Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sobotkova vláda přečkala pokus části opozice o vyslovení nedůvěry

Praha /FOTOGALERIE/– Koaliční vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) přečkala dnes ve Sněmovně pokus části opozice o vyslovení nedůvěry. Proti kabinetu hlasovalo 47 poslanců TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu. Ke svržení vlády by bylo nutných o 54 hlasů víc.

26.5.2015 147 AKTUALIZOVÁNO 26.5.2015
SDÍLEJ:

Jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě proběhlo 26. května v Praze.Foto: Deník/Martin Divíšek

Poslanci TOP 09, ODS a Úsvitu žádali vyslovení nedůvěry vládě hlavně kvůli sporům o daňové zvýhodnění biopaliv. Upozorňovali na údajný střet zájmů ministra financí a majitele skupiny Agrofert Andreje Babiše (ANO). V tomto volebním období se jednalo o první pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu, výsledek se předpokládal.

Hlasování předcházela více než sedmihodinová debata, v níž byl Babiš hlavním terčem kritiky části opozice. Komunisté i další poslanci se hlasování v souladu s dřívějšími prohlášeními zdrželi.

Na výsledek už reagoval prezident Miloš Zeman. „Pan prezident vítá výsledek hlasování o nedůvěře a lituje, že se Poslanecká sněmovna nemohla věnovat přípravě kvalitních zákonů," uvedl na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Opoziční strany vyvolávaly v minulosti taková jednání poslanců opakovaně. Uspěly zatím jen jednou v roce 2009, kdy skončil kabinet Mirka Topolánka (ODS).

Babiš po hlasování o nedůvěře vládě nařkl opozici ze zoufalství

Hlasování o nedůvěře vládě dopadlo podle očekávání, splnilo ale svůj účel. Po neúspěšném pokusu o vyslovení nedůvěry koaličnímu kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) to řekl první místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) je opozice zoufalá a jen vymýšlí nové lži. Dnešní jednání Sněmovny označil za ztracený den.

„Bylo zřejmé, že to nemůže skončit 101 hlasy pro nedůvěru vlády, ale splnilo to svůj účel. Každý objektivní posluchač si mohl na vlastní oči a uši ověřit, že ministr financí se svými nejbližšími spolupracovníky několik let několikrát lhal a dopouští se jednoznačného obohacování na úkor veřejných rozpočtů ve prospěch Agrofertu," zhodnotil Kalousek výsledek hlasování, v němž nedůvěru vládě vyslovilo jen 47 poslanců TOP 09, ODS a Úsvitu.

Na adresu koaličních poslanců uvedl, že převzali odpovědnost za „Babišův korupční režim". V reakci na prohlášení šéfa hnutí ANO v rozpravě, že ho zplodily pravicové vlády, Kalousek reagoval, že se „těžko může cítit jako plodnice ministra financí". „Já jsem nikdy žádného estébáka neporodil," poznamenal.

Babiš ke kritickým výrokům členů opozice při debatě na svou adresu konstatoval, že už dávno o sobě neslyšel tolik lží. „Je vidět, že opozice je zoufalá a vymýšlí stále nové lži a nemá jiný program než antibabiš. Ta schůze byla akorát ztracený den pro mě. Jsem rád, že to máme za sebou," uvedl Babiš. Zdůraznil, že vláda je úspěšná.

„Umím si představit lépe strávený pracovní čas než dnešní Sněmovnu," přidala se na Facebooku také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Podle premiéra Sobotky bylo od počátku jasné, že opozice nemá dost hlasů na vyslovení nedůvěry, a koalice prokázala, že postupuje jednotně. Vláda bude nyní podle něj pokračovat v práci. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je výsledek hlasování povzbuzením pro koalici k další práci.

Sledovali jsme celé odpoledne: Všichni proti vládě nebudou

Již odpoledne bylo jasné, že pro vyslovení nedůvěry vládě možná nebude hlasovat ani čtvrtina poslanců. Vyplývalo to z vyjádření poslaneckých klubů. Opoziční strany TOP 09, ODS a hnutí Úsvit, které hlasování vyvolaly, mají sice dohromady 52 poslanců, všichni z nich proti vládě ale nebudou. Koaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a lidovců by měl pokus o svržení pohodlně přestát.

Sněmovna bude moci dnes jednat o návrhu části opozice na vyslovení nedůvěry vládě do noci. Poslanci si možné prodloužení debaty odhlasovali na návrh předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka. Zřejmě největší pobavení v sálu zatím vzbudil sociální demokrat Jan Chvojka, jenž omylem kritizoval vládní poslankyni Janu Lorencovou (ANO). Více čtěte ZDE.

Jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě proběhlo 26. května v Praze.V případě ministra financí Andreje Babiše (ANO) už nejde o stálý střet zájmů, ale o zneužití moci ve prospěch jeho firmy Agrofert. V úvodu dnešní schůze, na níž budou poslanci hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě, to řekl předseda opoziční ODS Petr Fiala. Podle něho si toho všimli i zástupci koaličních ČSSD a KDU-ČSL. „Ale my jsme jediní, kteří před tím nestrkají hlavu do písku," uvedl Fiala. Více čtěte ZDE. S Petrem Fialou souhlasil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Důvodem schůze je dle něj Babišův střet zájmů. Marek Černoch z Úsvitu k tomu dodal: "Připojili jsme se k tomuto hlasování, protože ten obrovský střet zájmů je prostě už za čarou." Přestřelky pokračovaly ještě po 19. hodině, kdy se politici neustále obviňují ze lží.

Pokus pravicové opozice o svržení současné vlády kvůli podpoře biopaliv je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pokrytecký. Pravici podle něj ve skutečnosti vadí, že vláda plní svůj program a že chce prosadit opatření proti daňovým únikům. Sobotka to dnes řekl poslancům. Poznamenal, že pravicoví předáci nenabídli žádnou alternativu k současnému koaličnímu kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Více čtěte ZDE

Proti vládě ostře vystoupil i předseda KSČM Vojtěch Filip. "Proč se chováte jako ODS a TOP 09 jako v minulém volebním období?" vyčítá vládě neplnění volebních slibů.

Vlády se následně zastal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Já se domnívám, že pozitiva pořád převažují," řekl.

Babiš se proti slovům opozičních politiků poté ohradil: "Vy mi upíráte jít do politiky, upíráte mi podnikat. Naše vláda nikdy neschvalovala nic pro Agrofert, vždycky hlásím střet zájmů." Ministr financí a majitel skupiny Agrofert také řekl, že po něm v minulosti někdo chtěl kvůli biopalivům milion eur. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by se záležitostí mělo zabývat státní zastupitelství, možná podá sám trestní oznámení. Více čtěte ZDE.

Bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS vládě vyčetla zahraniční politiku, a to hlavně situaci na Ukrajině.

K vyjádření nedůvěry vládě jsou potřeba hlasy 101 ze 200 poslanců, vládní strany přitom disponují v dolní komoře většinou 111 hlasů. Kabinetu nahrává i to, že se při hlasování podle dosavadních vyjádření zdrží komunisté a sál opustí dvojice poslanců z uskupení Svoboda a přímá demokracie.

Úsvit navíc zatím garantoval jen sedm hlasů proti vládě. Poslanecký klub hnutí má sice deset členů, ale jeden z nich je dnes na služební cestě a další dva minulý týden nepřipojili svůj hlas pod žádost o svolání mimořádné schůze k vyjádření nedůvěry vládě. Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch dnes na tiskové konferenci uvedl, že hnutí nesouhlasí s obrovským střetem zájmů ministra financí Andreje Babiše (ANO), ale také s některými kroky vlády, které se týkají živnostníků.

Biopaliva

Právě kvůli střetu zájmů šéfa ANO při podpoře biopaliv opozice dnešní mimořádnou schůzi svolala. Při hlasování o biopalivech minulý týden vládní hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nepodpořilo ukončení jejich daňového zvýhodnění. Podle opozice tím šla vláda na ruku vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi (ANO), který je majitelem skupiny Agrofert, jež se na výrobě biopaliv výrazně podílí.

Jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě proběhlo 26. května v Praze.Vládní strany tvrzení opozice označily za pokrytecké. Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek dnes poznamenal, že přes všechny peripetie, střety zájmů a problémy, které programově i filozoficky vládní strany mají, je důležité, že plní program i koaliční smlouvu. Program vlády je přitom podle něj z 85 procent tvořen prioritami lidovců, z nichž již polovina byla splněna. KDU-ČSL má mít dnes v dolní komoře 13 ze svých 14 poslanců.

U schůzí o vyslovení nedůvěry vládě Sněmovna nehlasuje o programu, uskutečnit se musejí. Opoziční strany vyvolávaly v minulosti taková jednání poslanců opakovaně, uspěly zatím jen jednou. Poslanci hlasují o kabinetu vždy po jménech podle abecedy od vylosovaného člena dolní komory.

Okamura a Fiala odejdou při hlasování o důvěře vlády ze sálu

Tomio Okamura a Radim Fiala, poslanci z uskupení Svoboda a přímá demokracie, dnes nebudou hlasovat o nedůvěře vládě. Nechtějí podpořit ani vládu, ani opozici, řekli dnes na tiskové konferenci novinářům. Vyslovení nedůvěry koaliční vládě Bohuslava Sobotky iniciovala část opozice kvůli sporům o daňové zvýhodnění biopaliv. Zjevně ale neseženou dostatek hlasů.

„Nepodpořím divadlo takzvané opozice, nepodpořím ani vládu. Svůj politický postoj vyjádřím tím, že odejdu z hlasování, podobně jako divák odchází z divadla během frašky," řekl Fiala. Podle Okamury hlasování o nedůvěře připomíná výkřiky, kdy zloděj křičí „chyťte zloděje".

Opoziční TOP 09 a Starostové, ODS a Úsvit vyvolali schůzi v souvislosti se středečním hlasováním o podpoře biopaliv. Při něm vládní hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nepodpořilo ukončení jejich daňového zvýhodnění. Podle opozice tím jde vláda na ruku vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi (ANO), který je majitelem skupiny Agrofert, jež se na výrobě biopaliv podílí.

Přehled vybraných výroků z dnešního jednání Sněmovny o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě, jak je zachytil stenozáznam dolní komory:
Petr Fiala (ODS): „Pan vicepremiér, pan ministr financí a předseda hnutí ANO zneužívá, využívá svou politickou moc k tomu, aby získal ekonomický prospěch pro svou firmu Agrofert."

Miroslav Kalousek (TOP 09): „Když jsme před 16 měsíci tady upozorňovali na obrovský konflikt zájmů v terénu, na který vstupuje pan ministr financí (Andrej) Babiš, a já jsem to tenkrát přirovnal k situaci tygra v masně, tak jste všichni říkali: Ale to není pravda, vy ho podezíráte úplně zbytečně, on si nekousne. Já jsem říkal: Ale spousta těch kousnutí nikdy nebude vidět. Ale jak vidno, pan ministr financí nedokáže odolat a kousne si, i když vidět je."

Marek Černoch (Úsvit): „Cítíme, že tento obrovský střet zájmů je prostě už za čarou."

Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Proč se navrhuje vyjádření nedůvěry vládě? Pokud má vláda nějaký závažný skandál, který není schopná řešit a který ohrožuje fungování vlády. Naše vláda žádné takové skandály neměla."
„Tohle je jenom pokrytecká hra, protože vám ve skutečnosti vadí to, co vláda dělá. To, že realizuje svůj program. To, že je schopna dotahovat věci do konce."

Andrej Babiš (ANO): „Vždyť vy jste zapomněli, že vy jste mě zplodili. Vy, zkorumpovaná pravice. Vždyť já jsem byl váš volič, já jsem byl volič ODS. Takže kdybyste nekradli, nepodváděli a plnili program, tak já bych tu nestál. Mohl jsem si užívat těch peněz."
„Já bych byl strašně rád, kdybyste už přestali lhát, protože já nekradu, nelžu, nemám to zapotřebí a pro mě je skutečně absurdní, že vlastně symbol korupce pan Kalousek tady stále lže."

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL): „Mně to přijde, že se jenom snažíte tímto způsobem dále protahovat jedno jediné téma, které jiné nemáte, a to je antibabišismus."

Helena Langšádlová (TOP 09) k Sobotkovi (ČSSD): „Vy jste uzavřel koaliční smlouvu s osobou, která byla spojována nejenom se spoluprací se Státní bezpečností, ale i s bezskrupulózním byznysem, který tady byl podporován opravdu ne dobrými silami."

Zbyněk Stanjura (ODS): „Vystoupení pana předsedy vlády bylo v duchu starého dobrého českého přísloví ‚já o koze a ty o voze'."

Martin Komárek (ANO): „Proč nám tedy kolegové z opozice onen rituální tanec předvádějí, když tu oběť neumí střelit, i když by to asi toužebně chtěli? No je to proto, aby ukázali, že aspoň umí tančit, když už neumí střílet."

Pavel Kováčik (KSČM): „My prostě nebudeme hlasovat pro kádry z TOP 09 a z ODS, se kterými tato země má bohaté zkušenosti z doby jejich vládnutí."
„Když jsem se poprvé dozvěděl, že něco se chystá stran této schůze, tak první slovo, které mě napadlo: bude to fraška. Také jsem to řekl a bohužel se přesvědčuji, zejména v posledních minutách, že to tak hrozí."

Pavel Blažek (ODS): „Dovolil by si Vladimír Putin, kterého tady vykreslujeme v nějakých diktátorských představách, že by si schválil nějaký zákon, navrhl ho, prosazoval ho, kdyby nějaká jeho firma získala jeden jediný rubl? Ani on by si to nedovolil."
„Otázka toho, proč se dneska scházíme, zní, kolik pan Andrej Babiš zatím ve vládě vydělal a kolik ještě vydělá."

Vítězslav Jandák (ČSSD): „Vy jste nás tady cvičili minulé období, takzvaná pravice, v tom, že v čele země mají být úspěšní, bohatí, mladí lidé! My tam konečně jednoho dáme a zase se vám to nelíbí!"

Jan Hamáček (ČSSD), zvoní zvonkem kvůli zjednání klidu v sále: „Už dnes podruhé musím použít dárek z Německa. Kolegyně, kolegové, prosím, usaďte se."

Autor: ČTK, Redakce

26.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 147
SDÍLEJ:
Vojtěch Pikal a Jan Hamáček.
AKTUALIZOVÁNO
47 11

Sněmovna nezvolila Fialu místopředsedou. Je to diktát, zaútočil Farský na ANO

Bonbony Kajínky od firmy Premiera Sweet
DOTYK.CZ
39

Tak sladká je moje svoboda. Kajínek si nechal vyrobit svoje bonbony

Pro samá světla nevidíme noc. Příliš umělého záření škodí lidem i rostlinám

Podle výsledků nové studie, na kterou upozornilo americké zpravodajství CNN, se kvůli umělému osvětlení všude na planetě alarmujícím způsobem zvýšil světelný smog.

V Ostravě se chystá blokáda dopravy, první protest kvůli prodloužené Rudné

Lidem došla trpělivost a rozhodli se uskutečnit to, o čem na nedávném veřejném projednávání nekonečné stavby hrozili. Neplánují sice ještě pochodovat k domu architekta Richtára, který budování silnice I/11 brání. Zatarasí ulici 17. listopadu.

Sexistické prasátečko: anticenu získal vtip se souložícím párem na stole

/FOTOGALERIE/ Vítězný vtip, který ponižuje ženy. Anticenu Sexistické prasátečko organizace Nesehnutí letos získal facebookový příspěvek Free Radia, který označila za nepřijatelný naprostá většina hlasujících. „Dvaadevadesát procent lidí označlo za nepřijatelný obrázek souložícího páru na pracovním stole, který hlásal větu Cesta k úspěchu nemusí být složitá,“ popsala za organizátory Kristýna Pešáková.

Vizážistka z havířovského paneláku okouzlila Evropu

Ve dveřích studia ukrytého v jednom z havířovských panelových domů se míjíme s dámou, která se chystá na špičkovou kulturistickou soutěž do Milána a vzápětí na mistrovství světa. Také kulturistky komunikují s porotou i obličejem a přijít si pro radu, jak se nalíčit k Michaele Bernatíkové, rovná se jít za mistryní Evropy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT