"Jistě najdeme společně termín, kdy tady bude pan ministr financí, aby ta debata mohla proběhnout," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Babiš se z dnešního jednání Sněmovny omluvil. Stanjura by chtěl mimo jiné znovu otevřít otázku Babišovy koupě a zaplacení jednokorunových dluhopisů nebo jeho vztah s bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou.

Už tuto středu by ale Sněmovna na návrh opoziční TOP 09 měla řešit, jak je to s údajně nadměrným využíváním zajišťovacího příkazu Finanční správou kvůli splnění daňové povinnosti. Informaci si Sněmovna vyžádala přímo od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Premiér Bohuslav Sobotka poskytl 2. května v Praze rozhovor Deníku.
Sobotka vyrazí s podnikateli na návštěvu Japonska

Příkaz má umožnit v odůvodněných případech získat do úschovy částku, která by podle finančních správců odpovídala budoucí výši daňové povinnosti. Podle TOP 09 ale četnost používání těchto příkazů stoupá od doby, kdy je ministrem financí Andrej Babiš (ANO), a likvidují se tím podnikatelé.

"Z chování a jednání Finanční správy v poslední době vyplývá, že zajišťovací příkazy jsou používány plošně a že mají pro řadu podnikatelů likvidační charakter. Mimochodem celou řadu těchto zajišťovacích příkazů ruší svými rozhodnutími Nejvyšší správní soud," uvedl Poslanec TOP 09 Martin Plíšek.

Sobotka si už koncem dubna vyžádal od Babiše statistický přehled počtu případů, kdy byl zajišťovací příkaz použit, a návrh dalšího postupu v této věci. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová už dříve kritiku odmítla. Podle ní se počet příkazů v loňském roce snížil na zhruba 1500.

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš
ANO povede do voleb Babiš, Ťok, Šlechtová i Pilný