23:45 - Děkujeme za sledování zpravodajství ze sněmu hnutí ANO v Praze. U některého z dalších on-line zpravodajství se budeme těšit nashledanou.

23:37 - Členů předsednictva mělo být původně osm. Delegáti ale nakonec rozhodli o jejich snížení na sedm potom, co se jim jedno místo nepodařilo obsadit ani ve třech volebních kolech. Seifertová ani Okleštěk nedostali dost hlasů. Brabec v roli moderátora sněmu pak nechal hlasovat o možnostech, jak postupovat dál. Optickou většinu, jak oznámil, získal návrh snížit počet členů předsednictva. V následném ostrém hlasování se pro ni vyslovilo 118 delegátů, tedy nadpoloviční většina. Dalšími variantami bylo vyhlášení nové volby se zcela novými kandidáty nebo nová volba bez tohoto omezení.

22:36 - Jedno z osmi míst v předsednictvu zůstalo neobsazeno i po druhém volebním kole, koná se třetí. Delegáti se rozhodují mezi poslancem Ladislavem Oklešťkem a místostarostkou Chebu Danielou Seifertovou.

22:05 - Výsledek prvního kola volby předsednictva přinesl server iDnes.cz. Vydáno bylo 186 lístků, devět lístků bylo neplatných. Pro zvolení bylo potřeba 94 hlasů. Uspěli Richard Brabec (161 hlasů), Martin Stropnický (141), Radek Popelka (120), Radek Hloušek (109), Jan Řehounek (109), Martin Komárek (100) a Margita Balaštíková (96). Neuspěli Josef Bělica, Milan Feranec, Bohuslav Chalupa, Jaroslav Knížek, Pavel Plzák a Blanka Kotrlová. O poslední volné místo v předsednictvu se v druhém kole utkají Ladislav Okleštěk (84) a Daniela Seifertová (56).

20:16 - Kandidátskými projevy pokračuje volba členů předsednictva. Na osm míst je nominována patnáctka lidí včetně ministrů životního prostředí a obrany Richarda Brabce a Martina Stropnického. Oba předtím vzdali souboj o křesla místopředsedů.

19:47 - Čtvrtý místopředsednický post obsadil až ve třetím kole volby poslanec Jan Volný. Volný v něm získal 96 hlasů ze 188 odevzdaných, zatímco Maxová 85. 

Andrej Babiš19:32 - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes večer pogratuloval ministru financí Andreji Babišovi k opětovnému zvolení do čela hnutí ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou zbytečně napadat. Babiš dnes sociální demokracii tvrdě kritizoval. Více čtěte ZDE.

19:20 - Vládní hnutí ANO hospodaří s půjčkou ve výši 65 milionů korun. Mezi koncem předloňského a loňského roku půjčka vzrostla o 36 milionů. Vyplývá to z informací, které dnes delegátům sněmu ANO poskytl poslanec Jan Volný. Hnutí se letos podle něho pokusí dluh srovnat. Celkové loňské náklady hnutí dosáhly podle informace pro sněm 128,8 milionu ko­run.

18:53 - Čtvrtý místopředsednický post zůstal v prvním a posléze i ve druhém kole neobsazen. I ve třetím kole se o něj opět utkají poslanci Jan Volný a Radka Maxová. Delegátům to oznámil člen volební komise Matěj Fichtner. Volný se s 92 hlasy přiblížil v prvním kole potřebné nadpoloviční většině, ve druhém kole dostal 89 ze 185 odevzdaných hlasů. Neplatných jich bylo 22. Maxovou volilo v úvodním kole 66 delegátů, ve druhém 71. 

18:30 - Volný se s 92 hlasy přiblížil potřebné nadpoloviční většině. Ve druhém kole mu soupeřkou bude Maxová se 66 hlasy. Ze zbývajících kandidátů získal v prvním kole poslanec Ivan Pilný 61 hlasů, zcela pak propadl jeho sněmovní kolega Martin Komárek, který dostal jen 37 hlasů.

Na pražském Chodově probíhal 28. února III. celostátní sněm hnutní ANO.18:20 - Prakticky bez diskuse se odehrál dnešní první den sněmu hnutí ANO, ač k ní ministr životního prostředí Richard Brabec v roli moderátora při volbě Andreje Babiše do jeho čela i vyzýval. Otázku na Babiše ale nevznesl žádný z delegátů. Debata se očekává až v neděli, kdy bude sněm projednávat například zprávy ministrů, které by se měly týkat i plnění programu hnutí.

18:10 - Nejúspěšnějším kandidátem byl Vokřál, který získal 125 ze 188 odevzdaných hlasů. Deset hlasů bylo neplatných. Jermanová dostala 124 hlasů a pro Kleslovou se vyslovilo 109 delegátů.

17:50 - Místopředsedy ANO se v prvním kole volby stali brněnský primátor Petr Vokřál, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová a pražská šéfka hnutí Radmila Kleslová. Čtvrté místo zůstalo v prvním kole neobsazeno. Ve druhém kole se o něj utkají poslanci Jan Volný a Radka Maxová.

17:42 - „Panu předsedovi a prvnímu místopředsedovi nezbývá než blahopřát k volebnímu výsledku, který evropská, a troufnu si říci, euroatlantická politika dosud nezná, nebudu se však snižovat k vyvolávání ducha Gustáva Husáka či k paralelám s Kim Čong-unem. Každopádně pro všechny zbývající letošní sjezdy a sněmy nasadili kluci z ANO laťku opravdu hodně vysoko," napsal na Facebooku šéf asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

17:40 - „Blahopřeji ke zvolení. Ale proč jen 100 procent?," ptal se na Twitteru zase ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který je častým terčem kritiky ze strany Babiše.

17:10 - Na volbu Babiše staronovým šéfem ANO reagují ostatní politické strany. „Panu předsedovi gratuluji a přeji mnoho úspěchů v práci pro ČR a její občany," napsal ČTK ještě před hlasováním šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek. „Potvrzení staronového předsedy ANO není nijak překvapující. Přejme sami sobě, aby se naše republika nestala teritoriem, které ovládne pouze hnutí ANO. Ze slov Babiše při projevu zněla neomezená touha po moci," uvedla v prohlášení místopředsedkyně komunistů Miloslava Vostrá. Zejména ČSSD je podle ní překvapena slovy na svou adresu. „Vše, co je dobré, je zásluhou hnutí ANO. Vše špatné vinou ostatních. Tak to opravdu není," doplnila.

Na pražském Chodově probíhal 28. února III. celostátní sněm hnutní ANO.16:57 - Na tiskové konferenci po zvolení se Babiš vrátil ke svému projevu na sněmu, v němž se tvrdě opřel do sociální demokracie. ČSSD i lidovci projev kritizovali. „Já jsem řekl jenom pravdu," uvedl. Kdyby klasické politické strany fungovaly dobře, do politiky by prý nešel a dnes by hrál místo sněmu tenis. Vyjádřil se také ke střetu zájmů, který je mu často vytýkán. „Ano, střet zájmů. A kdo za to může, že jsem tady? Já za to můžu?" ptal se novinářů.

16:02 - Ministři životního prostředí a obrany Richard Brabec a Martin Stropnický se na dnešním sněmu ANO vzdali kandidatury na řadové místopředsedy hnutí. O čtyři místa v užším vedení strany by se mělo ucházet sedm lidí včetně místopředsedkyně Sněmovny Jaroslavy Jermanové a pražské šéfky Radmily Kleslové. Dalšími nominanty jsou poslanci Jan Volný, Ivan Pilný, Martin Komárek a Radka Maxová. Doplňuje je brněnský primátor Petr Vokřál. Nyní kandidáti přednášejí nominační projevy. Pak budou delegáti volit.

15:50 - Faltýnek po volbě delegátům řekl, že pokud si někdo z nich bude myslet, že něco dělá „blbě", mají mu to říci. Nový první místopředseda taky litoval, že jeho kolegyně se kandidatury vzdaly.

15:44 - Prvním místopředsedou ANO se stal favorizovaný šéf poslanců hnutí Jaroslav Faltýnek. Na sněmu dnes dostal 153 ze 176 platných hlasů. Protikandidáta Faltýnek neměl. Místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, pražská šéfka Radmila Kleslová, poslankyně Radka Maxová i místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová se nominací vzdaly.

15:01 - Divadlo pro publikum pokračuje. Po drtivém vítězství Andreje Babiše promluvil kandidát na prvního místopředsedu Jaroslav Faltýnek. Poté se tři další nominantky - Jaroslava Jermanová, Radmila Kleslová a Radka Maxová - vzdaly kandidatury. Delegáti, vcelku zbytečně, odešli manifestačně zvolit Babišovu dvojku Jaroslava Faltýnka.

14:32 - Už se to ví. Ze 186 delegátů hlasovalo pro Andreje Babiše 186. "To jsem opravdu nečekal, jak říkal Karel," poděkoval Babiš po skončení hlasitých ovací.

Na pražském Chodově probíhal 28. února III. celostátní sněm hnutní ANO.14:30 - Tolik promarněného času, říká si teď zřejmě Andrej Babiš. Delegáti začali volit předsedu ve 13:30, ale stále není spočítaný výsledek.

14:15 - Za nepatřičné a velmi překvapivé označují někteří sociální demokraté části dnešního projevu šéfa ANO Andreje Babiše na sněmu hnutí. Babiš v něm ČSSD tvrdě kritizoval. Další politici vládní koalice v souvislosti s krajskými volbami, které se uskuteční příští rok, varují před „agrofertizací" krajů. Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek zase chápe Babišova slova tak, že mu ve vládě překážejí koaliční partneři a raději by vládl sám. Více ZDE.

13:48 - Ve svém nominačním projevu Andrej Babiš zopakoval, že hlavním mottem hnutí je nekrást a nelhat. "Kdo tyto hodnoty nesdílí, nemůže u nás fungovat," uvedl. Zdůraznil, že do politiky nešel kvůli své firmě, aby si postavil pomník nebo dokonce ovládl republiku, ale aby splatil dluh zemi, která mu umožnila dosáhnout všeho, co kdy chtěl. Připomněl, že se všichni musí připravit na klíčovou událost příštího roku, což jsou krajské volby. Nyní delegáti začínají volit předsedu. Andrej Babiš nemá protikandidáta. Více čtěte ZDE.

13:18 - Delegáti sněmu obědvají. Ve vzduchu už je ale cítit nervozita z odpoledních voleb. Profesor Bělohradský, jenž vnímá politické projekty podnikatelů včetně Berlusconiho, jako pozitivní a ozdravené, například míní, že lidé typu Martina Stropnického nebo Jiřího Zlatušky hrají v ANO roli kanárků v dole. Je otázka, zda právě oni ve volbách "nechcípnou". Například šéf sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný, který kandiduje na místopředsedu, řekl Deníku: "V čele hnutí by měli stát lidé, kteří se mohou opírat o minulost a vycházet ze svých zkušeností, ne lidé s ambicemi, co berou ANO jako výtah k moci a na svou minulost by nejraději zapomněli. Doufám, že delegáti dají přednost těm prvním." Pilný, který má pravicové názory, nechtěl personifikovat a na doatz, zda míní například Radmilu Kleslovou či Jaroslavu Jermanovou, neodpověděl. Pokud by byl zvolen do vedení ANO, hodlá se věnovat školství, vědě, výzkumu a inovacím. Už nyní pracuje na projektu stínové digitální vlády. "Kanadská hokejová legenda Gretzky kdysi řekla, že úspěšný hokejista nebruslí tam, kde je puk, ale tam, kde bude v příštím okamžiku. A to platí také o technologickém vývoji," míní bývalý ředitel Microsoftu Ivan Pilný.

Václav Bělohradský11:22 - Zatím největší ohlas sklidil filozof Václav Bělohradský. Svoji úvahu před delegáty začal tím, že přečetl mail, který právě dostal. Stálo v něm: "Babišovo hnutí se kultivovat nedá, je to podnikatelský projekt." A tak Bělohradský rozvinul úvahu, v jaké fázi se demokracie nachází. Podle něj velké strany reprezentující nějakou ideologii a zastupující zájmy jasně vymezených skupin občanů se vyprázdnily. "Mohly by se revitalizovat tím, že by do tvorby programu vtáhly masy lidí. To ale neumějí," řekl filozof. Místo zájmu společenských vrstev i díky novým technologiím a globalizaci nastupují reprezentanti "kritických množství", tedy formace, jež pojmenují konkrétní problémy a ty řeší. "Uvidíme, jestli ANO bude vlaštovkou nového přístupu nebo vránou uspokojení korporátních zájmů. Na tuto zásadní otázku si musíme počkat," uzavřel za velkého potlesku Václav Bělohradský. Richard Brabec mu poděkoval a dodal: "Na to, jakým ptákem ANO je, zda vlaštovkou, nebo vránou, mám jako Brabec také svůj názor."

10:40 - Šéf frakce ALDE Guy Verhofstadt jako první na sněmu připomněl vraždu ruského opozičního politika Borise Němcova. Podle něj je to potvrzení obav z Putinova režimu, neboť Němcov se nedávno účastnil demonstrace proti nedemokratickým poměrům v Rusku a proti jeho prezidentovi.

10:04 - Andrej Babiš přednesl úvodní projev. Nezaznělo v něm nic převratného. Zopakoval svoji oblíbenou tezi, že ANO vzniklo proti politickým stranám, které selhaly, nebyly schopny definovat národní zájmy, neprovedly klíčové reformy. "Jejich arogance vyvrcholila tím, že stát řídili kmotři přes premiérovu milenku," uvedl. Připomněl, že ANO má starosty 58 měst a obcí, devět primátorů. "Další selhání si Česká republika nemůže dovolit. My musíme myslet na ty, kdo nám dali mandát, ne na sebe. Nejsme hnutí na jedno použití a nebudeme opojeni mocí. Důvěru lidí nesmíme zklamat a já pro to udělám všechno," řekl do potlesku předseda hnutí. 

Co zaujalo z Babišova projevu:
- Převzal sociální demokracii její hlavní sjezdové heslo, když řekl, že hlavním cílem ANO je dobře fungující a prosperující stát.
- Přihlásil se k férové soutěži stran a nezavrhování návrhů opozice. 
- Poprosil všechny slušné a poctivé spoluobčany, aby se zapojili do politického života.
- Postěžoval si, že ČSSD brzdí přijímání zákonů Rekonstrukce státu, především registr smluv a financování stran. "Byl jsem původně proti přijetí zákona o nominacích do dozorčích rad státních podniků, ale změnil jsem názor. Ten návrh podám, protože je třeba, aby se jím řídily i příští vlády," slíbil Babiš.
- Věří, že díky elektronickému výkazu tržeb a zavedení reverse charge se vybere o 30 miliard korun víc na DPH.
- Po roce kriticky hodnotí svoje vyjednávání o koaliční vládě. Měl prý trvat na šéfovi Legislativní rady vlády a stejném počtu ministrů jako má ČSSD. Nelíbí se mu, že zdravotnictví je netransparentní a školství chrlí vysokoškoláky, kteří mají peníze, ale ne potřebnou kvalitu.
- V ANO podle Babiše nejsou žádné partičky, které spolu bojují, "kluci z plakátů a kluci z Agrofertu". 

10:02 - „My máme program," prohlásil Babiš v narážce na časté kritiky, že ho hnutí postrádá. Zároveň podotkl, že důležitější než dělení na pravici a levici je řešení konkrétních problémů. „Já to dělám celý život a my všichni chceme řešit problémy naší země," podotkl. Myslí si také, že by Česko asi potřebovalo většinový volební systém.

10:00 - Sněm se koná v Centru pohybové medicíny v Praze na Chodově, tedy budově, kterou Babiš vlastní. Novináři se přímo do jednacího sálu ani do kuloárů prakticky nedostanou, prostory hlídá ochranka. Jednání mohou sledovat na obrazovkách nebo z části balkonu v patře.

9:59 - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) očekává od sněmu víc než volbu vedení. Vnímá jej jako šanci zahájit další etapu ANO ohledně zpřesňování programových východisek i struktury. Stropnický uvedl, že se teprve rozhodne o tom, zda bude kandidovat do užšího vedení hnutí. „Rád bych se nějakým způsobem na tom podílel. Pro ministra je nevýhodné, aby byl zapouzdřený na resortu a od hnutí se odtrhl," řekl. Kandidaturu do místopředsednických postů podle dnešní Mladé fronty Dnes vzdal ministr životního prostředí Richard Brabec. Chce se dostat jen do předsednictva.

9:57 - „Očekávám, že po tomto sněmu bude hnutí posíleno, bude jednotné, že si tady vydiskutujeme názory, kam hnutí směřovat," řekl ČTK šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, jenž je favoritem ve volbě prvního místopředsedy. Faltýnek prý nechce dělit programová řešení na pravá a levá, ale dobrá a špatná. Nesouhlasí ani s informacemi o tom, že se hnutí dělí na známé tváře a lidi kolem holdingu Agrofert, jenž Babiš vlastní. „Když se diskutuje v poslaneckém klubu, je logické, že nepanuje jednotný názor. Když se přijme většinově usnesení, měli bychom ho ctít," podotkl.

9:40 - "Je vidět, že ještě nejsme etablovaná strana. Hosté dorazí asi až později," směje se Andrej Babiš. Skutečně eurokomisařka Věra Jourová i šéf evropské frakce ALDE Guy Verhofstadt dorazili teprve před okamžikem. Naopak profesor Václav Bělohradský již od počátku sněmu sedí v první řadě. "Děkujeme, pane profesore, že jste našel odvahu přijít mezi nás," přivítal ho Babiš.

Na pražském Chodově probíhal 28. února III. celostátní sněm hnutní ANO.9:22 - Sněm začal neformálním přivítáním delegátů a hostů z úst Andreje Babiše. Počítáním hlasů se zatím nezdržují. Stačí "optická většina". Andrej Babiš hlasuje zvednutím ruky. "Kartičku jsem si nechal na stole, tak snad to bude platit," směje se v uvolněné atmosféře. Jednání řídí Jaroslava Jermanová a Richard Brabec. Ti byli zvoleni předsedající sněmu. Sněm ANO, kterého se má účastnit na 190 delegátů, začal pětiminutovou pauzou kvůli technické závadě. Po volbě předsedajících sněmu byly voleny i další orgány sněmu.

9:16 - Těsně před zahájením III. sněmu hnutí ANO se jeho předseda Andrej Babiš pochlubil dárkem od představitelky amerického projektu No Labels Margaret Kimbrell - odznáčkem se zeleným pinem. "Dělení na pravici a levici se přežilo, my se nechceme řídit nějakou ideologií. Vznikli jsme proto, abychom řešili konkrétní problémy lidí naší země. A to politici, kteří se starají hlavně o to, jestli jsou dost napravo nebo nalevo, nedělají. Pak taky často zapomínají, co lidem slíbili, protože starosti občanů je až tolik nezajímají," uvedl Andrej Babiš. Americkému velvyslanci Andrew Shapirovi se pak také odznáčkem pochlubil a překvapil ho sdělením, že v americkém Kongresu se k No Labes, jež vzniklo před pěti lety, hlásí už 70 demokratů i republikánů. 

9:12 - Sněm bude pokračovat v neděli schvalováním návrhů změn stanov. Závěrem delegáti projednají zprávy například o sněmovní činnosti ANO a o koaliční spolupráci a informace ministrů a budou rozhodovat o usneseních.

Na pražském Chodově probíhal 28. února III. celostátní sněm hnutní ANO.9:10 - V úvodu sněmu pronese Babiš uvítací projev, potom vystoupí například předseda evropské frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Guy Verhofstadt, česká eurokomisařka a bývalá první místopředsedkyně ANO Věra Jourová a filozof Václav Bělohradský. Odpoledne delegáti projednají vnitřní záležitosti hnutí a v podvečer se uskuteční volby vedení.

9:07 - Prezidenta Miloše Zemana ani zástupce jiných stran hnutí na sněm nepozvalo. Delegáty ale přijdou pozdravit někteří velvyslanci a další zahraniční hosté.

9:06 - Favoritem na prvního místopředsedu je nynější člen předsednictva Jaroslav Faltýnek, který vede poslanecký klub ANO. Na řadové místopředsedy regiony nominovaly celkem 13 lidí. Jsou mezi nimi Babišova blízká spolupracovnice a šéfka pražské organizace ANO Radmila Kleslová, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová a ministři životního prostředí a obrany Richard Brabec a Martin Stropnický. Nyní hnutí nemá tyto pozice obsazené.

9:03 - Delegáti sněmu hnutí ANO dnes v Praze zvolí své vedení. Očekává se, že vládní uskupení povede dál miliardář a jeho zakladatel Andrej Babiš. Nynější ministr financí nebude mít protikandidáta. Delegáti budou večer vybírat taky místopředsedy a další členy vedení. Celý den budeme sledovat on-line, pro aktualizaci stránky stiskněte klávesu F5.