Sněmovna by měla na dnešní mimořádné schůzi podle občanských demokratů také vyzvat prezidenta Miloše Zemana, aby důsledně dodržoval ústavu. Zeman čelí kritice části politiků v souvislosti s odvoláním Babiše z vlády.

Alena Schillerová
Babiše mi mohla nahradit na ministerstvu financí Schillerová

Zástupci TOP 09 sdělili, že přesná formulace návrhu usnesení by měla vzejít z diskuse, aby mělo šanci na schválení. "Nám záleží na dohodě," řekl novinářům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Usnesení by se podle něho mělo nepochybně týkat jak Babiše, tak Zemana. "Už jen proto, že je zřejmé, že oni spolu tvoří jeden celek. Zájmy a cíle Andreje Babiše jsou evidentně totožné se zájmy a cíli Miloše Zemana," uvedl Kalousek.

Předseda ODS Petr Fiala novinářům řekl, že není možné, aby si Zeman vykládal ústavu v rozporu s dosavadními výklady, s dosavadní tradicí a proti duchu textu. "Pokud Miloš Zeman nebude v příštích dnech jednat tak, jak má, tedy v souladu s ústavou, pokládám za potřebné, aby Senát a Poslanecká sněmovna podnikly další kroky tak, jak jim to ukládá jejich odpovědnost," prohlásil Fiala.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Bývalý redaktor MF DNES: Žádný živý spis jsem Babišovi nepředal

Část senátorů mluví o ústavní žalobě na prezidenta. Pokud by návrh vznikl a horní komora jej ústavní většinou schválila, podléhal by potvrzení ústavní většinou poslanců.

Schůzi vyvolaly opoziční ODS a TOP 09 kvůli nahrávkám, na kterých Babiš hovoří s novinářem svého bývalého deníku o materiálech připravovaných o politických rivalech. Ministr tvrdí, že se stal obětí cílené provokace. V souvislosti s nahrávkami podal trestní oznámení. Babišovi političtí oponenti ovšem poukazují na to, že v minulosti neříkal pravdu, když prohlašoval, že svá média neovlivňuje.

Podle občanských demokratů ale mohou za nynější "trapné divadlo" i koaliční ČSSD a KDU-ČSL. "Tři a půl roku hlasovali ruku v ruku s Andrejem Babišem," poznamenal předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Babiš a jeho hnutí ANO by podle občanských demokratů nemělo být v nynější ani v žádné budoucí vládě.

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš
Babiš považuje rezignaci Valachové jako další nátlak na ANO a na sebe