Lidé starší 85 let se mohou připravit na to, že se jim od ledna výrazně zvýší penze. Poslanecká sněmovna totiž dnes schválila novelu zákona o důchodovém pojištění, podle které dostanou měsíčně o tisícovku více.

„Je to hranice věku, kdy lidé potřebují více péče, mají větší náklady a výdaje na zdravotní pomůcky a také léky,“ okomentovala to ve sněmovně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Jana Maláčová
Maláčová: Po přijetí senátní verze reformy by důchodový systém zkolaboval

Věkové zvýhodnění se u penzí bude týkat téměř dvou set tisíc lidí a jenom v příštím roce si ze strany státu vyžádá 2,4 miliardy korun. Proto se našli i kritici, podle kterých to do budoucna může znamenat výraznou zátěž pro státní kasu.

Lepší pro ženy

Vládní novele, kterou nakonec poslanci odhlasovali, dnes ovšem konkuroval návrh senátní. Zákon už totiž jednou sněmovna schválila, ale Senát ji vrátil zpět s pozměňovacím návrhem. 


I ten počítal s tím, že si takzvaní starodůchodci přilepší. Ale nikoliv ti, kteří jsou starší 85 let. Tisícovku měsíčně měli podle něj dostat všichni, kdo jsou v penzi aspoň dvacet pět let. Podle předkladatelů to mohlo pomoci lidem s nejnižšími penzemi, hlavně pak seniorkám. 

„Vezměme si ženu, která vychovala dvě děti a šla do důchodu v padesáti pěti. Protože část doby byla na mateřské dovolené, tak ten její důchod byl nižší v průměru o dva tisíce korun,“ hájil tento návrh ve sněmovně senátor Miloš Vystrčil (ODS).
Této ženě je podle něj nyní osmdesát let, má menší důchod než její mužský protějšek, ale kvůli tomu, že jí není 85, nemá na tisícovku navíc nárok. „Senátní návrh je mnohem spravedlivější zejména k ženám,“ podporoval ho poslanec Petr Gazdík (STAN). 

Andrej Babiš
Zpomalit růst platů politiků? ČSSD návrh Pirátů odmítá

Změna parametrů

Ale marně, vládní strany senátorskou iniciativu smetly s tím, že by bylo složité dohledat všechny, kdo by na tisícovku měli nárok. Navíc by prý počet příjemců vzrostl oproti vládní verzi na dvojnásobek.

Jak se mění výše penzí?Zdroj: DENÍK

Návrh, který poslanci schválili, ale znamená zvýšení penzí i pro ostatní důchodce. Změní se totiž základní výměra důchodů z dosavadních devíti procent na deset procent průměrné mzdy. Penzisté tak dostanou navíc 300 korun. Spolu s pravidelnou valorizací tak průměrný důchod stoupne o devět stovek. Tento krok by měl příští rok vyjít zhruba na 11 miliard korun, zákonná valorizace pak asi na 24 miliard.

Zpomalení růstu

Sněmovna také dnes pustila do dalšího projednávání návrh, který má zabránit prudkému nárůstu výplat českých politiků.

Příští rok by se totiž měl zvýšit platový koeficient, ze kterého se vypočítává jejich plat, z 2,5násobku  na 2,75násobek. To by znamenalo, že by se odměny politiků zvýšily až o dvacet procent. Základní plat zákonodárců by tak vzrostl ze 75 900 na 83 400 korun. 

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto.
Politici si sáhli na platy. Podpořili návrh na jejich pomalejší růst

Vláda chce tento růst zpomalit. Projednávání ovšem dnes prosadili na program Piráti. „Tento návrh jsme měli v Poslanecké sněmovně už několikrát na programu. Bohužel nebyla vůle nebo čas nebo energie ho projednávat,“ konstatoval jejich předseda Ivan Bartoš.

Sněmovna nakonec návrh poslala do dalšího čtení. Což znamená, že se jím budou poslanci zabývat i nadále. Ale zkrácení dvouměsíční lhůty pro projednání ve výborech na polovinu neprošlo. Přesto ho poslanci stačí projednat do konce listopadu. Schválit ho ovšem musí i senátoři.

(pac)