťovna: sníh už způsobil škody za desítky milionů korun

Více než tisíc škod způsobených nečekanou sněhovou nadílkou a silným větrem v posledních dnech eviduje Česká pojišťovna. Jejich celková výše se podle předběžných odhadů bude pohybovat v řádu desítek milionů korun. Více než osm set případů tvoří dopravní nehody. Zbytek představují škody na domech způsobené vichřicí (55 případů) a tíhou sněhu (40 případů), dalších 22 škod zapříčinily pády stromů a požárů.

V Jeseníkách platí také 2. lavinový stupeň

Druhý stupeň lavinového nebezpečí platí v Jeseníkách. Horská služba navíc návštěvníky hor nabádá k opatrnosti především v lesních úsecích, tedy pokud cesty budou průjezdné. Přesto už o víkendu budou připraveny první běžecké stopy.

„Lavinový stupeň dvě bude určitě ještě platit celý víkend, zásadní změnu v počasí neočekáváme. Teploty se pohybují pod nulou, fouká čerstvý vítr a je snížená viditelnost, což není ideální počasí pro túry na lyžích. Ale běžkaři se už začínají trousit,“ sdělil náčelník horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Strojově upravená stopa bude o víkendu například v okolí Paprsku směrem na Petříkov. „Především v lese ale hrozí nebezpečí pádu větví,“ upozornil Klimeš. Více o situaci v Jeseníkách ZDE

Kalamita zasáhla východ Čech. Další přívaly sněhu a poryvy větru komplikují opravy poškozených zařízení. „Další opravy jsme museli odložit kvůli možnému pádu stromů,“ uvedl mluvčí společnost ČEZ Ladislav Kříž.

Sněhová kalamita zastavila i v pátek řadu vlaků hlavně v Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové nebylo v 06:00 sjízdných 16 úseků tratí.

Sněhová kalamita maří práci energetiků, kteří se snaží obnovit dodávky elektřiny, stále se objevují nové poruchy. Bez proudu zůstává 45 tisíc zákazníků ČEZ."Nejhůře postižen je severovýchod Čech a střed a sever Moravy. Na východě Čech se nyní těžiště koncentrace poruch nově posouvá z Orlických hor na Vysočinu – Havlíčkobrodsko a H linecko," sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková. Podrobnosti naleznete ZDE!

Kalamita na Liberecku setrvává, tisíce lidí jsou stále bez proudu. Potíže s dodávkami elektrické energie neustávají. Práce na jejich obnově komplikuje husté sněžení, které se na Liberecko a Jablonecko od rána opět snáší. Bez proudu tak stále zůstává na severu Čech na 12 tisíc domácností.

ČEZ ještě nyní eviduje 8 poruch na vysokém napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí. Stále tak trvá energetický kalamitní stav, který ČEZ vyhlásil ve čtvrtek v 11 hodin dopoledne. "Maximální počty našich pracovníků odstraňují vzniklé poruchy způsobené větrem, a převážně mokrým sněhem, následkem čehož stromy a větve opakovaně padají do vedení. Místy jsou přetrhané a popadané vodiče. Posílen je také dispečink a call centrum Skupiny ČEZ," informuje tisková mluvčí. Situaci na Jablonecku sledujeme ZDE

Zákazníci Skupiny ČEZ mohou v případě přerušení dodávek elektrické energie využít následujících telefonických linek:
Poruchová linka: 840 850 860
Zákaznická linka: 840 840 840

I Záchranná zdravotnická služba Libereckého kraje zaznamenala zvýšený počet výjezdů. "Za uplynulých 24 hodin vyjely posádky ZZS LK k několika úrazům a jedné dopravní nehodě. související se sněhovou kalamitou," popsala situaci záchranářů Lenka Moravcová, tisková mluvčí ZZS LK, přičemž doplnila, že nedaleko Nového Boru byl ošetřován starší muž po čelním nárazu osobního auta. S lehkými poraněními hlavy byl odvezen do spádové nemocnice. Aktuální situaci na Liberecku sledujeme ZDE

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí

Od čtvrtečního do pátečního rána připadlo na Luční boudě v Krkonoších dalších dvacet centimetrů nového sněhu. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o prachový sníh, který se přes den usadil, něco odvál vítr, celková sněhová pokrývka činí 85 cm,“ poznamenal Pavel Jirsa z Horské služby Krkonoše. Na horách stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. I v pátek není doporučen pohyb ve volném terénu. „Pád lavin však nehrozí,“ podotkl Jirsa a dodal: „Během čtvrtka jsme nemuseli zasahovat v terénu, na horách není tolik turistů. Zatím nelze očekávat velké počty zranění.“ Počasí se již trochu zlepšilo. V pátek ráno naměřili pracovníci Horské služby na Luční boudě, kde drobně sněžilo, –4,8 °C, bylo zataženo, mlha, viditelnost do 200 metrů a foukal severozápadní vítr rychlostí 4 m/s. (mj) Podrobnosti naleznete ZDE!

Valašsko: dopravní situace se zklidňuje

Komplikovaná situace na Valašsku, způsobená vydatným sněžením a nepřízní počasí minulých dnů, se postupně zlepšuje. Silničářům se v průběhu čtvrtka podařilo zprůjezdnit téměř všechny uzavřené komunikace v regionu. „Neprůjezdné zůstávají poslední dvě. První z Velkých Karlovic přes Beskyd ke slovenským hranicím a druhá ze Vsetína přes Dušnou na Bystřičku,“ informoval v pátek ráno ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Doplnil, že na obou úsecích se intenzivně pracuje na odstranění popadaných stromů, které brání zprůjezdnění komunikace. „Pokud se nic mimořádného nepřihodí, mohla by být silnice přes Dušnou zprovozněna ještě v pátek dopoledne,“ odhadl Kořistka. FOTOGALERIE (mib)

Na Valašsku je i komplikovaná situace s proudem. Výpadek v dodávce elektrického proudu zasáhl v pátek 16.10. velkou část Valašského Meziříčí. Informoval o tom mluvčí tamní radnice Josef Beneš. „Kvůli pádu stromů na vedení a zatékání vody do podzemních kabelů byly domácnosti, firmy a instituce bez proudu už od časného rána. Také řidiči museli projíždět ztemnělými ulicemi,“ popsal situaci. V těchto chvílích se dodávka elektřiny postupně obnovuje a život ve městě se vrací do normálních kolejí. Energetici ale upozorňují, že například zimní stadion, krytý bazén a firmy působící na Palackého ulici mohou zůstat bez proudu ještě několik dalších hodin.

Leden na Žďársku pokračuje také v pátek 16. října. Záchranáři vyjížděli k dalším dopravním nehodám. Ve Škrdlovicích se v pátek v šest hodin ráno srazil traktoru s pluhem s osobním a nákladním autem. Nákladní automobil skončil mimo vozovku na boku. Hasiči museli v noci na několika místech odstraňovat spadlé stromy na vozovku. Práci měli v Křižánkách, Borovnici, Vatíně, Velké Losenici, Blízkově a Rokytnu.

Doprava je komplikovaná i Svitavsku. Spadlé stromy zablokovaly tunel, kamiony mají problémy na letních gumách. na Objízdná trasa na Olomouc pro kamiony vede přes Brno. Stejná je i pro opačný směr,“ sdělil hejtman Radko Martínek. Policisté odklánějí osobní automobily ze Svitav na Letovice a odtud se dostanou do Moravské Třebové. Z druhé strany řidiči jezdí přes Jevíčko na Letovice a odtud do Svitav. V kolik hodin se dnes silnice přes Hřebeč otevře, záleží především na počasí. Podrobnosti najdete ZDE!

Překvapivě vydatná sněhová nadílka, která se od noci sypala na Broumovsku, Policku a Teplicku, vyhnala už za tmy do terénu nejen silničáře, kteří měli v polovině října poněkud předčasnou premiéru v sypacích a vyhrnovacích vozech, ale v zimním počasí museli na několika místech zasahovat i hasiči, kteří odstraňovali ze silnic a zejména z kolejí polámané větve a stromy, které nevydržely tíhu čerstvého mokrého sněhu. Podrobnosti najdete ZDE!

Vlaky nabírají zpoždění

Na táborském vlakovém nádraží lidé nekonečné minuty čekají na svůj ranní spoj. Trať mezi Prahou a Táborem je však téměř neprůjezdná. Například noční spoj, který z Prahy vyjíždí 0.14 hodin, do Tábora místo v 1.53 přijel téměř o šest hodin později. I nyní ráno je zpoždění více než hodinové. Více informací naleznete ZDE!

SŽDC doporučuje cestujícím, aby se před cestou vlakem informovali na aktuální situaci na telefonní lince 840 112 113 nebo na internetu na www.cd.cz/omezeniprovozu

ČTĚTE ROZHOVOR S METEOROLOGEM: Tohle počasí není nic neobvyklého

Předpověď počasí na pátek

Kolem vyplňující se tlakové níže se středem nad Polskem k nám pokračuje příliv studeného a vlhkého vzduchu. Odpoledne postoupí od severu do střední Evropy frontální systém.

Převážně zataženo, na většině území déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 300 m, postupně nad 500 m, srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 st.C. V 1000 m na horách kolem -1 st.C. Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s bude během dne v Čechách zesilovat na čerstvý 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s, v Krušných horách kolem 20 m/s.

Během odpoledne se zejména v Čechách v polohách nad 700 m opět místy začnou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

16.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Sněhová nadílka pokryla v noci z 12. na 13. listopadu Jablonecko. Na snímku jsou turisté u osady Jizerka.
8

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Unikátní bronzový kotel musel k lékařům.
11

FOTOGALERIE: Bronzové vědro přepisuje historii východních Čech

Experti: Zapojení Topolánka přineslo zlom v prezidentské kampani

Vstup bývalého premiéra Mirka Topolánka do souboje o funkci prezidenta republiky byl podle marketingových expertů oslovených ČTK zlomovým momentem dosavadní kampaně před volbami hlavy státu.

Zimbabwská vládní strana chce hlasovat o vyslovení nedůvěry Mugabemu

Členové zimbabwské vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe – Vlastenecká fronta se dnes sejdou kvůli hlasování o vyslovení nedůvěry Robertu Mugabemu coby svému vůdci, sdělil zpravodajské stanici CNN nejmenovaný zdroj.

Povolební postup Babiše a Zemana schvaluje téměř polovina Čechů

Téměř polovina Čechů souhlasí s povolebním postupem předsedy vítězného hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro server Český rozhlas. Babiš se snaží o sestavení menšinové vlády. Prezident, který v Lánech přijal zástupce všech parlamentních stran, mu přislíbil první dva pokusy na získání důvěry Sněmovny.

Posádka ztracené argentinské ponorky zkusila navázat spojení

Posádka pohřešované argentinské ponorky, která se minulý týden ztratila v Atlantiku při cestě na svou domovskou základnu, se v sobotu poprvé od zmizení ponorky ozvala. Podle argentinského ministerstva obrany vyslala celkem sedm signálů v délce čtyř až 36 vteřin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT