Podpora klesne na nejvýše 2000 korun ročně.

Příslušný zákon musí ještě podepsat prezident. Projednávání novely zabralo poslancům mnoho hodin. Jednání zdržovala sociální demokracie, která s vládními reformami a úsporami nesouhlasí.

Senát s opoziční většinou vrátil poslancům zákon s pozměňovacím návrhem, který měl státní podporu vrátit na úroveň platnou do roku 2010. Měl také zrušit plánované zdanění připsaných úroků z vkladů. Poslanci ale senátory přehlasovali a stvrdili původní znění.

Omezení státní podpory má státu ušetřit ročně pět až šest miliard korun. Jak poslancům řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), druhým cílem novely zákona je odstranění nerovnosti na finančním trhu ohledně bezkonkurenční státní podpory stavebního spoření.

Parlament už loni podobný návrh jednou schválil, kromě jiného zdaňoval 50 procenty letos připsanou státní podporu. Později jej ale na návrh ČSSD zrušil Ústavní soud. Státní příspěvek měl klesat z předcházejících 15 procent na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 korun ročně. Zavádělo se také zdanění výnosů.

Vláda proto přišla s novým, obdobným návrhem - tentokrát bez 50procentního zdanění, které mělo platit jen letos. Loni ze státního rozpočtu putovalo na státní podporu za rok 2009 přes 11,7 miliardy korun.

Proti novele vystoupil například komunista Petr Braný. Jak řekl, podle názoru KSČM funguje dosavadní státní podpora dobře. Hlavní vlna kritiky se snesla z lavic ČSSD. Rušení podpory podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky v konečném důsledku představuje útok na střední vrstvy. Na adresu vlády a jejího předchozího pokusu prohlásil, že se snažila dělat takovou reformu, při které se snažila okrást lidi a nevyšlo jí to, protože jí to překazil Ústavní soud.

Aby vládní koalice omezila možnost opozice zdržovat jednání sněmovny o reformních zákonech, omezila délku vystoupení k návrhu pro každého poslance na dvakrát deset minut. Přesto jednání o stavebním spoření trvalo dohromady přes 20 hodin. Obstrukce ze strany ČSSD byla podle Sobotkových slov reakcí na aroganci vládní koalice, která už podruhé prosazuje zákon přinášející problém.