Společnou žádost o svolání mimořádné schůze k rozpuštění Poslanecké sněmovny podali dnes zástupci klubů ČSSD, TOP 09, KSČM a Věcí veřejných, obsahuje podpisy 126 z nich. Dohromady disponují více než 130 poslanci, a potřebných 120 hlasů k rozpuštění by tak měly bez větších problémů zajistit. Zástupci ČSSD, kteří se o rozpuštění dolní komory již jednou pokusili, navíc věří, že se k žádosti přidají i politici dalších stran.

Strany už se připravují

Pokud žádost uspěje, rozpustí prezident Miloš Zeman – podle něhož byla úřednická vláda jedinou cestkou k předčasným volbám – Sněmovnu a do 60 dnů vypíše nové volby. Na ně se již strany začínají postupně připravovat. Například sociální demokracie chce již v srpnu vybrat své kandidáty na poslance, a v září pak schválit volební program. Kampaň hodlá postavit na obnově fungování státu a hospodářského růs­tu.

Občanští demokraté zatím diskutují o tom, kdo je do hlasování povede. Jeden ze členů vedení strany dnes řekl, že ODS by měli vést společně úřadující předseda Martin Kuba a šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Chystá se i TOP 09, která dnes oznámila, že po volbách nevstoupí do koalice se sociálními demokraty.

Na rozdíl od vrcholných představitelů těchto stran v nové Sněmovně s největší pravděpodobností nezasedne Peake, která dnes ráno složila funkci předsedkyně LIDEM. Důvodem bylo prý to, že se její politické názory v zásadních věcech rozcházejí s názory poslanců za LIDEM. Peake při středečním hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka opustila sál, zatímco její spolustraníci hlasovali proti vládě.

Rezignace Floriána

Názory se rozcházejí také v ODS, kde ve středu dvojice rebelů nehlasovala proti úřednickému kabinetu. Florián kvůli tomu dnes rezignoval na členství ve straně, naopak Úlehla se k tomu nechystá a vyloučení by považoval za křivdu. Údajné spojení s kmotry odmítl.

Analytici oslovení vyjádřili přesvědčení, že zemi hrozí na počátku příštího roku v souvislosti s pravděpodobnými předčasnými volbami rozpočtové provizorium. Zároveň se ale nedomnívají, že by to měl být pro ekonomiku a její nastartování fatální problém, takový stav ale nesmí trvat příliš dlouho.

Vývoje v Česku si všímají také zahraniční média. Například podle agentury Reuters prezident Miloš Zeman při středečním hlasování o důvěře nakonec nezvrátil parlamentní aritmetiku, ale přesto po svém pozoruhodném návratu prokázal převahu nad politickými rivaly. Kdo v zemi skutečně vládne, ukázala hlava státu jasně i podle slovenských deníků. Podle rakouského listu Die Presse je Zeman opojen mocí. Deník The Financial Times je přesvědčen, že země dál vězí v politické krizi.